NELER OLUYOR
 • 21-02-2019

  21. yüzyıl İspanyol sinemasının en çok övülen yönetmenlerinden Pedro Almodóvar’ın hayatı ve geride bıraktığı ilişkileri üzerine odaklanan yeni otobiyografik filmi Pain & Glory’den (Dolor y Gloria) fragman paylaşıldı.

  Günümüzden anların ve geçmişten flashbacklerin gösterildiği filmde Almodóvar’ı Antonio Banderas canlandırıyor. Yönetmenin hatırasındaki ilk ve ikinci aşkını, anne figürünü, iş birlikçilerini ve ilhamlarını anlattığı filmde Banderas’a Penélope Cruz eşlik ediyor. Malamente şarkısı ile adından söz ettiren şarkıcı Rosalía’yı da fragmanda Penélope Cruz ile birlikte Lola Flores’in A Tu Vera şarkısını seslendirirken görüyoruz.

  Cannes Film Festivali’nde gösterilecek film, Sony Pictures iş birliğiyle 22 Mart’ta İspanya’da vizyona girecek. Uluslararası gösterimin tarihi ise henüz açıklanmadı. 

  https://www.youtube.com/watch?v=4GMO3BgUIOk

  0
  0
  136
 • 21-02-2019

  İspanyalı sanatçı David Cata, avuç içine iplerle manzaralar işleyerek merak uyandırıcı ve sarsıcı bir seri oluşturdu. “Horizontes” isimli seri, geçmiş ve belirsiz olan geleceği değişimlerle yüzleştiriyor.

  Yapım tekniğinden yola çıktığımızda, sanatçı bu serinin kendine zarar verme teması ile ilgilenmediğini belirtiyor. Cata alternatif sanatında hayatında önemli olan görselleri kullanıyor: Uykudan uyanmamış sevgili, piyano, fener kulesi, karlı bir dağ ya da okyanus. Alışılmadık seri sanatçının manzaralarla bir olduğu bir günlük olarak görülebilir. 

  0
  0
  152
 • 20-02-2019

  Sanatçı Ai Weiwei, bir parçasını yönettiği Berlin I Love You filmi yapımcılarının kendi bölümünü Çinli otoriteleri sinirlendirmemek amacıyla kestikleri suçlamalarında bulundu. Alman yayını DW’ye konuşan sanatçı, yapımcıların Shangai’da çekecekleri Shangai I Love You filminin çekim sürecini zorlaştırmak istemediklerini ve bu nedenle bölümünü kestiklerini belirtti. Weiwei ayrıca Berlin Film Festivali’nin sanatçının filmde bulunması durumunda filmi göstermeyi reddettiğini söyledi.

  Çin hükümetine karşı uzun süredir eleştirilerde bulunan sanatçı, 2011 yılında birkaç kez tutuklanmış ve pasaportuna el koyulmuştu. Sanatçı 2015 yılında Berlin’e yerleşmişti. Berlin I Love You filminin yapımcısı Claus Clausenas ise bu konu hakkında “Bu konu hakkında karar vermeliydik. Ai’nin bölümünü göstermeyi istedik fakat yapamadık” açıklamasını yaptı.

  0
  0
  502
 • 19-02-2019

  Queen 24 Şubat tarihinde gerçekleşecek 2019 Oscar Ödül Töreni’nde performans gerçekleştireceğini açıkladı. Grup üyeleri gitarist Brian May ve baterist Roger Taylor’a gruba 2011 yılından itibaren turnelerde eşlik eden Adam Lambert eşlik edecek. Bu performansın gerçekleşmesinde grubun efsanevi solisti Freddie Mercury’nin biyografisini konu alan Bohemian Rhapsody’nin başarısı gösteriliyor.

  Oscar töreni aynı zamanda Lady Gaga ve Bradley Cooper’ın Shallow düetine, Gillian Welch ve David Rawlings’in When a Cowboy Trades His Spurs for Wings (The Ballad of Buster Scruggs) performansına, Jennifer Hudson’ın I’ll Fight (RBG) ve sürpriz bir konuğun The Place Where Lost Things Go (Mary Poppins Returns) performansına ev sahipliği yapacak. 

