08 AĞUSTOS, PAZARTESİ, 2022

1960'lardan 2030'lara Uzanan Bir Hikâye: “Sinekkuşu”

Sandro Veronesi'nin Marco Carrera'nın ve ailesinin üç kuşağını kapsayan hikâyesini ilişkiler, bağlar, kopuşlar ve kayıplar üzerinden anlattığı romanı Sinekkuşu, Eren Cendey’in çevirisiyle Can Yayınları’ndan çıktı.

2020'de Strega Ödülü'ne değer görülen Sinekkuşu, 1960'ların sonundan başlayıp 2030'lara uzanan bir zaman diliminde geçiyor. Kitabın baş kahramanı Marco Carrera'nın yaşam yolu tuhaf eşzamanlılıkların yanı sıra ağır kayıplar ve trajedilerle yüklüdür: intihar eden bir kız kardeş, başka bir ülkeye göç eden ve yıllarca suskunluğa gömülen bir erkek kardeş, mutsuz bir evlilik, asla kavuşulmayan, mektuplarla sürdürülen platonik bir gençlik aşkı ve Marco'yu derinden etkileyen bir kayıp. Veronesi, yaşamın keskin virajlarında etrafındaki her şey değişime uğrarken özel bir çabadan ziyade doğası gereği -tıpkı bir sinekkuşu gibi- sabitliğini koruyan Marco'nun yaşam yazgısını sürükleyici bir dille öykülüyor.

“Sen bir sinekkuşusun çünkü sinekkuşu gibi tüm enerjini olduğun yerde kalmaya harcıyorsun. Tam olduğun yerde kalabilmek için saniyede 70 kez kanat çırpıyorsun. Bu konuda mükemmelsin. Dünyada ve zamanda durabiliyorsun, çevrendeki dünyayı ve zamanı durdurabiliyorsun, hatta bazen de geri geri uçma yeteneğine sahip sinekkuşu gibi zamanda yeniden yükseliyorsun ve kaybettiğini yakalıyorsun.”

0
770
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage