06 TEMMUZ, CUMARTESİ, 2024

Arkas Sanat Alaçatı 13 Temmuz’da Açılacak

Arkas Sanat’ın Çeşme Belediyesi desteğiyle hayata geçirdiği Arkas Sanat Alaçatı, iki farklı sergiyle 13 Temmuz Cumartesi günü kapılarını açacak.

Arkas Sanat, beşinci sanat merkezini İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı’da ziyarete açıyor. Açılışını kalıcı ve süreli olmak üzere iki farklı sergiyle gerçekleştirecek Arkas Sanat Alaçatı, yıl boyunca bu sergilere paralel tasarlanan sanatçı konuşmaları, seminer, atölye gibi etkinliklere ev sahipliği yapacak.

1976’da Aix-En-Provence’da kurulan Foundation Vasarely ile Arkas Sanat arasındaki iş birliğinin bir sonucu olarak Alsancak’taki Arkas Sanat Merkezi, 2017’de Op Art akımının önemli temsilcilerinden Vasarely’nin retrospektif sergisine ev sahipliği yaptı. Sergi, sanatçının ressam, tasarımcı, teorisyen, mimar kimliklerini bütüncül bir biçimde tartışmaya açtı. 2018’de sanatçının Arkas Sanat Koleksiyonu’na girmiş eserlerinden bir seçki, Fondation Vasarely’de Lucien Arkas’ın ismini taşıyan bir sergi salonunda sergilenmeye başladı. Arkas Sanat Alaçatı’nın Lucien Arkas Sergi Salonu’nda kalıcı olarak izleyicilerle buluşacak Arkas Koleksiyonu’nda Victor Vasarely (1906-1997) sergisi de bir kez daha sanatçının form ve çizgilerin algılar yoluyla kavranıp izleyicide “hareket” olgusuna nasıl dönüştüğünü gündeme getiriyor.

Arkas Sanat Alaçatı’nın “Yeni Topraklar/New Lands” başlıklı ilk süreli sergisi Dr. Necmi Sönmez küratörlüğünde sanatseverlerle buluşacak. Sergi, Türkiye, Yunanistan ve Fransa’daki özel koleksiyonlardan derlenmiş uluslararası çağdaş sanat seçkisinden oluşuyor. Resim, heykel, desen, fotoğraf, video ve yerleştirme gibi tekniklerle üretilen eserlerin yer aldığı sergide 40 yaş altındaki 154 genç sanatçı, farklı eğilimlerle zenginleştirdikleri güncel anlatım dillerini ortak paydada buluşturuyor. Çin’den Güney Afrika’ya, Azerbaycan’dan Çek Cumhuriyeti’ne dek oldukça farklı coğrafyalarda, kendi dünyalarına ait gerçeklerden yola çıkarak çalışan sanatçıların Arkas Sanat Alaçatı’da bir araya gelen çalışmaları, küresel etkilerin sınır ve durak tanımadan bireyleri nasıl şekillendirdiğine gönderme yapıyor. David Shrigley ve Alice Guittard çalışmalarının Türkiye’de ilk kez gösterileceği sergide, Paris’teki Antoine de Galbert Koleksiyonu seçkiye özel katkılarıyla yer alıyor.

Künye:
1. Arkas Sanat Alaçatı
2. Alper Aydın, 560.000 Yıl, 2019, Türkan Özilhan Koleksiyonu
​3. Victor Vasarely, 1985, Jonglör, Tuval üzerine akrilik, 137.5 cm x 80.5 cm

0
1123
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage