23 MART, PAZARTESİ, 2020

İnsan Olmayanın İçindeki İnsana Bakış

Bilimkurgunun özünü kavramış, çağının hem en asi hem de en yumuşak başlı yazarlarından biri olan Walter Tevis’in en ünlü ve en düşünsel eseri Dünya’ya Düşen Adam, Mehmet Ali Ağaoğulları'nın çevirisiyle, 26 Mart’ta, İthaki Yayınları tarafından yeniden yayımlanacak.

Yönetmen Nicolas Roeg’un 1976 yılında çektiği ve David Bowie’nin Newton karakterine hayat verdiği Dünya’ya Düşen Adam’ın film uyarlaması, bilimkurgu sinemasının kült yapıtlarından biri olarak sayılır.

Thomas Jerome Newton, halkının Dünyalılardan çok daha zeki olduğu Anthea adlı gezegenden kırık dökük bir uzay aracıyla Yerküre’ye gelen insansı bir uzaylıdır. Gezegeni nükleer savaş yüzünden yaşanmaz hale gelen Newton’ın amacı Dünya’da inşa edeceği uzay gemisiyle evine dönüp oradaki insanları yeni gezegenine taşımaktır. Anthea’dan getirdiği yüksek teknoloji sayesinde servet yapıp işe koyulan Newton’ın bir uzaylı olduğundan halihazırda şüphelenen kimya profesörü Nathan Bryce’ın ilgisini, Newton’ın şirketinin piyasaya sürdüğü yeni ürünler daha da çok çekmeye başlar. Ancak Dünya’da geçirdiği yıllar boyunca yavaş yavaş oranın canlılarına benzeyen Newton’ın amacına yönelik büyük tehlike ne Bryce ne de işin peşine düşen FBI’dır. Bu sıradışı uzaylının tek bir düşmanı vardır: İnsanlaşmak.

“Eğer Mars’tan geliyorsanız, gerçekten de yalnız olmalısınız.” 

0
800
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage