ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
18
HAZİRAN
Aşk ve Faşizm garajistanbul'da
20:30
16 ŞUBAT
16 ŞUBAT

Galataperform’un Genel Sanat Yönetmeni, yazar/yönetmen Yeşim Özsoy Gülan’ın 19. İstanbul Tiyatro Festivali için özel olarak tasarladığı projesi ‘Aşk ve Faşizm’ 16 Şubat’ta garajistanbul sahnesinde seyirciyle buluşuyor.

Yeşim Özsoy Gülan oyunda karanlık/aydınlık, kapalılık/açıklık, örtü/örtüsüzlük kavramlarıyla ışık, hareket ve metni birlikte işleyerek günümüz faşizmine öznel ve eleştirel bir yorum getirmeyi amaçladığını vurguluyor.

Sahnede sadece kadınlardan oluşan bir kadronun tercih edildiği ve kadın/erkek rollerini de yine kadınların gözünden yorumlayan ‘Aşk ve Faşizm’, gerçek ile kurgusal olan arasında gidip gelen, kadın enerjisinin ön plana çıktığı, yalın bir sahneleme öngörüyor. Oyun metninin çalışma aşamasında, her yazar, diğer yazarlarla olan sohbetler, kendi hayatları ve başlık kavramları üzerinden gerçeklere dayanarak metinleri oluşturdu. Yazarların skype üzerinden yaptıkları sohbetlerden yola çıkarak birbirilerine paralel geliştirdikleri dört farklı metin, reji ve sahneleme aşamasında tek bir oyun olarak bir araya geldi.

Geldanlage