09 NİSAN, CUMA, 2021

Emin Turan’ın Yeni Sergisi “Delta” Evin Sanat Galerisi’nde

Emin Turan’ın “Delta” başlıklı dokuzuncu kişisel sergisi 20 Nisan’da Evin Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşacak.

Emin Turan resimlerini ifadeci resmin çok aşamalı yapısını görünür kılmak üzerine kuruyor ve bunu yaparken hem yerçekimi etkisiyle belirlenen boyanın akışından yararlanıyor hem de resmin çok aşamalı yapısı içinde, ışığın piramidal yapısını ters yüz ederek yapıtlarını kurguluyor. Genellikle resimlerinde kullandığı figürler, su ve karanın belirsizce ayrıldığı bir hat üzerinde izleyicinin karşısına çıkarken kuşlar, balıklar ve meyveler insan figürlerine eşlik ediyor.

Turan “Önce kuzeye döndü başını, tam 20 saniye sonra birden batıya çevirdi kendini. Ve bir anda ters yüz oluverdi bir başka seferinde doğuya doğru…” şeklindeki betimlemesiyle izleyicinin resmin üzerindeki başlangıç dokusunun tuvalin hareketinin bir kaydı olarak düşünmesini sağlıyor. Bu hareketten doğan tekrar edilemez ama hesaplanabilir patern üzerine sanatçının kompozisyonları şekilleniyor. Bütün bu zamanlar, deltanın olanak sağladığı pasajlar aracılığıyla geçişken bir yapıya kavuşur ve böylece sanatçı resimlerinde izleyicinin de kendi ruhunu keşfe çıkabileceği bir açık dizge ve her seferinde değişen, içe ve dışa doğru bakış rotaları oluşturuyor.

​Emin Turan’ın “Delta” başlıklı kişisel sergisini 20 Nisan - 20 Mayıs tarihler arasında Evin Sanat Galerisi’nde ziyaret edebilirsiniz.

0
2311
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage