NELER OLUYOR
 • 10-10-2019

  Geçtiğimiz yıl yaşanan taciz skandalının ardından verilmeyen Nobel Edebiyat Ödülü’nün geçen yıl ve bu yılki sahipleri açıklandı.

  2018 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Polonyalı yazar Olga Tokarczuk ve 2019 Nobel Edebiyat Ödülü Avusturyalı oyun yazarı Peter Handke oldu. Olga Tokarczuk bu yılın favorileri arasında yer alırken Peter Handke yer almıyordu. Handke, Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi ve Kısa Mektup Uzun Veda gibi eserleriyle; Olga Tokarczuk ise Koşucular kitabıyla tanınıyor. 

  ​İsveç Akademisi üyesi şair Katarina Frostenson’un eşi Fransız fotoğrafçı Jean-Claude Arnault’a yöneltilen bir dizi cinsel saldırı ve kazanan isimleri sızdırması suçları nedeniyle akademide altı üyenin istifasıyla üye sayısının azalması ve kamuoyunun akademiye güveninin azalması nedeniyle ödül geçtiğimiz yıl verilmemişti.

  0
  0
  868
 • 10-10-2019

  Edebiyat dünyasının prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan National Book Awards’ün 2019 yılı finalistleri belli oldu.

  İçerisinde gençlik edebiyatı, kurgu, kurmaca, şiir ve yakın zamanda çevirisi yapılmış edebiyat eseri dalında 25 finalistin bulunduğu liste; yazar, eleştirmen, yerel kitapçılar, çevirmenler ve eğitmenlerden oluşan bir jüri tarafından belirlendi. Bu sene duyulmayan seslerin, marjinalleştirilmiş gruplardan yazarların kitaplarına dikkat çekildi.

  Kazananlar, 20 Kasım’da New York’ta düzenlenecek ödül töreninde duyurulacak.

  2019 National Book Award Finalistleri:

  Kurgu Dalındaki Finalistler:

  Susan Choi, Trust Exercise - Henry Holt and Company / Macmillan Publishers
  Kali Fajardo-Anstine, Sabrina & Corina: Stories - One World / Penguin Random House
  Marlon James, Black Leopard, Red Wolf - Riverhead Books / Penguin Random House
  Laila Lalami, The Other Americans - Pantheon Books / Penguin Random House
  Julia Phillips, Disappearing Earth - Alfred A. Knopf / Penguin Random House

  Kurmaca Dalındaki Finalistler:

  Sarah M. Broom, The Yellow House - Grove Press / Grove Atlantic
  Tressie McMillan Cottom, Thick: And Other Essays - The New Press
  Carolyn Forché, What You Have Heard Is True: A Memoir of Witness and Resistance - Penguin Press / Penguin Random House
  David Treuer, The Heartbeat of Wounded Knee: Native America from 1890 to the Present - Riverhead Books / Penguin Random House
  Albert Woodfox with Leslie George, Solitary - Grove Press / Grove Atlantic

  Şiir Dalındaki Finalistler:

  Jericho Brown, The Tradition. Copper Canyon Press
  Toi Derricotte, ”I”: New and Selected Poems. University of Pittsburgh Press
  Ilya Kaminsky, Deaf Republic. Graywolf Press
  Carmen Giménez Smith, Be Recorder. Graywolf Press
  Arthur Sze, Sight Lines. Copper Canyon Press

  Çeviri Edebiyat Dalındaki Finalistler:

  Khaled Khalifa, Death Is Hard Work. Arapçadan çeviren Leri Price - Farrar, Straus and Giroux / Macmillan Publishers
  László Krasznahorkai, Baron Wenckheim’s Homecoming. Macarcadan çeviren Ottilie Mulzet - New Directions
  Scholastique Mukasonga, The Barefoot Woman. Fransızcadan çeviren Jordan Stump - Archipelago Books
  Yoko Ogawa, The Memory Police. Japoncadan çeviren Stephen Snyder - Pantheon Books / Penguin Random House
  Pajtim Statovci, Crossing. Finceden çeviren David Hackston - Pantheon Books / Penguin Random House

  Gençlik Edebiyatı Dalındaki Finalistler:

  Akwaeke Emezi, Pet - Make Me a World / Penguin Random House
  Jason Reynolds, Look Both Ways: A Tale Told in Ten Blocks - Atheneum/Caitlyn Dlouhy Books / Simon & Schuster
  Randy Ribay, Patron Saints of Nothing - Kokila / Penguin Random House
  Laura Ruby, Thirteen Doorways, Wolves Behind Them All - Balzer + Bray / HarperCollins Publishers
  Martin W. Sandler, 1919 The Year That Changed America - Bloomsbury Children’s Books / Bloomsbury Publishing

  0
  0
  266
 • 08-10-2019

  Son olarak Matthias et Maxime filmiyle karşımıza çıkan Xavier Dolan, ilk kez bir televizyon dizisi çekmek için kolları sıvadı. Henüz ortada resmi bir anlaşma olmasa da Netflix ve Amazon gibi platformlarla anlaşması beklenen Dolan, Michel Marc Bouchard’ın La nuit où Laurier Gaudreault s’est réveillé isimli tiyatro oyununun televizyon uyarlamasını gerçekleştirecek.

  ​Genç yaşına rağmen oldukça büyük bir çıkış yapan ve yeni fimleri merakla beklenen Kanadalı yönetmen Dolan, daha önce de eserlerinden uyarlama yaptığı M. Marc Bouchard’ın çalışmalarına olan ilgisini sürdürüyor. Daha önceki filmlerinden 2013 yapımı Tom a la Ferme’de yine Bouchard’ın bir eserini temel alan Dolan, La nuit où Laurier Gaudreault s’est réveillé ile de yazara ve eserlerine karşı ilgisini sürdüreceğe benziyor.

  0
  0
  341
 • 07-10-2019

  Dördüncü sezonu uzun zamandır merakla beklenen Rick and Morty’den yeni bir fragman yayımlandı. 10 Kasım 2019 tarihi itibariyle tekrar televizyonlara dönecek olan Rick and Morty, yine izleyiciyi birçok sürprizle karşılayacak. Yeni sezonda da öncekiler gibi misafir oyunculara ev sahipliği yapacak olan dizi, ilk olarak Taika Waititi’yi ağırlayacak.

  Rick and Morty’de bu sezon da Rick, Morty ve Summer galaksiler arası maceralarına devam edecekler. Yeni düşmanlar ve hastalıklarla karşılaşacak ekibe Mr. Poopy Butthole da katılacak. Dizi bu sezon beşer bölümlük iki parti şeklinde izleyiciyle buluşacak. İlk beş bölümün yayımına kasım ayında başlanacak, ikinci dönem için ise resmi bir tarih açıklamasında henüz bulunulmadı. Diziyle ilgili açıklama yapan Dan Harmon, üçüncü ve dördüncü sezon arasındaki iki yıllık uzun aranın bir daha tekrarlanmayacağını da ayrıca ifade etti.

  https://www.youtube.com/watch?v=Rw6BrzB1drs

  0
  0
  364
 • 04-10-2019

  Banksy’nin bir eseri geçtiğimiz gün İngiltere’nin önde gelen müzayede evi Sotheby’s’te rekor fiyata satıldı. 12.1 milyon dolarlık satış, kimliği bilinmeyen bir sanatçı tarafından yapılan en büyük satış olarak tarihe geçti.

  ​Banksy tarafından 2009’da yapılan Devolved Parliament adlı eser, 12.1 milyon dolara satılırken, politik satir türündeki eserde önemli eleştiriler de bulunuyor. Parlamento binasında toplanmış maymunları gösteren tablo, aynı zamanda kimliği belirsiz Britanyalı sanatçı Banksy’nin en bilinen eserlerinden biri. Instagram hesabından konuyla ilgili açıklama yapan Banksy: “Şimdi gülüyorsunuz ama bir gün kimse bu durumdan sorumlu olmayacak” dedi. Daha önce de Sotheby’s’e bir eseriyle bağışta bulunan Banksy, böylelikle kimliği bilinmeden eseri satılan en değerli sanatçı olarak tarihe geçti.

  0
  0
  636
 • 02-10-2019

  Kimliği bilinmeyen sokak sanatçısı Banksy’nin yeni eserleri Londra’da sergileniyor. Geçtiğimiz günlerde Londra’nın güneyinde yer alan Gross Domestic Product’ta üretimleri boy göstermeye başlayan Banksy, yine çarpıcı eserlerle insanları şaşırtıyor.

  ​Aylarca metruk bir hâlde bulunan Gross Domestic Product’ta oldukça gizemli bir şekilde çalışan ve eserlerini yerleştiren Banksy, gündeme getirdiği konularla da yine ön plana çıkıyor. Stormzy’nin Glastonbury Müzik Festivali’nde giydiği bıçak geçirmez ceket ve disko topundan ürettiği polis kaskı sanatçının öne çıkan eserlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Sanatçı ayrıca Instagram hesabı üzerinden eserler hakkında kısa yorumlar yapıyor.

  0
  0
  655
 • 30-09-2019

  Geçtiğimiz günlerde İspanyol ressam Pablo Picasso’nun yeni bir eseri keşfedildi. Sanatçının “Mavi Dönemi”ne ait meşhur eserlerden The Old Guitarist’te modelin duruşunda çeşitli tuhaflıklar olduğunu fark eden araştırmacılar çalışma üzerinde yaptıkları testler sonucunda Picasso’ya ait yeni bir esere ulaştılar.

  Picasso’nun “Mavi Dönemi”nin en belirgin özelliklerini sergileyen The Old Guitarist adlı eseri, son günlerde yeni keşifle gündemde. Eser üzerinde yapılan x-ray araştırmaları sonucu Picasso’nun tuvali daha önce başka bir eser için kullandığı anlaşıldı. Daha önceki boya ve çizim kalıntılarından yola çıkan araştırmacılar, eseri dijital ortamda tarayıp çeşitli programlar kullanarak yeniden ürettiler.

  ​Özellikle 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başlarında birçok sanatçı gerek ekonomik şartlar gerekse savaşın bir getirisi olarak tuval bulma problemiyle karşı karşıyaydı. Bu sanatçılardan biri olan Pablo Picasso da kimi zaman eski tuvallerine yeni resimler yapmak zorunda kalan isimlerden. Bu anlamda eski eserler üzerine yapılan bilimsel çalışmalar da dönem sanatçılarının yeni tablolarının bulunmasının önünü açtı. Son olarak Picasso’nun çizdiği bir kadın tablosu, The Old Guitarist adlı eserinin içinde bulundu. Picasso’nun resmedişinden 100 yıl sonra bulunan eseri, kataloğuna yeni bir tablonun eklenmesini sağladı. Genel olarak Picasso’nun “Mavi Dönem” özelliklerinden hüznü, melankoliyi, maviyi kullanışını ve depresyonu başarılı bir şekilde yansıtan eser yeni keşifler için de ilham kaynağı oldu. 1998’den beri University College London’da çalışan, projenin içinde olan ve tabloyu x-ray’de tarayan Anthony Bourached ve George Cann, böylelikle bu proje sayesinde kayıp eserlerin izini sürmek için oldukça ilham verici bir gelişme yaşandığını ve araştırmalara devam edeceklerini belirtiyor.

  0
  0
  1372
 • 23-09-2019

  Bu yıl 71'.si düzenlenen ve televizyon sektörünün Oscar’ı olarak anılan Emmy Ödülleri’ni kazananlar açıklandı. 2018-2019 sezonundaki televizyon programlarına verilen ödüller, Amerika’nın Los Angeles kentindeki Microsoft Tiyatrosu’nda yapılan törenle sahiplerine verildi. Törende HBO ve Netflix dizileri ön plana çıkarken; 12 ödülle Game of Thrones en fazla ödülün kazananı oldu. Törende Chernobyl 10, The Marvelous Mrs. Mailsel’se 8 farklı dalda ödüllendirildi.

  Bu yıl birçok sürprize ev sahipliği yapan Emmy Ödülleri’nde “En İyi Drama” dalında ödülü Game of Thrones aldı. 31 dalda ödüle aday gösterilen GOT, büyük bir başarı elde etti. Son sezonuyla beklentilerin uzağında kalsa da Game of Thrones, televizyon dünyasına getirdiği yeni solukla unutulmazlar arasında yer aldı. GOT’nun bu alandaki rakipleri PoseOzarkSuccessionThis is UsBodyguardKilling Eve ve Better Call Saul idi. Ayrıca dizideki başarılı performansıyla Peter Dinklage, dördüncü kez “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Emmy Ödülü”nün sahibi oldu.

  Sonucu merakla beklenen ödüllerden birisi de “En İyi Komedi”ydi. Ödülü BarryRussian Doll, Schitt’s CreekThe Good PlaceThe Mrvelous Mrs. Maisel ve Veep’in elinden Fleabag aldı.  Bu yıl en başarılı görülen yapımlardan birisi olan Fleabag’in başrol oyuncusu Phoebe Waller-Bridge de bu ödülü daha önce sekiz kez kazanan Julia Louis-Dreyfus’u geçerek “En İyi Kadın Komedi Oyuncusu” seçildi.

  71. Emmy Ödülleri bu yıl da bir ilke imza attı. Pose dizisinde etkili bir performans sergileyen Billy Porter, drama dalında “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünün sahibi oldu. Porter, bu ödülle birlikte Emmy Ödülleri tarihinde ödül alan ilk açık eşcinsel olarak tarihe geçti.

  Törenin ilginç çekişmelerinden birisi drama türündeki “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünde oldu. Ödülü Emilia Clarke, Robin Wright, Viola Davis, Sandra Oh, Mandy Moore ve Laura Linney gibi güçlü rakiplerini geçen Jodie Comer kazandı. Killing Eve’deki performansıyla ödülü kazanan Comer, kazanacağını düşünmediği için anne babasını törene davet etmediğini de konuşmasında belirtti.

  En İyi Drama Dizisi: Game Of Thrones
  En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Jodie Comer (Killing Eve)
  En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Billy Porter (Pose)
  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Drama): Julia Garner (Ozark)
  En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama): Peter Dinklage (Game of Thrones)
  En İyi Mini Dizi: Chernobyl
  En İyi Mini Dizi Kadın Oyuncusu: Michelle Williams (Fosse/Verdon)
  En İyi Mini Dizi Erkek Oyuncusu: Jharrel Jerome (When They See Us)
  En İyi Mini Dizi Yardımcı Kadın Oyuncu: Patricia Arquette (The Act)
  En İyi Mini Dizi Yardımcı Erkek Oyuncu: Ben Whishaw (A Very English Scandal)
  En İyi Komedi Dizisi: Fleabag
  En İyi Kadın Oyuncu (Komedi): Phoebe Waller-Bridge (Fleabag)
  En İyi Erkek Oyuncu (Komedi): Bill Hader (Barry)
  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Komedi): Alex Borstein (The Marveloues Mrs. Maisel)
  En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Komedi): Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs. Maisel)
  En İyi Komedi Senaryosu: Fleabag (Episode 1)
  En İyi Yarışma Programı: RuPaul’s Drag Race
  En İyi Drama Yönetimi: Ozark
  En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama): En İyi Drama Senaryosu: Nobody Is Ever Missing
  En İyi Varyete Skeç Dizisi: Saturday Night Live
  En İyi Varyete Talk Show: Last Week Tonight With John Oliver
  En İyi TV Filmi (Bandersnatch (Black Mirror

  0
  0
  889
 • 20-09-2019

  Amazon, J. R. R. Tolkien’in aynı adlı eserinden sinemaya da uyarlanan Yüzüklerin Efendisi’nin televizyon uyarlaması için çekimlere önümüzdeki aylarda Yeni Zelanda’da gerçekleştirileceğini açıklandı. 

  Toplamda maliyeti 1.3 milyar Yeni Zelanda doları bulacak dizi için Orta Dünya evreni yeniden inşa edilecek. Bu maliyetle birlikte Yüzüklerin Efendisi serisi, bugüne kadar çekilmiş en pahalı dizi olarak tarihe geçecek.

  ​Öte taraftan yeni televizyon dizisinin çekimleri için hazırlıklar Yeni Zelanda’da da yakından takip ediliyor. Dizi, kültürel olduğu kadar ekonomik olarak da Yeni Zelanda ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Daha önceki filmlerin de yönetmeni olan Peter Jackson, Hobbit serisi için de yaklaşık 161 milyon Yeni Zelanda doları harcamıştı.

  0
  0
  910
 • 18-09-2019

  The Beatles grubunun üyelerinden Paul McCartney ile evlenmeden önce çektiği rock gruplarının portreleriyle tanınan Linda McCartney’nin 1970’li yıllardan itibaren çektiği yüzlerce polaroid fotoğraf kitaplaştırılıyor. Kitapta özellikle McCartney çiftinin aile ve ev yaşamı gözler önüne seriliyor.

  ​​Linda McCartney: The Polaroid Diaries, McCartney’nin 1970’lerin başlarından 1990’ların ortalarına kadar uzanan geniş bir fotoğraf koleksiyonunu okurlarla buluşturuyor. 1968’de Rolling Stone’un kapak fotoğrafını çeken ilk kadın fotoğrafçı olan Linda McCartney, Paul McCartney ile olan evliliğinden sonra vaktini daha çok ailesi ve The Beatles üyeleriyle geçirdi. Eserde tüm bu geçişlerin izini sürmek ve birçok kişi tarafından örnek gösterilen McCartney çiftninin evliliklerine tanık olmak mümkün.

  0
  0
  858
DAHA FAZLA