28 ŞUBAT, ÇARŞAMBA, 2024

Bergamo Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi, İstanbul Modern’e Konuk Oluyor

İstanbul Modern’in “Müzeler Konuşuyor” söyleşi serisinin üçüncü konuğu, GAMeC olarak da tanınan Bergamo Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi’nin direktörü Lorenzo Giusti olacak. Giusti, “Bir Dağ Gibi Düşünmek” başlıklı sunumuyla 1 Mart Cuma akşamı saat 19.00’da İstanbul Modern’de sanatseverlerle buluşacak.

İstanbul’daki İtalya Başkonsolosluğu desteği ve İtalyan Kütür Merkezi iş birliğiyle düzenlenen “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz İtalya” programa konuk olacak Lorenzo Giusti, katılımcılara GAMeC ve aynı zamanda küratörlüğünü de yaptığı 9. Gherdëina Bienali hakkında bilgiler verecek. GAMeC dışında Kunsthaus Baselland, Venedik Bienali, Palazzo Grassi ile Punta della Dogana, Milano Trienali ve Palazzo Strozzi gibi uluslararası çağdaş sanat kurumları ve etkinliklerinde de görev alan Giusti’nin konuşmasının başlığı, GAMeC’in “sürdürülebilirlik” ve “topluluk” kavramlarına odaklanan “Bir Dağ Gibi Düşünmek” isimli iki yıllık projesinden geliyor. 

1991 yılında açılan ve bir 15. yüzyıl manastır binasında ziyaretçilerini ağırlamayı sürdüren GAMeC, Bergamo şehrinin sanat hamiliği kültürünü bugüne taşıyarak, 20. yüzyılın başından günümüze kadar tarihlenen yaklaşık 3.000 sanat yapıtı sanatseverlerle bir araya getiriyor. Ana koleksiyonuna ek olarak; Balla, Boccioni, de Chiroco, Kandinsky ve Morandi gibi 20. yüzyılın önemli sanatçılarının yer aldığı Spajani Koleksiyonu, heykeltıraş Manzù’nun Bergamo şehrine bağışladığı Manzù Koleksiyonu, 1950 ve 1960’lara odaklanan Succhi Koleksiyonu ile Accademia Carrara koleksiyonlarından yapıtları bünyesinde barındırıyor. Günümüz ve gelecekteki gereksinimlerine daha iyi yanıt verebilmek adına 2026 yılında yeni müze binasına taşınacak GAMeC’in mimari tasarımını, Carlo Cappai ve Maria Alessandra Segantini tarafından kurulan mimarlık ofisi C + S üstleniyor. Küçük Spor Sarayı (Palazzetto dello Sport) çatısı altında yer alacak ve GAMeC’in sergi ve programlarına ev sahipliği yapacak yeni müze binası, 1960’larda inşa edilen bir spor merkezinin dönüşümünün yanı sıra bir kentsel müdahaleyi de gözler önüne seriyor.

​Ücretsiz ve Türkçe simultane çeviriyle gerçekleştirilecek etkinlik hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

0
623
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage