Advertisement
04 MART, PAZARTESİ, 2013

Personal Map: to be Continued

2011 yılında Marta Herford Müzesi'nde gerçekleştirdiği "Personal Map: to be Continued" adlı kişisel sergisinin ardından, Marta Herford Müzesi ve Kerber Yayıncılık tarafından, Nezaket Ekici'nin aynı adı taşıyan sanatçı kitabı yayınlandı.

Personal Map: to be Continued

"Nezaket Ekici’nin performans sanatı, etkileme gücünü  ve görsel keskinliğini öncelikle, bir sanatçının kültürel, sembolik, toplumsal ve dinsel referans sistemleri arasında her gün bizzat yaşadığı  ve aynı zamanda nükteli, ironik, öfkeli, göz kırpar, kararlı ve fevkalade şehvetli bir şekilde sanatını sahnelemesini sağlayan, muhatabını savunmasız bırakan bu dolaysızlığından alıyor. Renklerin ve anlamların bu akışı, çoktan yumuşamış ve altı oyulmuş, her halükarda kelle koltukta olaylarla mühürlü, emredilen ya da nakledilen kesinliklerin toprağı, Ekici’nin üzerinde soğukkanlılıkla gayet kolay ve aynı zamanda sıkıştıran bir inatçılıkla hareket ettiği yer. 


Eğer böyle bir arayış, bu tür bir değerler ve sembolik sistemler – ve onların melezlenmiş türevlerinin – sorgusu kendini dünyanın her parçasında sürekli bir şekilde ve bütün risklere rağmen yeniden sınamasaydı, bu durum kendi içinde absürt bir çelişki olurdu. Dünya ne büyük ne de küçük; dünya öncelikle, insanların karşısında var oluşlarını her gün yeniden göstermek zorunda oldukları sonsuz bir soru."


* 2011 yılında Marta Herford ve Kerber Verlag tarafından yayımlanan “Nezaket Ekici: Personal Map – to be continued...” kitabından alınmıştır (s. 12).

Nezaket Ekici - Personal Map: to be continued
2011
Katalog
Editör: Marta Herford
Metinler: Friederike Fast, Andrea Jahn, Beral Madra, Roland Nachtigaller
Kısa Metinler: Chumpon Apisuk, Silke Bitzer, Hans-Jörg Clement, Shannon Cochrane, Andreas Dammertz, Angeliki Georgiou, Elmas Ekici-Polat, Branko Franceschi, Anne Frechen, T. Melih Görgün, Paul Groot, Barbara Heinrich, Heru Hikayat, Dr. Rene Hirner, Dr. Brigitte Kaiser, Massimo Mancini, Britta R. Moline, Svenja Moor, Ursula Moss, Annette Naumann, Tine Naumann, Günther Pedrotti, Wolfger Pöhlmann, Richard Rabensaat, Marco Paulo Rolla, Waldemar Tatarczuk, Carlos Tejo, Dr. Rita E. Tauber, Kornelia Wagner, Derya Yücel
Basım: Kerber Verlag

0
4121
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Advertisement
Geldanlage