02 AĞUSTOS, SALI, 2016

Özgür Ruhlu Deliler ve Duygusal, Vahşi Hayvanlar

arthere Istanbul ve Bant Mag. işbirliği ile Prince Claus Kültür ve Gelişim Fonu desteği ile gerçekleşen “Mevsimler” sergi serisinin ikincisi ağustos ortasına kadar devam ediyor. Serginin ikinci ayağı olan “Mevsimler - Fasıl II”, Sedat Girgin ile Suriyeli sanatçı Toufic Hamidi’yi bir araya getiriyor.

Özgür Ruhlu Deliler ve Duygusal, Vahşi Hayvanlar

Bant Mag.‘i basılı-online dergisi ve etkinlikleri ile uzun zamandır biliyor ve tanıyor, sanırım en çok müzik ve sanat içerikleri üzerinden temas kuruyoruz. arthere istanbul ise Istanbul’un Yeldeğirmeni semtinde iki seneden biraz uzun bir zamandır daha çok görsel sanatlar, biraz da müzik ile sanatçılar için bir buluşma noktası olarak varlığını sürdüyor. Öncelikle Suriye’den Türkiye’ye göçen ve üretmek isteyen sanatçılara açık olan mekân; kafe, sergi duvarları, açık atölyesi ile ihtiyacımız olan o enerjiyi veriyor. Nisan ayından beri ise Bant Mag. Mekan’daki “Mevsimler” sergi serisine eşlik ediyor.

Mevsimler sergi serisinin ilki Nisan ayında Hare Sürel ve Imad Habbab’ın katılımı ile gerçekleşmişti. İkinci sergi “Fasıl II” ise Türkiye’nin tanınmış illüstratörlerinden Sedat Girgin ile yaklaşık iki senedir Türkiye’de yaşayan Suriye’den bir sanatçı Toufic Hamidi’yi bir araya getiriyor.

Seksenin üzerinde kitap ve birçok dergiye yaptığı çizimleri, kişisel sergileri ile tanınan üretken sanatçı Sedat Girgin, farklı çizgi anlayışıyla hayata geçirdiği karakterlerine yer veren, “deliler”e odaklandığı yeni bir seriyle “Mevsimler: Fasıl II”ye dahil oluyor. Girgin delilerin toplum içindeki varlığını dans eden deli figürleri ile tasvir ediyor. Sorgulamadan, yargılamadan, keyifle, mutlulukla -bence-… Her zamanki gibi çizginin ve renklerin gücü ile pozitif ve mutlu bir algı yaratırken karakterlerin ifadeleri ve seçtiği kompozisyonlar ile izleyicinin duraklamasına neden oluyor. Formla oynarak deforme figürler yaratan sanatçı için deliler normal hayata adapte olmuş, rutin hayat yaşayan insanlardan daha özgürler. Bu fikirden yola çıkarak yaptığı sergideki ilüstrasyonlarında da yine o buruk ifade ve renk, hareketlilik, deforme figürler üzerinden duygularımıza hitap ediyor.

Sedat Girgin - Tek Başına

Girgin’e eşlik eden Suriye’den sanatçı ise: Toufic Hamidi. Az konuşan, çok üreten, ürettiği ile derin hesaplaşmalara girip bazen yok eden ve yılmadan deneyen bir sanatçı Hamidi. Halep’te doğuyor ve Suriye’de büyüyor, üniversitede güzel sanatlarda gravür üzerine okuyor. 2012-2014 yılları arasında Suudi Arabistan’da yaşadığı dönemde resme odaklanıyor, sanatını orada üretiyor, sergiler açıyor. 2014’ten beri İstanbul’da yaşayan Toufic Hamidi deneysel işler üretirken kendi tekniğini yaratan sanatçılardan. Kendi yarattığı farklı baskı teknikleri, gravür ve kağıt kazıyarak yaptığı çalışmalar gibi birçok uygulama kullanan Hamidi, “Mevsimler - Fasıl II”de son dönemde İstanbul’da kendine has tekniği ile ürettiği işlerini sergiliyor. Bant Mag.’deki röportajında “Gravür hayatta ve içimde huzur ve istikrarı hissettiğim zaman, dinlenmek için yaptığım bir aktivite” diye gravürle ilişkisinden bahsediyor ve sergide gravür, boya ve kolajı birleştirdiği işleri ile bize tadımlık bir seyir sunuyor. “Mevsimler - Fasıl II”de gördüğünüz tanıdık hayvan formları, ya da ilk anda tanımlayamadığımız hayvan soyutlamaları son bir yıldır ürettiği işler arasında. Hamidi hayvanların özellikle vahşilikleri ve duygularını resmetmeyi arzuluyor. Vahşiliğin önemli olduğunu, hayvanların da insanların da içinde varolduğunu kabul ederek, duyguların tanımlanabilirliğini sorguluyor.

Toufic Hamidi- Instinct 2014 26x45cm, gravür

“Mevsimler: Fasıl II”de yer alan Toufic Hamidi ve Sedat Girgin’in çok başarılı bir biliktelik yarattığını da söylemek lazım. Sergi fikri ile tanışan ve birbirlerini takip ederek ürettikleri işlerle iki sanatçının birlikteliği izleyene sanki tek sanatçıyı izliyormuş gibi hissettiriyor. Hamidi’nin duyguları resmetme arzusu, hayvanların vahşiliklerini, duygularını sergileme özgürlüğü ile Girgin’in delilerle olan ilişkisi ve delilerin özgürlüğünü irdeliyor oluşu kesişiyor ve ortaya çok keyifli bir sergi çıkıyor.

“Mevsimler” sergi serisi Suriye’den ve Türkiye’den sanatçıları bir araya getirmeye yıl boyu devam edecek. III. Fasıl’ın eylül sonu gerçekleşmesi planlanıyor. Ağustos ortasına kadar akşam 21:00’e dek açık olan Bant Mag. Mekan’a gidebilir, akşam kahvenizi içip bir yandan da Sedat Girgin ve Toufic Hamidi’nin işlerini görebilirsiniz.

Bant Mag. Mekan, Moda Mektebi Sokak 26.A, Moda Kadıköy adresinde.

0
10006
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage