NELER OLUYOR
 • 16-06-2019

  Meksika’nın Ulusal Ses Kütüphanesi’nden Frida Kahlo’nun olduğu düşünülen bir ses kaydı paylaşıldı. Kaydın Kahlo’nun yaşamını yitirmesinden bir yıl sonra, 1955 yılında yayımlanan El Bachiller radyo programının pilot bölümünden alındığı düşünülüyor. Kayıtta Diego Rivera hakkında konuşan Kahlo, AFP’nin çevirisine göre şunları söylüyor:

  "(Diego) Arkadaş canlısı bir yüzü ve hüzünlü bakışları olan dev, muazzam bir çocuktu. Koyu, karanlık, fazlasıyla zeki ve büyük gözleri nadiren yerinde dururdu, göz bebekleri bir kurbağanınki gibi kabarık ve çıkık göz kapaklarından neredeyse dışarı çıkardı. Gözleri, bakışlarının daha büyük bir görsel alanı içine almasını sağlardı- sanki büyük mekânlar ve kalabalıkların ressamı için yaratılmışlar gibi."

  https://www.youtube.com/watch?v=HjTA2Dd8U9o

  0
  0
  263
 • 15-06-2019

  Virginia Woolf’un en ünlü eserlerinden biri olan Mrs Dalloway’i el yazısıyla yazdığı ve üzerinde notları bulunan orijinal taslağı ilk kez yayımlanacak.

  Woolf’un Haziran 1923 ile Ekim 1924 tarihleri arasında üç deftere mor mürekkeple yazdığı romanda her sayfada bulunan kenar boşluklarına tarih, kelime sayısı ve kişisel notlarını eklediği; romanın ilk isminin The Hours olduğu ve ilk cümlesini daha sonra değiştirdiği görüldü.

  ​Orijinal metin, Woolf uzmanı Helen Wussow ve Mrs Dalloway’den ilhamla The Hours’ı yazan Michael Cunningham’ın makalelerinin eşliğinde  Haziran ayında Parisli yayıncı SP Books tarafından yayımlanacak.

  Kaynak: Virgin Media Television

  0
  0
  250
 • 14-06-2019

  Robert Pattinson, Joanna Hogg filmi The Souvenir’in devam filmi kadrosundan zaman çatışması nedeniyle ayrıldı. Film için çok istekli olmasına rağmen kadrodan ayrılmak durumunda kalan Pattinson, Christopher Nolan’ın yeni filmi Tenet’in çekimlerine devam ediyor.

  The Souvenir’in devam filminde Honor Swinton Byrne’nin rol verdiği Julie’nin ilgi duyduğu karakteri canlandırması planlanan Pattinson, geçtiğimiz ay Tenet’in çekimlerine başlamıştı. Yedi farklı ülkede çekilmesi planlanan Nolan filminde ayrıca John David Washington, Elizabeth Debicki, Aaron Taylor-Johnson, Kenneth Branagh, Clémence Poésy, Dimple Kapadia, and Michael Caine rol alıyor.

  Ayrıca geçtiğimiz günlerde Pattinson’ın Matt Reeves’in The Batman filminde Bruce Wayne karakterini canlandıracağı açıklanmıştı. 

  0
  0
  199
 • 13-06-2019

  La Casa de Papel’in yaratıcısı Álex Pina’nın kaleme aldığı yeni Netflix dizisi White Lines’ın çekimleri başladı. 60 dakikalık 10 bölümden oluşacak dizinin boşrollerinde Laura Haddock, Marta Milans, Juan Diego Botto, Nuno Lopes, Daniel Mays, Laurence Fox ve Angela Griffin yer alıyor.

  Manchester’lı efsanevi bir DJ’in İbiza’da kaybolmasından yirmi yıl sonra cesedi ortaya çıkıyor. Olayın perde arkasını öğrenmek isteyen kız kardeşi, İspanyol adasına geri dönüyor ve kardeşini bulmak adına araştırmalar yapıyor. Adada karakterinin karanlık taraflarıyla yüzleşen kadın, heyecan verici dans kulüpleri ve yalanlarla dolu bir dünyada yolculuğa çıkıyor.

  0
  0
  259
 • 13-06-2019

  The Hollywood Reported’ın haberine göre Spice Girls yeni bir animasyon filmiyle geri dönüyor. THR’a göre grubun beş üyesi istekli bir çalışma içerisinde. Yeni animasyon filminde Spice Girls klasiklerinin yanı sıra yeni parçalar da yer alacak.

  Paramount Animation’ın geliştirdiği filmin yapımcısı olarak şirketin uzun zamandır yöneticisi olan Simon Fuller karşımıza çıkıyor. Filmin senaristliğini ise Karen McCullah ve Kiwi Smith üstleniyor.

  0
  0
  177
 • 11-06-2019

  The Young Pope’un devamı niteliğindeki merakla beklenen HBO dizisi The New Pope’un, kadrosuna John Malkovich’i katmasının ardından ayrıca Marilyn Manson ve Sharon Stone’u konuk edeceği açıklandı. Dizinin prömiyer tarihi ise henüz kesinleşmedi.

  HBO ve Sky Italia ortak yapımı olan dizinin senaristliğini Paolo Sorrentino’nun yanı sıra Umberto Contarello ve Stefano Bises üstleniyor. The Young Pope ile büyük başarılara imza atan seride Jude Law, Lenny Belardo – Pope Pius XIII karakteri ile Altın Küre’ye aday gösterilmişti. 

  0
  0
  336
 • 31-05-2019

  Classic Rock, Iggy Pop’un bu yıl yeni bir kitap yayımlayacağını duyurdu. Til Wrong Feels Right ismindeki kitap, müzik efsanesinin kariyerini yansıtan şarkı sözleri, illüstrasyonlar, sanat çalışmaları ve fotoğraflardan oluşacak. Kitap Viking Books etiketiyle 26 Eylül’de, The Stooges’ın aynı isimli çıkış albümünün 50. yılıdönümü ile aynı günde yayımlanacak.

  Iggy Pop aynı zamanda Til Wrong Feels Right yayımlanmadan önce Avrupa’da canlı performanslar gerçekleştirecek. 

  0
  0
  556
 • 27-05-2019

  Andy Warhol’un Jean-Michel Basquiat ile olan arkadaşlığı bir kitap olarak yayımlanacak. Kitap yüzlerce Warhol fotoğrafı ve sanatçının günlüğünden parçalarla ikilinin hayatlarına “röntgenci bir bakış” sunuyor.

  Taschen tarafından önümüzdeki ay yayımlanacak olan kitap, ikilinin manikür yaptırdıkları anlardan Basquiat’ın intiharı düşündüğü zamanlara, Warhol-Basquiat arkadaşlığının ayrıntılarını okuyucuya sunacak. New York’ta bulunan Andy Warhol Foundation’da yer alan belgelerden yola çıkan kitabın yazarlığını Michael Dayton Hermann üstleniyor.  

  0
  1
  1609
 • 26-05-2019

  Heykel konusunda uzmanlaşmış multidisipliner sanatçı Prune Nourry, göğüs kanseri yolculuğunu Serendipity belgeseliyle anlatıyor. Filmin yapımcılığını Black SwanMom!, Requim For a Dream gibi filmlerle tanıdığımız Darren Aranofsky ve 2013 yılında iki göğsünden mastektomi geçiren Angelina Jolie üstleniyor.

  Göğüs kanseri tanısı Nourry’ye 31 yaşında Çin’de Terracotta Daughters sanat projesi için belgesel çekimindeyken konuluyor. “Bir sanatçı olarak başına gelen her şeyi yaratıcılığa dönüştürebilirsin.” diyen Aranofsky’den ilhamla belgesele başlayan sanatçı filmi “heykeltıraşlığa geri dönmenin bir yolu, heykel olmaya değil” olarak tanımlıyor. 

  0
  0
  957
 • 25-05-2019

  Jean-Michel Basquiat’ın dramatik hayat hikâyesi, ilham verdiği filmler ve Broadway müzikalinin ardından şimdi de çizgi roman oluyor. İngiliz merkezli bağımsız yayınevi Laurence King tarafından basılacak romanın illüstratörü daha önceden Billie Holiday ve John Coltrane gibi müzik efsanelerinin hayatını anlatan illüstrasyonlarıyla tanınan Paolo Parisi.

  New Art/New Money adına sahip bölüm, Basquiat’ın ünlü sanat tacirleri Annina Nosei, Mary Boone ve Larry Gagosian ile olan ilişkilerine mercek tutuyor. Basquiat ile çalışmak isteyen tacirler sanatçının çevresinde dolanmaya başlıyor ve onunla süperşarjlı bir ticaret makinesi inşa ediyor. 

  0
  0
  1168
DAHA FAZLA