08 ŞUBAT, PERŞEMBE, 2024

Gülsün Karamustafa’nın Eseri “Oyuk ve Kırık Dökük: Bir Dünya Hâli” Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nda

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonunu üstlendiği Venedik Bienali Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu bu yıl Gülsün Karamustafa’nın mekâna özel ürettiği “Oyuk ve Kırık Dökük: Bir Dünya Hâli” başlıklı yerleştirmesini sanatseverlerle buluşturacak.

20 Nisan-24 Kasım tarihleri arasında “Foreigners Everywhere / Yabancılar Her Yerde” temasıyla gerçekleşecek Venedik Bienali 60. Uluslararası Sanat Sergisi’ndeki Türkiye Pavyonu, T.C. Dışişleri Bakanlığı himayesinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla, Türk Hava Yolları ana sponsorluğu ve havayolu partnerliğinde, SAHA Derneği’nin prodüksiyon ve yayın desteğiyle düzenleniyor.

50 yıldan uzun süredir, göç, bellek, aidiyet, kültürel kimlikler gibi toplumsal meselelere odaklanarak sanat pratiğini sürdüren Gülsün Karamustafa’nın Venedik Bienali için üzerinde çalıştığı yeni eseri, dünyanın savaşlar, afetler, doğa ve çevre sorunları gibi zorluklarla karşı karşıya kalması sonucu ortaya çıkan acılara, kaybolan değerlere ve zayıflayan insan ilişkilerine odaklanıyor. Sanatçı bu eserinde, günlük nesneler üzerinden yeni anlamlar yaratma geleneğini devam ettirerek, yaşanan olayların ardında bıraktığı boşluk, oyuk ve kırıklıkların izlerini, farklı objeler aracılığıyla mekâna taşımayı amaçlıyor. Sergideki yerleştirmeyle dünyayı “bir savaş alanı” ve “sürekli değişen bir zemin” olarak tasvir eden sanatçı, yapıtının bir bölümünde kadim inançlara ve insanlar arasında süregelen çatışmalara gönderme yapıyor. 

Sergiyle eşzamanlı olarak hazırlanan kitap, 12 yazarın Gülsün Karamustafa’nın yeni eserinde kullandığı malzemelerden her biri üzerine kaleme aldığı denemeler, sanatçının eser üretim sürecinde tuttuğu günce, kendisiyle yapılan bir söyleşi ve eskizlerden oluşacak. Kitap, Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki cilt hâlinde yayımlanacak. Projenin ve hazırlanan kitabın grafik tasarımını Esen Karol, editörlüğünü Melis Cankara üstleniyor. Serginin tasarım danışmanlığını Yelta Köm yapıyor.

Fotoğraf: Muhsin Akgün

0
774
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage