16 MAYIS, PERŞEMBE, 2024

İsmail Güzelsoy’dan Yeni Bir Roman: “Rölanti Çıkmazı”

İsmail Güzelsoy’un kabadayıların hüküm sürdüğü İstanbul’dan, gen aktarımının tartışıldığı İstanbul’a uzanan, üç farklı zamanın ama aynı İstanbul’un hikâyesini anlattığı yeni romanı Rölanti Çıkmazı, Everest Yayınları’ndan çıktı.

Güzelsoy, bu kitabında üst kurmaca düzlemini de dahil ettiği anlatısına, gerçek ve gerçek dışının birleştiği çizgiye kuruyor en büyük oyununu.

“Kentin merkezinde olmasına rağmen gözlerden uzak, sırlarla dolu bir çıkmaz sokak, kendi zamanını yaşamaktadır. Ta ki Perizad çıkıp gelene dek. Sonra oyun başlar: gizli geçitler, müzik çalan binalar, çiçekler üzerine kumar oynayanlar, ömrü boyunca dehlizlerde saklanmak zorunda kalan bir cüce, soğuk savaş yıllarında casus olarak yetiştirilmiş hayvanlar, sirkten kaçıp İstanbul sokaklarına dehşet saçan bir kaplan... Bir kadın neden balkona çıkmaktan korkar? Bir adam intikam almak için neden yirmi yedi yıl bekler? Gözü üzerimizden ayrılmayan karga bize ne fısıldamaktadır?”

“Kudretli insanların hikâyeleri genelde karmaşık planların, ince hesapların mahsulüdür ama gariban insanların hikâyeleri önemsiz rastlantılarla yazılır. Perizad’ınki de öyle... Ama önemsiz rastlantıların sonuçları her zaman önemsiz olmayabilir işte. Kendi hayatına bir baksana, o gün orada olmasan, o telefonu açmasan, o kişiyle tanışmasan hayatın başka bir mecrada akar giderdi.”

0
333
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage