01 TEMMUZ, ÇARŞAMBA, 2015

Begüm Yamanlar’ın "Ada"sında Zaman Farklı Akıyor

Galeri Zilberman’ın düzenli sergilerinin yanı sıra yürüttüğü faaliyetlerinden biri olan proje alanı sergileri, genç sanatçı Begüm Yamanlar’ın "Ada" isimli video çalışmasına ev sahipliği yapıyor.

Galeri dışındaki sanatçılara da açık olan bu alan, sağladığı üretim bütçesi ve sanatçı ödeneğiyle yeni çalışmaların gerçekleşebilmesine katkıda bulunuyor. Galeriyle birlikte, ilk kez 2014 yılındaki GYF-5’te çalışması sergilenen Begüm Yamanlar, "Ada" adlı projesinde zaman ve mekan fikirlerini iç içe geçirip, doğanın çok katmanlı algılanma biçimleri üzerine yoğunlaşıyor. Fotografik görüntülerden oluşturulmuş bir video doğanın döngüsel yapısına, insanın doğayla ve evrenle kurduğu değişken ilişkiye, bütün bunları nasıl algıladığımıza ve zaman kavramına odaklanıyor.

Sanatçı, bu çalışmayla izleyiciyi alışık olmadığı bir zaman akışına dahil ederek, bakışını yeniden şekillendiriyor. Bu bakışı yer-gök arasında sürekli dönüşen bir akışın içerisinde yeniden konumlandırıyor. Yeniden üretilmiş bu zaman algısıyla, yer ve gök, gece ve gündüz yavaşça birbirine dönüşürken, birbirinin tamamlayıcısı, sürekliliğin sağlayıcısı oluyor. Gerçek ve optik olarak algılanabilir olandan çıkan bakış, öznel olduğu ölçüde içsel olan yeni bir sezgisel kavrayışı çağırıyor.

Sanatçıları en çok etkilemiş konuların başında gelen konu “manzara”, Begüm Yamanlar’ın incelikle ve titizlikle işlediği dijital bilgiyle yeniden şekilleniyor. Bu tarihsel temayı, bugünün malzeme, araç ve kavrayışıyla yeniden ele alıyor.

Sergi 4 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında Galeri Zilberman’da görülebilir.

Galeri adresi: İstiklal Cad. No.163 Mısır Apartmanı K.3 D.10 Beyoğlu / Istanbul

0
2458
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage