22 OCAK, CUMARTESİ, 2022

İskandinav Mitolojisinden Cadı Angrboda’nın Hikâyesi

Genevieve Gornichec’in İskandinav mitolojisinin göz ardı edilen ancak kıyametin gelmesinde doğrudan rol oynayan buz devi cadı Angrboda’nın hikâyesini anlattığı kitabı Cadının Yüreği, Ceren Gürein’in çevirisiyle İthaki Yayınları’ndan çıktı.

Library Journal’ın, “Madeline Miller'ın ‘Ben, Kirke’sini sevenler için birebir” dediği Cadının Yüreği, okura İskandinav tanrılarının puslu diyarına uzanan benzersiz bir yolculuk şansı veriyor. Loki’nin Asgard tanrılarından gizlediği eşi; Fenrir, Hel ve Jormungundr’un annesi; Odin’in alt edemediği rakibi Angrboda, bu kibirli tanrılar dünyasında kendi destanını yazma fırsatına ilk kez kavuşuyor.

“Derler ki, yaşlı bir cadı yaşarmış doğuda…

Bu cadı güneş ve ayı kovalayan kurtlar getirmiş dünyaya.
Derler ki, Asgard’a gitmiş ve üç kez ateşe verilmiş, üç kez yeniden doğmuş kaçmadan önce. Derler ki, eşsizmiş büyüsü, kâbusuymuş tanrılar tanrısı
Odin’in bile. Derler ki, yaralı dudakları ve sivri dili olan bir adamı sevmiş,
Loki derlermiş adına. Derler ki, doğurduğu çocuklar tanrıların alacakaranlığını, Ragnarök’ü getirmiş. Ve yine derler ki, kendisi direnmiş Ragnarök’ün alevlerine sonuna kadar, kalbi dışında her şey bir kez daha küle dönene kadar.
Ancak kimisi onun hâlâ yaşadığını söyler.

İnsanlar ölür, tanrılar ölür ama o yaşamaya devam eder…”

0
807
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage