21 TEMMUZ, PAZAR, 2013

Sinema ve Sanat: Bir aşk hikayesi

Heinz Peter Schwerfel’in, Sinema ve Sanat: Bir Aşk Hikayesi kitabı RES tarafından Almanca orijinalinden Çağlar Tanyeri tarafından çevrilerek yayımlandı. RES yayınları, beş yıldır “RES Art World/World Art” dergisi ile sürdürdüğü faaliyetlerine, Sinema ve Sanat: Bir Aşk Hikayesi ile başlayarak kitap yayıncılığını da ekliyor.

Sinema ve Sanat: Bir aşk hikayesi

Sinema ve Sanat, güncel sanat ile sinema ve sinema tarihi arasındaki ilişkiyi tematik olarak inceleyen bir eser. Schwerfel, keşfinden bugüne yüz yılı aşkın bir zamandır bir form ve mecra olarak sanatçıların ilgisini çekmiş olan sinemanın, özellikle 1960’lı yıllardan bu yana güncel sanatçılar tarafından nasıl kullanıldığını tartışıyor. Deneysel sinema ve video art arasındaki belirsiz ayrım, popüler güncel sanatçıların Hollywood ile ilişkisi, avangart Avrupa sinemasının güncel sanat ile akrabalığı kitapta irdelenen konulardan bazıları.?

Sinema ve Sanat: Bir Aşk Hikayesi, kapsanması güç bir alandaki az sayıda nitelikli araştırmadan biri. Eser, hem Hollywood sinemasını hem de güncel sanat eserlerini aynı kuramsal çerçevede buluştururken; Shirin Neshat, David Salle, Pierre Huyghe ve modern sinemayı bir sanat mecrası olarak değerlendiren başka pek çok güncel sanatçı ile yapılan röportajları da içeriyor. Üstelik eser, Türkçe baskısı için Heinz Peter Schwerfel tarafından özel olarak gözden geçirilip, 2003 yılındaki orijinal edisyonu üzerinden güncellendi. 

1954 yılında Köln’de doğan Heinz Peter Schwerfel çok yönlü bir sanat insanı. Schwerfel, 1982 yılından itibaren Jannis Kounnellis, Alex Katz, Daniel Buren gibi sanatçılar ile Cees Nooteboom, Jean Baudrillard ve Peter Sloterdijk gibi yazar ve düşünürler üzerine çektiği monograf belgesellerin dışında; 2002 yılından itibaren Köln’de güncel sanatçılar tarafından çekilen filmleri gösteren KunstFilmBiennale’yi yönetmekte. Schwerfel; Georg Baselitz ve Markus Lüpertz üzerine monograflar, sanat tarihindeki skandallar üzerine Skandale isimli bir kitap ve çeşitli dergilere eleştiri ve tanıtım yazıları kaleme aldı.

Kapak resmi: Alex Katz, “Blue Umbrella” (Mavi Şemsiye), 1972, Tuval üzerine yağlıboya, 245 x 365 cm, The Saatchi Collection, London, Art Copyright Alex Katz/Licensed by VAGA, New York, NY

0
7035
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage