21 KASIM, SALI, 2023

Güneş Terkol’un “Kabin Fantastik” Sergisi Ferda Art Platform’da

Güneş Terkol’un “Kabin Fantastik” başlıklı kişisel sergisi 23 Kasım-20 Aralık tarihleri arasında Ferda Art Platform’da sanatseverlerle buluşacak.

“Kabin Fantastik” sergisinde Güneş Terkol’un bu yıl altı ayını geçirdiği Paris merkezli misafir sanatçı programı Art Explora’da ürettiği ve İstanbul’da üretimine devam ettiği daha önce görülmemiş son dönem işleri yer alıyor. Sergide sanatçıyla özdeşleşen uçuşan, girdiği mekâna göre hâl ve durum değiştiren, sanatçının adeta ikinci bir derisi hâline dönüşen tül üzerine dikiş yapıtlarına tarot kartlarını andıran Rüya Günlüğü isimli kumaş üzerine dikiş işleri eşlik ediyor. Bu seri Terkol’un Paris’te gün içinde karşılaştığı anları fantastik bir hikâyeye dönüştürüyor. “Kabin Fantastik” Terkol’un bizi gerçeklikten hafif ve keyifli bir şekilde uzaklaştıran işlerinin yanında sanatçının özellikle kadın dernekleri ve çeşitli STK’lar ile çalışarak ürettiği kolektif yapıtları olan “pankart” eserleri ile seyirciyi karşılıyor. Sanat ve aktivizmin nasıl melez bir alan yaratabileceğini gözler önüne seren bu işler toplumsal ve politik alanı sanatın iyileştirme ve dönüştürme gücüyle buluşturuyor.

​Sanatın alışagelmiş üretim biçimini alaşağı edip yine de Terkol’un üslubundan ve yaratıcılığından uzaklaşmadığı bu eserler farklılıkların birlikte olma hâliyle daha da güçlü olarak ortaya çıkıyor. Terkol’un Paris merkezli yerel kadın dernekleri “le Bureau des Heures Invisibles”, “la Debrouille”, “la Maison des Femmes” ve İstanbul’da Örnektepe mahalle evinde İBB ve UNHCR iş birliği ile Suriyeli göçmen kadınlarla çalışarak üretilen iki pankart eser sanatçının neredeyse sürrealist desen ve karakterlerinin yanında aslında ayaklarının ne kadar da yere bastığını ve bu dünyadan beslediğini kanıtlıyor. Terkol’un tüm eserlerinin başlangıç noktası olan kâğıt üzerine desenleri de ilk defa “Kabin Fantastik” sergisiyle Ferda Art Platform’da izleyici karşısına çıkacak. Paris Günlükleri serisinde sanatçı gün içinde karşılaştığı anları sonrasında kendi yorumunu da içene katarak küçük hikâyelere dönüştürüyor.

0
2329
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage