07 EYLÜL, PAZARTESİ, 2020

Azra Deniz Okyay’ın İlk Uzun Metraj Filmi Hayaletler’in Fragmanı Yayımlandı

Yönetmen ve sanatçı Azra Deniz Okyay’ın dünya prömiyerini 77. Venedik Film Festivali’nde yapacak ilk uzun metraj filmi Hayaletler’in ilk fragmanı yayımlandı. Bu yıl Venedik Film  Festivali’ne Türkiye’den seçilen tek film olma özelliğini de taşıyan Hayaletler’in senaryo ve yönetmenliğini Okyay, yapımcılığını ise Dilek Aydın üstleniyor.

Küçük Kara Balıklar (2013) ve Sulukule Mon Amour (2016) gibi ödüllü kısa filmleriyle tanınan Azra Deniz Okyay, yeni filminden oldukça ilginç bir hikâyeyi izleyicilerle buluşturuyor. Tüm Türkiye’de saatlerce süren elektrik kesintisinin olduğu tek bir günde geçen film, o gün İstanbulun Sucular mahallesinde yaşananları dört farklı karakterin birbirine geçen hikâyeleri üzerinden anlatıyor.

Oyuncu kadrosunda Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir gibi isimlerin yer aldığı Hayaletler, Venedik’te Uluslararası Eleştirmenler Haftası film seçkisi kapsamında izleyicilerle buluşacak ve Geleceğin Aslanı Ödülü için yarışacak.

​Geçtiğimiz aylarda Fransa Ulusal Sinema Merkezi’nin (CNC) Fransa yapımı projelere verdiği Dünya Sinema Fonu’nu (Aide aux Cinemas du Monde) kazanan Hayaletler, 2017’de Selanik Film Festivali’nin Crossroads platformunda En İyi Senaryo Ödülü ve Jüri Ödülü’ne değer görülmüştü. Bu yıl ayrıca İstanbul Film Festivali’nde Köprüde Buluşmalar’a seçilen film, Katar merkezli Doha Film Enstitüsü’nün ilk veya ikinci film projelerine verdiği destek programında post prodüksiyon fonunun sahibi oldu. Görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer’in, kurgusunu Ayris Alptekin’in yaptığı filmin sanat yönetmenliğini Erdinç Aktürk, müziklerini de Ekin Üzeltüzenci üstlendi.

https://vimeo.com/454700890

0
1570
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage