15 KASIM, SALI, 2016

Seza Kutlar Aksoy’dan 5 Kitap Önerisi

Kaleme aldığı öykülerle çocuk edebiyatımızda önemli bir yere sahip olan Seza Kutlar Aksoy'dan çocuklar için beş kitap önerisi...

Seza Kutlar Aksoy’dan 5 Kitap Önerisi

Konrad ya da Konserve Kutusundan Çıkan Çocuk - Christine Nöstlinger

Nöstlinger, büyüklerin çocukları kalıplara sokmasını eleştiriyor. Çocuklar; bu kalıba göre ısmarlanmış Konrad’ın, uygun koşullarda nasıl sağlıklı bir çocuk olacağını, Nostlinger’in eğlenceli, akıcı, o güzel kurgusuyla okuyacaklar.

Matilda - Roald Dahl

Matilda, küçük bir kızın üstün zekâsıyla sert okul yöneticisi ve aile engellerini nasıl aştığının öyküsü. Okurlar, polisiye tadındaki bu kitapla olağanüstü bir serüven yaşarken, kendi yaşantılarını irdeleyecek ve çok eğlenecekler.

Bozbıdık - Erol Büyükmeriç

Kentlerde yaşayan, doğadan uzak çocuklara, hayvan sevgisini, doğayı katıksız hissettiren bir roman. Gerçekçi kurgusuyla, hem kahramanın, hem de Bozbıdık’ın gözünden okurunu serüvenine keyifle ortak ediyor.

Kumsaldaki Kız - Tülin Tankut

Fatma’nın serüveni, içten, gerçekçi, akıcı bir serüvenle okura veriliyor. Çocukluğunu yaşamamış küçük bir kızın dramı, büyük kentlerin olanaklarıyla büyüyen okurunu uyarıp başka çocuklar konusunda da düşündürecek.

Pippi Uzunçorap Issız Köşkte - Astrid Lindgren

Pippi kitapları bana göre klasiktir ve her dönemde okurlarını eğlendirir. Yine tek tip çocuk yaratmaya meraklı yetişkinler, ona karşı çıkan kahramanımız ve Lindgren gibi duyarlı, çok iyi bir yazarın eleştirel yaklaşımı ile çocukları uyarması söz konusu.

0
5888
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage