Advertisement
ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
02
MART
Murat Palta - Tasvir-i Beyaz Perde
19:00
29 OCAK
28 ŞUBAT

x-ist, 29 Ocak – 28 Şubat 2015 tarihleri arasında genç sanatçı Murat Palta'nın Türkiye’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Keşfetmeye değer yetenekleri on yıldır sanat dünyasıyla buluşturan x-ist, genç yetenek Murat Palta’nın ilk kişisel sergisi Tasvir-i Beyaz Perde’yi ağırlıyor.

Palta'nın sinemanın en ünlü sahnelerini 16. yüzyıl minyatürlerine dönüştürdüğü serisi medyatik bir fenomen halinde dünyayı dolaştıktan sonra ilk olarak 2014’te İtalya'da Civico delle Cappuccine Müzesin'de sergilendi.
Sanatçının bu kişisel sergisindeki yapıtlar "Murat Palta: Osmanlı Minyatürleri Olarak Kült Hollywood Filmleri" başlığı altında toplandı. İtalya’da büyük ilgi uyandıran sergiden bazı parçalar, eş zamanlı olarak Contemporary İstanbul’da x-ist standında İstanbullu sanatseverlerle buluştu.

Hafızalara kazınmış en ünlü Hollywood sahnelerini, Osmanlı Sultanı'nın sarayındaki bir minyatürcünün bakış açısıyla yeniden yorumlayan Palta, doğu ile batıyı, çağdaş ile gelenekseli, ironik ve mizahi bakış açısıyla bir araya getirdi.

Genç sanatçı Murat Palta’nın bir minyatürcünün titizliğiyle oluşturduğu “Tasvir-i Beyaz Perde” adlı yeni sergisi, güncel sinema sahnelerini bambaşka bir zaman diliminden, beş yüzyıl öncesinin bakış açısından betimliyor. Yapıtlarını Osmanlı minyatür geleneğinin görsel diline sadık kalarak, izleyiciyi filmin oyuncuları, senaryosu ve sinematografisinin eşlik edeceği bir yolculuğa davet ediyor.

Hollywood filmlerinin yanı sıra Eşkıya, Dünyayı Kurtaran Adam gibi Türk sinemasının en önemli filmlerini minyatürleştiren Murat Palta’nın Türkiye’de açacağı ilk kişisel sergisi 28 Şubat, 2015 tarihine kadar x-ist’te görülebilir.

Geldanlage