26 MART, CUMARTESİ, 2016

Kütüphanenizde Bulunması Gereken 10 Sanat Kitabı

Sanat kitapları kuşkusuz ki kütüphanelerimizin en değerli parçaları arasında yer alıyor. Vulture 2015'in en iyi 10 sanat kitabını derlemiş. Listede Picasso'dan Tseng Kwong Chi'ye, Yoko Ono'dan Charles M. Schulz'e birçok ismin işlerini konu alan sanat kitapları yer alıyor.

Kütüphanenizde Bulunması Gereken 10 Sanat Kitabı

1. Picasso Sculpture

"Picasso Sculpture" şüphesiz bu yılın en çok konuşulan sergilerinden biri oldu. 14 Eylül'de MoMA'da açılan sergi sanatçının 140 heykelini sanatseverlerle buluşturmuştu. Ann Temkin ve Anne Umland küratorlüğünde gerçekleşen serginin katalogu da en az kendisi kadar dikkat çekti. MoMA tarafından yayımlanan Picasso Sculpture isimli sanat kitabı arşivlik bir nitelik taşıyor.

2. The White Road

Seramik sanatçısı ve yazar Edmund de Waal'un geçmişte Kehribar Gözlü Tavşan - Saklı Miras isimli kitabı Türkçe'ye çevirilmişti. The White Road ise sanatın yaratıcı sürecine odaklanıyor. Kitap seramiğin zorlayıcı ve hassas yapısı ile malzemenin keşfini konu alıyor.

3. Every Person in New York 

Jason Polan çizimleriyle tanıdığımız başarılı bir illüstratör. Peki ya bir illüstratörden şehrin insanlarını çizimleriyle anlatmasını isteseniz ortaya nasıl bir kitap çıkar? Chronicle Books yayınlarından çıkan Every Person in New York adlı kitap bu sorunun cevabını veriyor. Kitabında New York sokaklarını canlandıran Polan, enerjik çizimlerinde adeta şehrin ve şehrin insanlarının bir rehberini tasarlıyor. 

4. Even Magazine

Jason Farago'nun yeni sanat dergisi Even Magazine de listede karşımıza çıkan bir diğer sanat yayını. Listede kapsamlı bakış açısı sayesinde bir sanat kitabı olarak değerlendirilen dergi, röportaj, dosya ve değerlendirme konularıyla 2015 sayısıyla arşivlik sanat kitapları arasında yerini aldı.

5. Beloved Dog

İsrailli sanatçı Maira Kalman, çocuk kitaplarıyla tanınıyor. New Yorker’ın kapağı için hazırladığı çalışmalar ile de adını duyuran illüstratör ve yazar Kalman, masalsı bir çizim tarzına sahip. Sanatçı Penguin Press tarafından yayımlanan son kitabı Beloved Dog’da “aziz yoldaşlarımız” köpeklerin hikayelerini anlatıyor.

6. Hippie Modernism: The Struggle for Utopia

Hippie Modernism: The Struggle for Utopia 1960'larda ve 1970'lerin başında karşı kültür, sanat, mimari ve tasarım hareketliliğini inceleyen bir kitap. Dönemin ütopya hayali ve kültürel üretim süreci kitabın başlıca ele aldığı konular arasında. Başka bir dünyanın kapılarını aralamaya çalışan yıllardan esinlenen Hippie Modernism: The Struggle for Utopia Walker Art Center tarafından yayımlandı. 

7. The Contemporaries

21. yüzyıl sanat dünyasına kapsamlı bir bakış sunan The Contemporaries, Roger White tarafından yazıldı. Bloomsbury USA tarafından basılan kitap, günümüzün çağdaş sanat kavramını sorguluyor. Kitap sanatçı ve yazar görüşmeleri ve deneyimlerine dayanarak hazırlanmış.

8. Only What's Necessary: Charles M. Schulz and the Art of Peanuts by Chip Kidd

ABD'li çizer ve animatör Charles M. Schulz özellikle yayınlanan Comic Strip serisi çizgi filmleri, Peanuts ve ünlü çizgi köpek kahraman Snoopy'nin yaratıcısı olmasıyla tanınıyor. Yazar Chip Kidd'in sanatçı ve Peanuts çizimleriyle ilgili hazırladığı kitap ise Geoff Spear ve Jeff Kinney işbirliğinde ortaya çıkmış. Harry N. Abrams tarafından yayımlanan kitap, nostaljik ve çocuksu yanıyla dikkat çekiyor.

9. Tseng Kwong Chi: Performing for the Camera 

Tseng Kwong Chi 1980'lerde bir hayli popüler olan bir fotoğrafçı ve performans sanatçısı. Tseng Kwong Chi: Performing for the Camera ise sanatçının çalışmaları üzerine kapsamlı bir araştırma niteliği taşıyan bir kitap olma özelliğine sahip. Chrysler Museum of Art tarafından yayımlanan kitap, sanatçının kariyerinin gelişimi üzerine fikir vermeyi amaçlıyor.

10. Grapefruit

Grapefruit Yoko Ono'nun Lennon öncesi dönemdeki sanat üretimine odaklanıyor. Kitap sanatçının günlük nesneler, şiirler ve buluntu öğelerle gerçekleştirdiği performanslar ve Fluxus sanatçısı olarak bilinirlik kazandığı döneme dair üretimlerini içeriyor. İlk kez 1964'te Tokyo'da yayımlanan kitabın ikinci basımı geçtiğimiz yıl MoMA tarafından gerçekleştirildi.

0
30237
3
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage