NELER OLUYOR
 • 20-08-2019

  Bilimkurgu ve fantezi edebiyatın prestijli ödüllerinden biri olan 2019 Hugo Ödülleri, Dublin’de düzenlenen 77. Dünya Bilim Kurgu Kongresi'nde dün akşam (19 Ağustos) bir törenle sahiplerine sunuldu. Kazananlar Worldcon üyelerinin oylarıyla belirlendi.

  2019 Hugo Ödülleri Kazananları:

  En İyi Roman:

  The Calculating Stars - Mary Robinette Kowal (Tor)

  En İyi Novella:

  Artificial Condition - Martha Wells (Tor.com Publishing)

  En İyi Kısa Roman:

  “If at First You Don’t Succeed, Try, Try Again,” - Zen Cho (B&N Sci-Fi and Fantasy Blog, 29 November 2018)

  En İyi Kısa Hikâye:

  “A Witch’s Guide to Escape: A Practical Compendium of Portal Fantasies,” - Alix E. Harrow (Apex Magazine, February 2018)

  En İyi Seri:

  Wayfarers - Becky Chambers (Hodder & Stoughton / Harper Voyager)

  En İyi İlgili Çalışma:

  Archive of Our Own, a project of the Organization for Transformative Works

  En İyi Grafik Hikâye:

  Monstress, Volume 3: Haven, written by Marjorie Liu, art by Sana Takeda (Image Comics)

  En İyi Dramatik Gösterim, Uzun Form

  Spider-Man: Into the Spider-Verse, screenplay by Phil Lord and Rodney Rothman, directed by Bob Persichetti, Peter Ramsey and Rodney Rothman (Sony)

  En İyi Dramatik Gösterim, Kısa Form

  The Good Place: “Janet(s),” written by Josh Siegal & Dylan Morgan, directed by Morgan Sackett (NBC)

  En İyi Fanzin:

  Lady Business, editors Ira, Jodie, KJ, Renay & Susan

  En İyi Sanat Kitabı:

  The Books of Earthsea: The Complete Illustrated Edition, illustrated by Charles Vess, written by Ursula K. Le Guin (Saga Press /Gollancz)

  ​Listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz. 

  0
  0
  78
 • 20-08-2019

  Son albümü Love&Hate’i 2016 yılında çıkaran, geçtiğimiz ay One Love’da İstanbullu müzikseverlerle buluşan Michael Kiwanuka, yeni albümünü duyurdu. KIWANUKA adlı albüm, 25 Ekim’de yayımlanacak.

  Prodüktörlüğünü Danger Mouse ve Inflo’nun yaptığı albümün şarkı listesi ise şöyle;
  01 You Ain’t the Problem
  02 Rolling
  03 I’ve Been Dazed
  04 Piano Joint (This Kind of Love) [Intro]
  05 Piano Joint (This Kind of Love)
  06 Another Human Being (Interlude)
  07 Living in Denial
  08 Hero (Intro)
  ​09 Hero
  10 Hard to Say Goodbye
  11 Final Days
  12 Interlude (Loving the People)
  13 Solid Ground
  ​​14 Light

  https://www.youtube.com/watch?v=2yEeF65NnyI

  0
  0
  83
 • 19-08-2019

  Beyaz perdede ve televizyonda hakkında sayısız dizi ve film projesi hazırlanan müzik dünyasının kralı Elvis Presley bu kez animasyon olarak karşımıza çıkacak. Presley Agent King adlı dizide “Rock&Roll Kralı” imajını devam ettirirken, Amerika’yı korumak için savaşan gizli bir devlet ajanı olarak yer alacak. Dizinin yapım aşamasının ne zaman başlayacağı ve ekranlara geliş tarihi ise henüz açıklanmadı.

  ​Yetişkinler için komedi niteliğindeki dizinin senaryosunu Mike Arnold hazırlarken yapımcıları arasında Elvis’in eski eşi Priscilla Presley ve ünlü müzisyen John Eddie yer alıyor. Projeyi resmi Twitter hesabından duyuran Netflix, dizi ile Elvis Presley’i ölümünün 42. yıl dönümünde onurlandırmayı hedefliyor. Priscilla Presley, Elvis’in küçüklüğünden beri suça karşı duran ve dünyayı kurtarmak isteyen bir süper kahraman olma hayalini kurduğunu ve bu yüzden Agent King’in sanatçının bu hayalini gerçekleştirmesi için bir basamak olacağına inandığını açıkladı.

  0
  0
  143
 • 19-08-2019

  Amerika’da bulunan Baltimore Museum of Art, Women’s Suffrage’ın (kadınların oy kullanma hakkı) 100. yılına ithafen 2020 boyunca sürecek olan kadın sanatçılara adanmış bir sergi planladıklarını duyurdu. Daha önce duyurulan Joan Mitchell retrospektifine ilave olarak Candice Breitz tarafından yapılmış bir video gösterisi, 19. yüzyılda Lakotalı kadınların yaptığı yerli Amerikan eserleri ve Katharina Grosse’a ayrılmış büyük bir bölüm de sergiye dahil olacak.

  2019 sonbaharının başında kadınların başrolde olduğu 13 adet kişisel sergi ve 7 adet tematik gösteri düzenleyecek olan müze, “2020 Vizyonu” adlı girişimin olağanüstü bir biçimde yetenekli kadın sanatçıların seslerini, anlatılarını ve yaratıcı yeniliklerini tanımak için başlatıldığını açıkladı. Müzenin yöneticisi Christopher Bedford ayrıca amaçlarının tartıyı yeniden dengelemek ve kadınların katkılarının, hâlâ hak ettikleri akademik ve kamusal değeri almadıklarının altını çizmek olduğunu belirtti.

  0
  0
  141
 • 18-08-2019

  The New York Times son zamanların popüler dizi platformu Netflix’ten bir izlenmesi gerekenler seçkisi yayımladı. Komediden dramaya, fantastikten animasyona, Netflix’te izleyebileceğiniz dizilerin kısa bir listesi aşağıda sizi bekliyor.

  ​Listede dikkat çeken diziler arasında American Crime Story, Big MouthBlack MirrorBojack HorsemanBreaking BadCall the MidwifeDeath NoteFriendsMad MenThe Magicians, MindhunterOrange Is the New BlackPose, Outlander, Star Trek:Next Generation ve Sherlock gibi pek çok yapım yer alıyor. Listenin tamamına ve New York Times yazarlarının diziler hakkında yorumlarına https://www.nytimes.com/interactive/2019/arts/television/best-tv-shows-on-netflix.html?rref=collection%2Fsectioncollection%2Farts adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. 

  0
  0
  2533
 • 18-08-2019

  Amerikalı sanatçı Paul Cristina; yağ, karakalem ve bir panele takılmış resimleri kullanarak perçinlenmiş ve karıştırılmış figüratif portreler oluşturuyor. Sanatçının şu anda New York’ta bulunan Booth Gallery’de bir grup gösterisinde sergilenen eserleri yapının bozumundan ve yeniden inşasından ilham alıyor.

  ​Sanatçı son çalışmalarında çocukluğumuzda, ergenliğimizde ve yetişkinliğimizde sıklıkla çeşitli yollara doğru aşılanmamız fikrinden ilham alıyor. Eserlerle ilgili “Bazı ‘aşılama metotları’ diğerlerine göre daha bariz ve normalleştirilmiş olsa da hâlâ gizli tutulan ve zararlı olanlar da var” şeklinde yorumlar yapılıyor.

  0
  0
  787
 • 17-08-2019

  İngiliz-Kanadalı sanatçı David Spriggs, tabakalama yöntemiyle transparan sayfaların üzerine akrilik yerleştiriyor ve ortaya izleyicileri yakalayan eserler çıkıyor. Sanatçı, çeşitli figürlerden gök cisimlerine kadar uzanan boyanmış özneleri bu oluşumların içine yerleştiriyor. Kurulumların görsel kalitesiyse pek çok farklı perspektifi yansıtıyor.

  ​Sanatçının Gold (Altın) adlı kurulumu, altın rengin hâkim olduğu, ters çevrilmiş bir piramitsel yapının içine asılmış transparan sayfaların katmanlarına resmedilmiş 11 adet sarı-altın renklerinde insan figüründen oluşuyor. New York Stock Exchange (New York Menkul Kıymetler Borsası) binasının ön cephesindeki Pittura Infamante’yi (batırma portre) andıran Gold, zirvedeki kapitalizmin görkemini ters çevirerek, şu an bulunduğu kırılgan durumu ortaya çıkarıyor. Eser, evrensel varlık piramidinin içindeki her geçen gün genişleyen adaletsizliğe ve seçili azınlığın elinde bulunan aşırı zenginliğe ve güce gönderme yapıyor. 

  0
  0
  686
 • 15-08-2019

  Benedetto Bufalino adlı Fransız sanatçı bir objenin işlevine dair algılarımızı yıkmak için halka açık kurulumlar gerçekleştiriyor. Eserleri arasında havuza çevrilmiş bir halk otobüsü ya da akvaryuma çevrilmiş bir telefon kabini görmek mümkün. Son projeleri memleketi Fransa’daki pek çok alanı işgal ediyor. Sanatçı, kırmızı bir arabayı sokak yemeği aracına bile dönüştürebiliyor.

  ​Sanatçının eserleri için “çevremizdeki objeleri bozarak ya da gasp ederek tasarımı, sanatı ve mimariyi kullanarak bizlere içinde yaşadığımız çevrenin işlevselliği üzerine bir yansıma, oyun sunuyor” yorumları yapılıyor. 

  0
  0
  317
 • 13-08-2019

  Dünyaca tanınan sanatçı Roger Ballen, daha önce gün yüzüne çıkmamış Woodstock fotoğraflarını yayımladı. Festivale 19 yaşında Nikon kamerasıyla giden sanatçı şimdiye kadar festivalden yalnızca tek bir fotoğraf yayımlamıştı. Toplumun dışında kalmış insanların sarsıcı portreleriyle tanınan sanatçı, yaklaşık 40 yıldır evi edindiği Güney Afrika’dan önce Woodstock festivalini resmediyordu.

  ​Sanatçı Berkeley Üniversitesi’nde Psikoloji Bölümü’nde birinci sınıfı tamamladıktan sonra 1969 senesinde sadece müziğin keyfine varmak için değil, oradaki deneyimini belgelemek için Woodstock festivaline katıldı. Ailesinden hediye gelen Nikon FTN kamerasıyla üç film bitiren Ballen, çektiği fotoğraflardan yalnızca birini yayımladı. Yakın zamanda New York Times’ın istediği üzerine 50 yıldır bakmadığı negatifleri çıkaran Ballen’ın fotoğrafları bu vesileyle ilk kez yayımlandı.  

  0
  0
  438
 • 13-08-2019

  Angelo Musco adlı İtalyan asıllı sanatçı fotoğrafı çekilmiş çıplak insan bedenlerini var olan ya da hayal ürünü mimari yapıları/manzaraları inşa etmek için kullanıyor. Ortaya çıkan sonuç ise gerçek anlamda yaşamla dolup taşan yapılar ve manzaralar. Sanatçının stüdyosu bu sonbaharda çıkacak yeni projesi ‘’The Land of Scars’’a (Yara İzlerinin Diyarı) bir ön izlenim sunuyor. Proje, sanatçının önceki işlerine göre daha kişisel ve çalkantılı bir çalışma.

  Sanatçının stüdyosu “Eski Mısırlılar kendi cennet bahçesi versiyonlarına girebilmek için hayatlarının sonunda kalplerinin bir tüye karşı tartılacağına inanırlardı. İnançlarına göre eğer kalbin bir tüyden hafifse sevdiklerinle dolu olan güzel bir yere girebilirdin ama eğer kalbin karanlık ve ağırsa giremezdin.’’ diyor.

  ​Kalpleri karanlık insanlara ne olduğu düşüncesi sanatçının hayal dünyasını kaplıyor, kendi kalbine bakmasını ve kendisinde iz bırakan bütün insanları düşünmesini sağlıyor. Bunun üzerine Musco eski sevgililerine, arkadaşlarına ve aile üyelerine ulaşarak kendisi için bu özel projede poz vermelerini istiyor. Bu süreç boyunca ilk kez hem doğumundan hem de 2018’de humerus kemiğinin kırılmasına neden olan kazadan izleri taşıyan kendi vücudunu da çalışmasına dahil ediyor.

  0
  0
  609
DAHA FAZLA