  0
  0
  169
 • 19-02-2019

  Brooklyn Museum, Frida Kahlo’nun eserlerinin ve portrelerinde görülen nesnelerin bir arada görülebileceği “Frida Kahlo: Appearance Can Be Deceiving” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. New York’taki ilk ve tek kişisel sergisini 1938 yılında Julien Levy Gallery’de gerçekleştiren sanatçı, seksen yıl sonra yeniden şehirdeki sanatseverlerle buluşuyor ve sergi bu yılın en popüler sergilerinden birisi olarak gösteriliyor.

  Londra’daki Victoria & Albert Museum’da Kahlo’nun şimdiye kadar hiç görülmemiş giysilerinin sergilendiği “Frida Kahlo: Making Herself Up” isimli camekânın genişletilmiş versiyonuna sahip olan sergi, Amerika’da son on yılda gerçekleşen en büyük Kahlo gösterimi olma özelliği taşıyor.

  Kahlo’nun eserlerinin, kıyafetlerinin, mücevher ve aksesuarlarının, ecza dolabının ve başka şahsi eşyalarının yer aldığı sergi aynı zamanda fotoğrafçı Nickolas Muray, Imogen Cunningham ve Tina Modotti’nin çektiği kırk adet arşiv fotoğrafını da bulunduruyor. Sanatçının hayatının son aylarında ampute ayağı için kullandığı protez de sergilenen eşyalar arasında yer alıyor.

  “Frida Kahlo: Appearances Can Be Deceiving” sergisi, 12 Mayıs tarihine kadar Brooklyn Museum’da ziyaret edilebilecek.

  0
  0
  285
 • 14-02-2019

  Geçtiğimiz sonbaharda New Mexico’da çekimleri başlayan Breaking Bad’in devam filmi ile ilgili detaylar The Hollywood Reporter’da paylaşıldı. Konuyla ilgili bir kaynak, Netflix’in isimsiz Breaking Bad filminin ilk gösterim haklarına sahip olduğunu ve sonrasında filmin film kanalı AMC’de yayımlanacağını belirtti. Netflix ve AMC henüz bu haberleri doğrulamadı.

  Breaking Bad’in baş yapımcısı ve aynı zamanda Mark Johnson ve Melissa Bernstein ile birlikte marka iş birlikçisi olan Vince Gilligan, yeni filmin senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini üstleniyor.

  *spoiler içerir

  Filmde, dizideki rolüyle Emmy kazanan Aaron Paul’un Jesse Pinkman rolünde, dizinin finalinde gerçekleşen kıyımdan kaçmaya çalışması ve özgürlüğünü araması anlatılacak.

  Walter White rolü ile izlediğimiz oyuncu Bryan Cranston is katıldığı The Dan Patrick Show’da filmin çekildiğini onayladı. Bryan Cranston Walter’ın filmde yer alıp almayacağı bilinmeyen film için, eğer Gilligan isterse kesinlikle olumlu bir yanıt vereceğini belirtti. Walter’ın flash backlerle mi yoksa yeni sahnelerle mi görüleceği ise henüz bilinmiyor.

  Geçtiğimiz Kasım ayından çekimlerine başlanan film büyük ihtimalle en erken 2019 yılının sonunda izlenebilecek.

  0
  0
  456
 • 14-02-2019

  Üç boyutlu taramalar ile “sanal mumyalar” yaratan sanatçı Frederik Heyman, dijital olarak üretilmiş anıt mezarları kendi özneleriyle sergiliyor. Virtual Embalmings isimli çalışma, moda ve eğlence sektöründen Isabelle Huppert, Kim Peers ve Michéle Lamy’nin dikkatle alınmış girdileri kullanılarak internet sitesi NOWNESS’ın Define Beauty serisi için oluşturuldu.

  Dijital enstalasyonlar öznelerin gelecekte nasıl hatırlanmak istediklerini yansıtıyor. Zamana ve mekâna meydan okuyan çalışma, gelecek için dijital anmanın birer belgesi oluyor. 

  0
  0
  438
 • 13-02-2019

  Büyük duvarları boyamaya biraz ara verip stüdyosunda antik baskı tekniklerini keşfetmeye odaklanan sanatçı Phlegm’in bir süredir gizli tuttuğu yeni projesinden detaylar paylaşıldı. Sanatçının Mausoleum of the Giants isimli yeni projesi devasa heykellerden oluşan bir gösteri olacak. İngiliz sanatçı yeni projesini büyüdüğü, sanat kariyerine başladığı ve birçok çalışma gerçekleştirdiği Sheffield’te bulunan terkedilmiş bir endüstri kompleksinde gerçekleştirecek.

  Sanatçının ilk sergisinden beş yıl sonra gerçekleşecek bu sergi, daha önce görülmemiş devasa ölçekli heykellerden ve ikonik karakterlerden oluşacak. Hollerin içerisinde, koridorlarda, odalarda yer alan eserler illüstrasyon alt yapılı duvar resimleriyle birbirine bağlanacak ve terk edilmiş mimari yapıyla etkileşimde bulunacak.

  15 Mart – 6 Nisan tarihleri arasında görülebilecek “Mausoleum of the Giants” sergisi, izleyicileri tüm dünyadan insan karakterlerini yansıtan cana yakın canavarlar ile karşılayacak. Şimdilik sır gibi saklanan serginin adresi 11 Mart tarihinde bu siteden paylaşılacak. 

  0
  0
  347
 • 13-02-2019

  Margaret Atwood’un ödüllü ve çok satan romanı Damızlık Kızın Öyküsü’nden uyarlanan, Altın Küre ve Emmy dahil olmak üzere yaklaşık 50 ödül sahibi The Handmaid’s Tale’in merakla beklenen üçüncü sezonundan ilk kareler paylaşıldı.

  ABD’nin bir parçası olan Gilead distopyasındaki totaliter toplumun hayatını konu alan dizi, devlet mülkü olarak popülasyonu arttırmak için damızlık olmaya zorlanan Offred’in mücadelesini gözler önüne seriyor. Elisabeth Moss, Joseph Fiennes, Alexis Bledel, Yvonne Strahovski, Madeline Brewer, Ann Dowd, Max Minghella, Christopher Meloni ve Elizabeth Reaser’ın rol aldığı dizi, yakında yeni bölümleriyle blutv’de olacak.

  0
  0
  400
 • 12-02-2019

  Son zamanlarda bir eserine çok benzer bir imajın pop şarkıcı Ariana Grande’nin God is a woman isimli müzik klibinde kullanılması sebebiyle şarkıcıya dava açmasıyla adından çokça söz ettiren Vladimir Kush’ı tanıyalım.

  Rusya doğumlu sanatçı Vladimir Kush, sanatseverler onu sürrealist bir sanatçı olarak görmesine rağmen kendi sanat hareketi “Metaphorical Realism”i savunuyor. Kush, Laguna Beach’te ve Las Vegas’ta yer alan galerilerinde kendi eserlerini sergiliyor. İdrak etmesi zor olan kavramları konu edinen sanatçı, metaforlar ve benzeşimler ile onları anlamaya çalışıyor.

  Sanatçı, eserlerine bakan izleyicilerin “Neden bunu daha önce hiç düşünmedim? Hep bunun hayalini kuruyordum” yorumları ile karşılaştığını belirtiyor.

  Küçük bir kadın figürünün bir mumun ateşinde resmedildiği eserinin Grande’nin klibinde kullanılmasıyla ilgili “İnsanlar yeni fikir bulmakta zorlanıyor… Belki de bu durumun hiç fark edilmeyeceğini düşündüler. Vladimir Kush, bir Rus ismi-belki bu durumu fark edemeyecek kadar uzaktadır ya da bir şey yapabilecek kapasitesi yoktur.” açıklamasını yaptı.

  0
  0
  386
DAHA FAZLA