05 HAZİRAN, ÇARŞAMBA, 2024

12. Engelsiz Filmler Festivali 7 Haziran’da Başlıyor

Bu yıl 12. kez düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali, 7-13 Haziran tarihleri arasında Ankara’da Paribu Cineverse ANKAmall ve Goethe-Institut salonlarında sinemaseverlerle buluşacak.

Toplamda 41 filmin erişilebilir olarak gösterileceği festival programında Ulusal Uzun Film Yarışması, Kısa Film Yarışması, Parmak İzi, Kaleydoskop, Oditoryum ve Çocuklar İçin bölümlerinin yanı sıra Spor Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni: Jørgen Leth, Ayla Algan Anısına Özel Gösterim, Otizm Dostu Gösterim ve Stop Motion Animasyon Atölyesi etkinlikleri de yer alıyor.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda bu yıl; Mete Gümürhan’ın Beraber, Aslı Özge’nin Kara Kutu, Büşra Bilginer’in Kıyıda, Aslıhan Ünaldı’nın Suyun Üstü ve Nehir Tuna’nın Yurt filmleri yer alıyor. Yarışmanın jürisinde ise sinema yazarı Evrim Kaya, yönetmen Somnur Vardar ve akademisyen Ali Karadoğan bulunuyor. Jüri üyeleri, kategorisini belirleyecekleri bir ödül ile birlikte En İyi Yönetmen ve Jüri ödüllerinin sahiplerini seçerken; Seyirci Özel Ödülü’nün sahibini ise gösterimler sonrası kullandıkları oylarla izleyiciler belirleyecek. Seyirciler oylarını Braille alfabesi ile basılan pusulalarla da kullanabilecekler. Ödül sahipleri, 13 Haziran Perşembe saat 19.30’da Goethe-Institut’ta düzenlenecek ve sunuculuğunu Ege Kayacan’ın yapacağı ödül töreninde açıklanacak.

Festivalin dünya sinemasında dikkat çeken ödüllü filmlerdeki farklı kültür ve yaşamları izleyicisiyle buluşturacağı Kaleydoskop seçkisinde bu yıl; Jianjie Lin’in Bir Ailenin Kısa Hikâyesi (Brief History of a Family), Bruno Dumont’un İmparatorluk (The Empire), Małgorzata Szumowska ve Michał Englert’in …Kadın (Woman of…), Teemu Nikki’nin Ölüm Yaşayanların Sorunudur (Death is a Problem for the Living) ve Margreth Olin’in Toprağın Şarkıları (Songs of Earth) filmleri yer alıyor.

Sesin gizli kalmış etkilerine odaklanan hikâyeleri izleyicilere sunan Oditoryum bölümünde bu yıl dünya sinemasından üç film izleyicilerle buluşacak. Ses konusuna farklı yaklaşımlarıyla dikkat çeken Sam Green’in 32 Ses (32 Sounds), Jérôme Florenville’in Başka Dinleme Biçimleri (Other Ways of Listening) ve Emilija Škarnulytė’nin Defin (Burial) filmleri Oditoryum seçkisinde yer alıyor.

Bu yıl hayatını kaybeden Ayla Algan anısına düzenlenen Karanlıkta Uyananlar Açık Hava Gösterimi festival programı kapsamında izleyicilerle buluşacak. 9 Haziran Pazar günü Mülkiyeliler Birliği bahçesinde saat 20.30’da Karanlıkta Uyananlar filmi erişilebilir olarak gösterilecek. Senaryosunu Vedat Türkali’nin yazdığı, Ertem Göreç’in yönettiği ve Algan’ın sinema kariyerine başladığı Karanlıkta Uyananlar filminin gösterimi öncesinde, sinema tarihi araştırmacısı Ali Karadoğan ve Emrah Özen film üzerine kısa bir sunum yapacak.

Festivalin her yıl düzenlediği etkinlikler arasında yer alan Stop Motion Animasyon Atölyesi, canlandırma sanatçısı ve eğitmen Deniz Öcal tarafından yürütülecek. 9-12 yaş aralığında olan ve kendi filmini yapmak isteyen tüm sinema meraklılarının davetli olduğu atölye, işaret dili tercümanı eşliğinde 9 Haziran Pazar günü 12:30’da Goethe-Institut’ta gerçekleşecek.

Engelsiz Filmler Festivali’nin Paribu Cineverse ANKAmall gösterimlerinin biletlerini biletinial.com üzerinden satın alabilirsiniz. Goethe-Institut’taki tüm gösterim ve etkinlikler ise ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

​Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

0
555
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage