NELER OLUYOR
 • 25-04-2019

  Anthony Burgess’in arşivinden kült romanı, Stanley Kubrick'in 1971’de sinemaya uyarladığı Otomatik Portakal (A Clockwork Orange)’ın daha önce hiç görülmemiş el yazmalarından oluşan devam metni çıktı.

  Burgess’in bitmemiş ve kurgusal olmayan bu devam metinleri “kısmen felsefik kısmen otobiyografik” olarak tanımlandı. Otomatik Portakal’ın köklerine dair açıklamalarda bulunan Burgess, çalışmasını “çağdaş insanın durumuna ilişkin felsefik bir yorum” olarak nitelendiriyor ve teknolojinin özellikle medya, film ve televizyonun insanlık üzerindeki etkisi hakkındaki endişelerini vurguluyor. Bu romanın alışılmadık ismini de açıklıyor.

  “1945 yılında, ordudan önceydi, Londra’da bir barda 80 yaşında bir Doğu Londralının “bir otomatik portakal kadar kuir” dediğini duydum. Burada kuir homoseksüellik değil kızgınlık anlamına geliyordu. 20 sene boyunca bunu bir şeyin başlığı yapmak istedim. Bu geleneksel bir kinayeydi, geleneksellik kaygısı ve tuhaf tekniklerin kombinasyonu bir çalışmanın adı olmak istiyordu.”

  Uluslararası Anthony Burgess Vakfı yöneticisi Prof Andrew Biswell, yayımlanmamış bu metinlerin Burgess, Kubrick ve ünlü romanı çevreleyen tartışmalara yeni bir ışık tuttuğunu belirtiyor.

  ​Anthony Burgess’in 1993’teki ölümünden sonra Roma yakınlarındaki Bracciano’da bulunan evi satıldı ve buradaki arşivi Manchester’a taşındı.

  0
  0
  311
 • 25-04-2019

  HBO dizisi Big Little Lies’ın ikinci sezonundan fragman yayımlandı. Fragman Madeline Mackenzie (Witherspoon), Jane Chapman (Shailene Woodley), Bonnie Carlson (Zoë Kravitz), Celeste Right (Nicole Kidman) ve Renata Klein’ın (Laura Dern) kaçınılmaz sezon finali ile değişen hayatlarını gösteriyor. Meryl Streep diziye Celeste’nin kaynanası Mary Louise rolü ile dahil oluyor ve oğlu Perry’nin ölümünün arkasındaki gerçeği öğrenmek istiyor.

  HBO’nun açıklamalarına göre ikinci sezon kötü yalanları, arkadaşlıkların dayanıklılığını, evliliklerin kırılganlığını ve gaddar ebeveynliği konu ediniyor. 2017 senesinde altı Emmy ödülü alan yapımın üçüncü sezon planları ise belli değil. 

  https://www.youtube.com/watch?v=4VV8u766E7Q

  0
  0
  319
 • 24-04-2019

  English Heritage, Sandro Botticelli’nin ünlü başyapıtı Madonna of the Pomegranate’in (Madonna della Melgrana) (c.1487) imitasyonu sanılan eserin orijinal olduğunu paylaştı. Gerçek derneğin konservatörlerinin resmi temizlemesiyle ortaya çıktı. Resmin imitasyon olarak kabul edilmesinin nedeni detaylardaki çeşitlilikler ve eserin değerini saklayan kalın sarı cilaydı. Ancak yapılan x-ray testleri, kızılötesi çalışmalar ve pigment analizleri sonucunda resmin Botticelli’nin Floransa’da bulunan stüdyosunda yaratıldığı anlaşıldı.

  Madonna of the Pomegranate’in eseri Meryem Ana ve İsa Peygamber’in dört melek tarafından korunmasını betimliyor. Mesihin elinde tuttuğu nar onun çektiği acıları temsil ediyor. 

  0
  0
  256
 • 20-04-2019

  Aristokrat ve yazar Vita Sackville-West ile edebiyat ikonu Virginia Woolf’un görkemli ikili portresini anlatan Chanya Button filmi Vita & Virginia’dan fragman paylaşıldı. Gemma Arterton ve Elizabeth Debicki’nin Vita ve Virginia karakterlerini canlandırdığı film, Woolf’un en büyük romanlarının arkasındaki alışılmadık ilişkiyi konu ediniyor. Virginia Woolf ve Vita Sackville-West arasındaki ilişki ve arkadaşlık; yaşamak, sevmek ve yaratmak için tavizsiz ve ısrarcı olarak devam ediyor. Bu nedenle ikili edebiyat tarihindeki en etkileyici ilişkilerden birini oluşturuyor.

  Her şey 1922 yılında mutlu bir evliliği alan aristokrat ailesi ve başarılı yazılarıyla tanınan Vita’nın ünlü yazar, yayıncı ve Bloomsbury Group üyesi Virginia Woolf ile bir davet ile tanışmasıyla başlıyor. Woolf anlaşılamaz ve karşısındakini heyecanlandıran düşünceleriyle Vita’yı baştan çıkarıyor. Virginia’nın akıl sağlığı ve Vita’nın düşüncesiz davranışları sebebiyle ailesine, kocasına ve yakın arkadaşlarına karşı mücadelesi ilişkilerini çalkantılı hâle getiriyor. 

  https://www.youtube.com/watch?v=WZgxCq0G-LQ

  0
  0
  724
 • 20-04-2019

  Kişisel web sitesinde gittiği terk edilmiş yapı ve mekânlarda, uzay kıyafetiyle fotoğrafladığı çok sayıda insanı bir araya getiren Karen Jerzyk, A Lonely Astronaut serisinde 1000 yıl sonra insanlığın olmadığı bir dünyaya inen astronotun hikâyesini konu ediniyor. Yaşamlarımızı yalnız bir astronotla özdeşleştiren sanatçı, hepimizi evreni keşfettikten sonra ölecek ve yerini yeni astronotlara bırakacak olan bireyler olarak tanımlıyor.

  Uzun yıllar sonra çok istediği drone ile tasarımlarını hayata geçiren Amerikalı fotoğraf sanatçısı Karen Jerzyk, DJI mavic pro 2 kullanarak hazırladığı Earth from the Above adlı serisinde sıra dışı ve sürreal fotoğraflara imza atıyor. Göz hizasında ya da kendisinin deyimiyle “normal” perspektiften çekim yapmaktan sıkılan Jerzyk, drone ile astronot kıyafetleriyle bilinen fotoğraflarının yanı sıra hikâye kitaplarındaki illüstrasyonları andıran eğlenceli çalışmalara da imza atıyor.

  0
  0
  438
 • 19-04-2019

  Hayranlarının sabırsızlıkla beklediği yeni Madonna albümü Madame X, 14 Haziran tarihinde Universal Music etiketiyle yayımlanacak. Madonna’ya albümün ilk şarkısı Medellin’de Kolombiyalı süperstar Maluma vokalleriyle eşlik ediyor. Yeni albümden yayımlanan ilk tekli Medellin ft. Maluma’yı dijital platformlar üzerinden satın almak ve dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.


  Madame X’in şarkı listesi ise şöyle:


  1. Medellín with Maluma

  2. Dark Ballet

  3. God Control

  4. Future ft. Quavo

  5. Batuka

  6. Killers Who Are Partying

  7. Crave ft. Swae Lee

  8. Crazy

  9. Come Alive

  10. Extreme Occident **yalnızca deluxe versiyon

  11. Faz Gostoso ft. Anitta

  12. Bitch I’m Loca ft.  Maluma

  13. I Don’t Search I Find

  14. Looking for Mercy **yalnızca deluxe versiyon

  15. I Rise

  0
  0
  410
 • 19-04-2019

  Loose Leaf Studio olarak da bilinen Wona Bae ve Charlie Lawler, fotoğrafçı Sean Fennessy’nin Avustralya’daki stüdyosunda bir araya gelerek kısa süre görülebilecek bir iş ürettiler. 19. yüzyıldan kalma eski bir kilisede kolonları çevreleyen yerel bitki yapraklarından oluşan Proximity adlı iş, kentsel yerleşim düzeninin binalar ve doğayla ilişkisini irdeliyor. Loose Leaf geçmişte de doğadan topladığı materyalleri kullanarak kent hayatını protesto eden çok sayıda iş üretmişti. Sanatçıların çalışmaları yaşam ve ölüm, süreksizlik ve insan-doğa ilişkisini ele alıyor.

  0
  0
  427
 • 18-04-2019

  Bu yıl 72. yılını kutlayan Cannes Film Festivali filmleri açıklandı. Festival filmleri “Yarışma”, “Belirli Bir Bakış”, “Yarışma Dışı”, “Özel Gösterimler” ve “Gece Gösterimleri” bölümleri altında gösterilecek. 14 – 25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin açılışını Jim Jarmusch’un The Dead Don’t Die filmi yapacak. Bu yıl yarışma jürisinin başında Birdman ve Revenant filmleriyle Oscar kazanan, geçtiğimiz senelerde Babel ve Biutiful filmleriyle festival programına dahil olan yönetmen Alejandro G. Iñárritu bulunuyor. Yarışma jürisinin devamı ise önümüzdeki zamanlarda açıklanacak.

  Film festivalinde yer alacak filmler:


  Açılış Filmi:

  The Dead Don’t Die, Jim Jarmusch (ayrıca yarışmada da yer alıyor)


  Yarışma:

  Pain and Glory, Pedro Almodovar

  The Traitor, Marco Bellocchio

  The Wild Goose Lake, Diao Yinan

  Parasite, Bong Joon-ho

  Young Ahmed, Jean-Pierre Dardenne & Luc Dardenne

  Oh Mercy!, Arnaud Desplechin

  Atlantique, Mati Diop

  Matthias and Maxime, Xavier Dolan

  Little Joe, Jessica Hausner

  Sorry We Missed You, Ken Loach

  Les Miserables, Ladj Ly

  A Hidden Life, Terrence Malick

  Bacurau, Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles

  The Whistlers, Corneliu Porumboiu

  Frankie, Ira Sachs

  Portrait of a Lady on Fire, Céline Sciamma

  It Must Be Heaven, Elia Suleiman

  Sibyl, Justine Triet


  Belirli Bir Bakış:

  Invisible Life, Karim Aïnouz

  Beanpole, Kantemir Balagov

  The Swallows of Kabul, Zabou Breitman & Eléa Gobé Mévellec

  A Brother’s Life, Monia Chokri

  The Climb, Michael Covino

  Joan of Arc, Bruno Dumont

  A Sun That Never Sets, Olivier Laxe

  Room 212, Christophe Honoré

  Port Authority, Danielle Lessovitz

  Papicha, Mounia Meddour

  Adam, Maryam Touzani

  Zhuo Ren Mi Mi, Midi Z

  Liberte, Albert Serra

  Bull, Annie Silverstein

  Summer of Changsha, Zu Feng

  Evge, Nariman Aliev


  Yarışma Dışı:

  The Best Years of Life, Claude Lelouch

  Rocketman, Dexter Fletcher

  Too Old to Die Young (2 Episodes), Nicolas Winding Refn

  Diego Maradona, Asif Kapadia

  Belle Epoque, Nicolas Bedos


  Özel Gösterimler:

  Share, Pippa Bianco

  For Sama, Waad Al Kateab & Edward Watts

  Family Romance, LLC, Werner Herzog

  Tommaso, Abel Ferrara

  To Be Alive and Know It, Alain Cavalier

  Que Sea Ley, Juan Solanas


  Gece Gösterimleri:

  The Gangster, The Cop, The Devil, Lee Won-Tae

  0
  0
  897
 • 18-04-2019

  To Breath adlı çalışmasıyla 2013 Venedik Bienali’ne katılan Güney Koreli sanatçı Kimsooja, bu kez Yorkshire Sculpture Park’ta bir kilisede izleyiciyle buluştu. Kilise zemini ve camlarına kaplanan özel malzemelerle mekân içinde gökkuşağı etkisi yaratan sanatçı, nefes alma ve vermenin meditatif etkisine alanda yarattığı ışık huzmeleriyle dikkat çekiyor. Kimsooja’nın nefes alıp verme sesi ışık oyunlarına eşlik ederken sanatçı To Breath ile kendi alanımızı yaratmak için nefes, meditasyon ve dengeli bir yaşamın yeterli olabileceğine vurgu yapıyor. Eser 29 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek.

  0
  0
  451
 • 17-04-2019

  Geç “bon vivant” sanat koleksiyoncusu Gunter Sachs’ın ikinci eşi Fransız model ve aktrist Brigitte Bardot için yaptırdığı Roy Lichtenstein imzalı eşsiz emaye pano müzayedede satışa sunuluyor. Eser, çağdaş sanat satış gününün bir parçası olarak Sotheby’s Newy York’ta, 16 Mayıs’ta açık arttırmaya çıkacak.

  Gunter Sachs’ın Palace Hotel, St. Moritz’deki süitinde bulunan emaye, banyo küvetinin zemininden çıkarıldı. Pop-Art akımından esinle oluşturulan süitin tasarımında Andy Warhol, Yves Klein ve Allen Jones gibi sanatçılar aktif rol oynuyor. Sachs için ayrı bir anlamı olan küvetin hikâyesi ise şöyle:

  Kurşun geçirmez camdan oluşan küvetin içine giren Sachs, yakın arkadaşlarını buraya davet eder. Emaye panonun üzerinde duran koleksiyoner arkadaşlarının kendisini camın arkasından vurmalarını rica eder. Ardından ateş edenler kurşun izlerinin altına imzalarını atar.

  0
  0
  311
DAHA FAZLA