Advertisement
24 KASIM, CUMA, 2023

Farklı Coğrafyalarda ve Zamanlarda Gezinen Anlatılar: “Çeviride Âlemler”

Milan Vukašinović ve Nilüfer Şaşmazer’in küratörlüğünü üstlendiği Türkiye’den ve yurt dışından 15 sanatçının eski ve yeni üretimlerini bir araya getiren “Çeviride Âlemler” sergisi 29 Kasım 2023 - 27 Ocak 2024 tarihleri arasında Depo’da ziyarete açılıyor.

Sergide Alev Ersan, Allora & Calzadilla, Annabelle Binnerts, Cansu Çakar, Daniel Otero Torres, Dejan Kaludjerović, Elsa Sahal, Fikos, Lika Tarkhan-Mouravi, Lucie Kamuswekera, Mercedes Azpilicueta, Rehan Miskci, Setareh Fatehi, Stephanie Misa, Walid Siti’nin çeviri, kültürel aktarım ve hikâye anlatımı konularına ve kavramlarına farklı yaklaşımları bir araya getiriliyor.

Sergi, farklı coğrafyalarda ve zamanlarda gezen anlatılar ile çevirinin bir âlem kurma gücüne odaklanıyor. Temelini Uppsala Üniversitesi çatısı altındaki “Retracing Connections” adlı proje kapsamında yürütülen akademik araştırmadan alan sergideki sanatçıların yapıtları, projenin de odaklandığı, farklı Ortaçağ dillerine seyahat etmiş ve Bizans İmparatorluğu’nun içinde ve çevresinde ortak birer anlatı evreni yaratmış olan temel metinlerle ilişki kuruyor. Bu evrende fabllar ile sınır-alanlara dair epik anlatılar, Buda’nın önce bir Müslüman münzeviye, ardından Hıristiyan bir azize dönüşmesiyle, ya da Büyük İskender’in gökleri ve denizleri kaftanı ve türbanıyla fethedişiyle yanyana yer alıyor.

Sergi için yeni üretim yapmaya davet edilen sanatçılar Ortaçağ anlatılarını çeviri çalışmalarından ödünç alınan kavramlarla harmanlayarak çeviri ve hikâye anlatımı arasındaki bağlantıları keşfederken, mevcut işleri ile sergiye davet edilen sanatçılar ise yeni bir bağlam içerisinde, zamanlar ve mecralar ötesi bir diyalog yaratıyor. 

Açılış öncesinde Alev Ersan ve Matthew Reynolds’ın Milan Vukašinović moderatörlüğündeki “Çeviri: Çeşitlilikler ve Çokluklar” başlıklı söyleşisi Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde 28 Kasım saat 19:00’da gerçekleşecek. Sergi açılışı sırasında ise setareh fatehi ile Ogutu Muraya, “(ben) beni anlattığın hikâyen” projesiyle ilişkili bir serbest şiir diyaloğu gerçekleştirecekler.

0
544
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage