14 MART, CUMA, 2014

"Şair Hikâyeleri": Şair'in Sineması

Sıddık Akbayır'dan "Şair Hikâyeleri"ne devam ediyoruz. Akbayır bu yazısınıda Yılmaz Güney'in sinemada ve aşkta şiire verdiği yeri yazıyor...

Yılmaz Güney filmlerinde iki şiirin özel bir yeri vardır: Hasretinden Prangalar Eskittim ve Mona Roza. Her iki şiir de bu ülkede en çok bilinen, okunan şiirlerdendir.  Seyirci, Diyarbakırlı iki şairle, Ahmed Arif ve Sezai Karakoç’la Yılmaz Güney filmlerinde karşılaşır.

Yılmaz Güney'in 1974'te senaryosunu yazıp yönettiği Arkadaş filmini seyredenlerden dikkatini özellikle bir kitapçı sahnesi çeker. Yılmaz Güney’in  Melike Demirağ'a okumasını tavsiye ederek ver-diği şiir kitabının kapağındaki isim, birçok seyirciyi heyecanlandırır. Bu kısa sahne, filmin en çok alkışlanan yerlerinden biridir. Bu sahne, düğünlerde konuklara armağan olarak sunulan ilk kitap olan Hasre-tinden Prangalar Eskittim için yapılan tek reklam olarak kabul edi-lebilir.

Yılmaz Güney - Nebahat Çehre aşkının fırtınalı günleridir. Nebahat Çehre, Yılmaz Güney’den boşanmak üzere dava açmıştır. Magazin basını, günlerce bu konuyu işler. Yılmaz Güney; gazetecileri, Ayazpaşa'da Birsen Menekşeli ile oy¬nadığı Marmara Hasan filmi-nin 

setinde çalışırken kabul eder. Rol gereği siyah kıvırcık saçları hafifbeyazlatılmıştır. Yüzünde üzgün bir belirti vardır. Gazetecile-rin olay hakkındaki sorusuna şu dizelerle karşılık verir:

“Kırgın kırgın bakma yüzüme Roza
Henüz dinlemedin benden türküler
Benim aşkım sığmaz öyle her saza,
En güzel türküyü bir kurşun söyler”


“Bu dizeler,  benim aşkımı, sevgimi özetler. Nebahat, benim Mona Roza’mdır” diye ekler Yılmaz Güney. “Nebahat'la ayrılmamı hep yazarlar, söylerler. Onlar yazar, ben okurum.  On bin defa mahke-me olur, durum yine düzelir. Bugün aramız¬da bir dargınlık var, bir krizdir bu, gelip geçici...”  Yirmi beş yaşındaki Nebahat Çehre, parmaklarıyla elindeki eşarbın uçlarıyla oynayarak Mona Roza’yı dinler;  yüzü güler.  Yılmaz Güney, aynı dizeleri, Balatlı Arif fil-minde, bu kez rol icabı okur Nebahat Çehre’ye.


0
5983
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage