ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
05
ARALIK
Mr. Knight’s World Band Receiver
19:00
15 OCAK
24 ŞUBAT

Jasper de Beijer’in The Empire Project’deki üçüncü solo sergisi, Mr. Knight’s World Band Receiver, 15 Ocak -24 Şubat 2015 tarihleri arasında görülebilir.

Sergideki fotoğraflar, sanatçının, kağıt ve çeşitli malzemeleri kullanarak ortaya çıkardığı heykellerin, fotoğraflarını çekmesinin ardından, çeşitli teknikler kullanarak yaptığı düzenlemelerin birer ürünüdür. Jasper de Beijer, daha önceki sergilerinde olduğu gibi, bu kez de, hiper-detaylı görsellerinde, çizim, heykel, yeşil ekran gibi değişik teknikleri, ustaca kullanarak izleyicinin görsel algısını sınamaktadır.

Mr.Knight’s World Band Receiver serisi, Jasper de Beijer’in Christopher Knight’ın gerçek yaşam öyküsünden esinlenmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Christopher Knight, 18 yaşındayken, bir kaç parça eşya ile North Pond/Chicago yakınlarında ormanlık alana sığınmış ve 27 sene boyunca -2013 senesinde yetkililer tarafından yakalana kadar- yaşamını burada sürdürmüştür. Bu süre boyunca, sığınağındaki radyo, dış dünya ile bağlantı kurmasını sağlayan tek unsur olmuştur.

Bu seride sanatçı, Christopher Knight’ın görsel soyutlanmasını benimsemiş, Mr.Knight’ın inziva sürecinde gerçekleşmiş olan, dünya tarihinde iz bırakan çeşitli olayları onun bakış açısı üzerinden yorumlamayı amaçlamıştır.

Teknolojinin bu denli hayatımıza hüküm kurduğu bir çağda yaşarken, Mr. Knight’ın hikayesi, yalnızca onu ilgilendirmekle kalmıyor. Jasper, yapıtları ile, bireylere teknolojiden faydalanmak ve onun esiri olmak arasındaki ince çizgide hangi noktada olduklarını sorgulatıyor.

Geldanlage