18 EYLÜL, CUMA, 2020

İki Kişilik Bir Düet

Şahin Domin ve Osman Nuri İyem, “İki Perdelik Oyun” başlıklı ortak sergiyle 22 Eylül ile 22 Ekim 2020 tarihleri arasında Evin Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşacak. Küratörlüğünü Fırat Arapoğlu’nun yaptığı sergideki işleri aracılığıyla izleyicilerin alana yerleştirilen eserler arasında çeşitli analojik bağlar kurmasına izin veren sanatçılar, bu yolla anlatısal bir bütünlük meydana getirmeyi hedefliyor.

Üretimlerinde ağırlıklı olarak doğa ve insan arasındaki diyalektik ilişkiyi sorgulayan Şahin Domin, eserlerine taşıdığı şiddet, masumiyet, göç ve yaşam döngüsü gibi doğaya ve insanlığa dair önemli kavramlarla farklı bir bütünlük meydana getiriyor. Simgelerle onların işaret ettiği anlamların her zaman birbirine denk düşmediğini belirten sanatçı, form verdiği insan ve hayvan bedenlerinin farklı koşullarda maruz kaldıkları olaylara farklı tepkiler verdiğini gözler önüne seriyor.

Çalışmalarında genel olarak kültürel değer yapılarını araştıran Osman Nuri İyem ise “İki Perdelik Oyun” sergisi kapsamında ziyaretçilerle buluşacak işlerinde pandemi öncesi ve sonrasındaki süreçte distopik bir biçime bürünen gökdelenleri mercek altına alıyor. İyem, Steril başlıklı yeni serisinde ortaya toplumsal pratik içinde gelişen söylemlerin bugün vardığı noktaya dair imgesel bir grafik çıkarıyor ve odağına sıklıkla kaçınılan tehlikeli olguları yerleştiriyor.

​Gerek bireysel gerekse toplumsal konulara eğilmesiyle farklı bir yerde duran “İki Perdelik Oyun”, sanatseverlere Domin ve İyem’in son dönem çalışmalarıyla birlikte farklı dünyalara dair ortak bir anlatı da sunuyor.

0
1429
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage