07 ŞUBAT, PAZARTESİ, 2022

Banu Anka’nın “Öteki” Sergisi PİLEVNELİ Project’te

PİLEVNELİ Project, İran kökenli Türk sanatçı Banu Anka’nın “Öteki” başlıklı kişisel sergisini 26 Şubat tarihine kadar sanatseverlerle buluşturuyor.

Banu Anka’nın sergide yer alan Öteki-BenBen-ÖtekiBenBen başlıklı üç yağlı boya resmi ikiliklerine yoğunlaşırken, nesnesel ilişkilerin ötesinde var olan yükseliş ve yok oluş duygusundan besleniyor. Sanatçının kişisel deneyimleri, gözlemleri, sorgulamaları ve bakış açısının etkisiyle ortaya çıkardığı çalışmaları “ötekinin” arzunun nesnesi olması düşüncesine odaklanıyor. Kökenleri Mısır’ın antik tarihine dayanan portre, sanatçının bir başkasını resmederken kendine ve “öteki” olana bakış açışını, kendisi ve “öteki” arasındaki bağı, bağlantıyı, ilişkiyi gözler önüne seriyor.

Anka’nın kendi bakış açısıyla “ötekini” ve kendisini resmettiği portreleri, özne ve subje arasında istemsiz oluşan güç ve zevk duygularını ele alıyor. Sanatçının kendini özdeşleştirdiği ve etkilerini taşıdığı toplumsal olayların bir uzantısı olarak nitelendirilebilecek şiir ise, ses enstalasyonuyla resimlerin etkisini pekiştiriyor.

Fırat Arapoğlu’nun yazdığı metinin yer aldığı katalog, sergiye rehberlik ediyor. Katalog sanatçının hiperrealist resimlerinin arka yüzünü izleyiciye aktarıyor. Arapoğlu metninde “ben-ben”, “öteki-ben”, “ben-öteki” ve “ölüm” olgularının anlamlarını ve birbirleriyle ilişkilerini sanatçının izinden yürüyerek sorguluyor.

​Banu Anka’nın “Öteki” başlıklı kişisel sergisini 26 Şubat tarihine kadar pazar ve pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında PİLEVNELİ Project’te ziyaret edebilirsiniz.

0
642
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage