19 AĞUSTOS, ÇARŞAMBA, 2015

Çizgi Roman’ın İmkansızlıklar Dedektifi Martin Mystere

Kendini bilimin veya tarihin görmezden geldiği, reddettiği olayları çözmeye adayan Martin Mystere’nin her macerası başka bir yerde geçer; böylece biz de Buenos Aires’ten Ağrı Dağı’na dünyanın farklı köşelerinde ve tarihin farklı zaman dilimlerinde yolculuk ederiz.

Çizgi Roman’ın İmkansızlıklar Dedektifi Martin Mystere

Klasiklerin okunması gerektiğinin altı çizilir de hep, nedense ‘klasik’ten kastedilen asla bir çizgi roman klasiği değildir. Büyük haksızlık! Oysa ne güzel antidepresandır çizgi roman, ayrıca ne zihin açıcı ve ne eğlenceli bir okuma vaat eder… Benim en güzel hastalığım, tam da bu nedenlerle İmkansızlıklar Dedektifi Martin Mystere’dir.

En gelişmiş kası “beyni” olan bir kahramandır bir kere Martin Mystere. Sanat tarihçisi, arkeolog, antropolog, maceracı, yazar, televizyon programcısı ve koleksiyonerdir. Anne babasını bir uçak kazasında kaybettikten sonra kendini gizemli olayları çözmeye adamıştır. New York polisi ya da ABD hükümetinden olduğu gibi, kapısını çalan sıradan vatandaşlardan da yardımını esirgemez.

Sağ kolu Java, dünyanın en sıra dışı yardımcısıdır. Maceralarından birinde, Moğolistan’da denk geldiği, dilinden kendisinden başka kimsenin anlamadığı Neanderthal bir adamdır. Martin’in peşinden dünyanın en tehlikeli maceralarına atılan Java, başlarda olayların çözümüne içgüdüleriyle katkıda bulunurken gitgide modern hayata adapte olur. Ayrıca pek hoş bir espri anlayışı vardır.

Martin’in hayatının bir diğer vazgeçilmez parçası, güzel nişanlısı Diana, Java’da olmayan her şeyin temsilcisi gibidir. Kendisinden habersiz sürekli kendini tehlikeye atan Martin’e kızmaktan ve onu kıskanmaktan alıkoyamaz kendini. Tabii etrafı daima güzel kadınlarla çevrili Martin de az çapkın değildir. Sanırım bir tek bu açıdan Diana’dan sıkı bir dayak yemeyi hak eder!

Dizinin bir diğer önemli kişisi Sergej Orloff’tur. Martin’in, Agartha’da guru Kut Humi’den birlikte eğitim aldığı, ancak gücün karanlık tarafını seçmiş bir adamdır. Bir gözü ile elini kaybetmesinden hep Martin’i sorumlu tutan Sergej, yine de eski dostuna karşı saygı duymaktan asla vazgeçmez ve yeri geldiğinde onun hayatını kurtarır.

Hikâyenin tek kötüsü Sergej değildir elbette; Martin’in her adımını bir gölge gibi izleyen Kara Adamlar da vardır. Atlantis ile Mu arasındaki büyük savaşın ardından, insanlığı benzer bir felaketten korumak için kurulan bu gizli örgütün tüm eylemleri, uzun zamandır insanlığın dünyanın gerçek tarihini öğrenmesini engellemeye adanmıştır. Kara Adamlar, Atlantis ve Mu’dan geriye kalan, Martin’in izini bulduğu ne varsa yok ederler, yollarına çıkan insanlardan da acımasızca kurtulurlar.

Kendini bilimin veya tarihin görmezden geldiği, reddettiği olayları çözmeye adayan Martin Mystere’nin her macerası başka bir yerde geçer; böylece biz de Buenos Aires’ten Ağrı Dağı’na dünyanın farklı köşelerinde ve tarihin farklı zaman dilimlerinde yolculuk ederiz. Bu yolculuklarda karşımıza Jonathan Swift’ten Lovecraft’a birçok edebiyatçı, Sherlock Holmes’tan Peter Pan’a birçok kurmaca karakter çıkar; Kolomb’tan Leonardo da Vinci’ye birçok tarihi figürün hayatlarıyla ilgili bilinmedik ayrıntılar öğreniriz.

Yine Martin Mystere ciltlerinde kurt adamlar, vampirler ya da golemlerin kökeni öğrenir, kayıp dünyalarda gezinir, mitolojik kahramanlar, cadılar, büyücüler, hayaletler ve uzaylılarla yüz yüze geliriz.

Nereden başlayalım Martin Mystere okumaya derseniz… Oğlak Yayınları’nın Maceraperest Çizgiler serisinden yayınlanan “Kara Adamlar” başlıklı dev albüm, Martin Mystere ile tanışmak için güzel bir seçenek olabilir. Martin’in en tehlikeli düşmanlarının geçmişi ve efsanelerine dair bu cilt, aslında bir yanıyla 12 bin yıllık bir öykü anlatıyor. İnsanlığın bilgiyi doğru amaçlarla kullanıp kullanmadığı/kullanmayacağı gerçeğini sorgulayan ciltte Martin’in konuk oyuncu olduğunu da belirteyim.

Yine aynı serinin “Son Durak: Kabus!”, “Dünyanın Sonu”, “Orman Cinleri” başlıklı efsanevi maceralarında, Martin Mystere’nin bir başka ünlü çizgi roman kahramanı Dylan Dog’la birlikte atıldığı iki macerayı ve bir de bağımsız Martin Mystere macerasını okuyabilirsiniz. Özellikle Orman Cinleri, İrlanda’da zamanın durduğu Chuslamacree adlı bir kasabada geçen, başrolde gremlinler ile cinlerin olduğu, tekrar tekrar okuduğum bir maceradır.

Yine Efsanevi Martin Mystere Maceraları serisinin dördüncü cildinde yer alan Escher’in Dünyası tadından yenmez. Aslına bakarsanız Martin Mystere’nin istediğiniz macerasını seçin, pişman olmazsınız.

Şimdilerde Çizgi Düşler, Genç Martin’in Maceralarını yayınlıyor. Yaşlı Martin amcayla tanışıklığınızı daha eskilerden başlatmak istiyorsanız bu seri de güzel bir seçenek olabilir. 

0
11003
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage