Advertisement
14 KASIM, CUMA, 2014

İstanbul Asla Statik Bir Metropol Değildi

Contemporary Istanbul, ismini aldığı şehrin sayısız uygarlığa başkentlik ettiğini defalarca vurguladı. Şehrimizin çok yönlü tarihinden ilham almaya devam ediyoruz. Bugüne kadar üzerinde çok durmadığımız nokta ise, bu metropolün her geçen gün kendini yeniden tanımladığıdır. Mirası ve tarihi eserleri köklü olsa da, İstanbul asla statik bir metropol olmadı.

İstanbul Asla Statik Bir Metropol Değildi

Contemporary Istanbul, ismini aldığı şehrin sayısız uygarlığa başkentlik ettiğini defalarca vurguladı. Şehrimizin çok yönlü tarihinden ilham almaya devam ediyoruz. Bugüne kadar üzerinde çok durmadığımız nokta ise, bu metropolün her geçen gün kendini yeniden tanımladığıdır. Mirası ve tarihi eserleri köklü olsa da, İstanbul asla statik bir metropol olmadı. Dünya sürekli bir evrim süreci yaşarken, İstanbul da kendi evrimlerinden geçmekte ve bu muazzam şehirde üretilen ve gösterilen sanat eserlerinin bu dinamizmi yansıtması şaşırtıcı değil.

9. Contemporary Istanbul’u kutlarken, fuarın küresel sanat piyasasında vazgeçilmez bir etkinlik olmanın ötesine geçip, çığır açan bir kuvvete dönüşmesini gururla izliyoruz. Bu yıl fuar, Gürcistan’dan genç sanatçı Beso Uznadze’nin fotoğraflarını getiren Project  Artbeat gibi, yakın coğrafyadan gelen sanat kurumlarına kapılarını açtı. Birleşik Krallık’tan gelen Kashya Hildebrand Gallery, sanatçı Lalla Essaydi’nin Harem 1 baskısını getiriyor. Doğuya uzanarak, Heis Gallery ile Japon sanat ustaları Yayoi Kusama, Takashi Murakami and Toshinobu Sugimoto’nun işlerini İstanbul’da konuk ediyoruz. Almanya’dan Gallery Frank Pages’ın temsil ettiği Sophia Vari, Saisama adlı tablosuyla fuara katılıyor.

9. yılımızda CI, fuarların konuk ülkeleri öne çıkarış biçimlerini ele alıp farklı bir yaklaşımda karar kıldı. Çin sanatının küresel kültür üzerindeki kaçınılmaz etkisinin bilincindeyiz ve bu farkındalıkla, fuarda Çin sanatına adanmış bir köşe yerine, bu seneki Çin odaklı galeri ve sergileri fuarın dört bir yanına yerleştirdik. “Now You See” sergisi, küratörlüğünü 2010’dan beri Çin sanatı koleksiyonerliği yapan Dr. Michael I. Jacobs’ın yaptığı bir Çin video sanatı seçkisini seyircilerle buluşturuyor. Sanat dünyasının coğrafyasını baz alarak, fuar düzenini her dönemeçte Çin sanatını keşfedebileceğiniz şekilde kurduk.

Bu yaklaşımıza ek olarak, CI ayrıca edisyonlu sanat eserlerine de yeni bir yaklaşım getiriyor. İlk CI Editions’da görebileceğiniz işlerin tamamı, sanatçıların fuara özel hazırladıkları işler. Orjinal sanat eserlerini daha ulaşılabilir kılmak adına attığımız bu kararlı adımı, Ali Emir Tapan, Buğra Erol, Ahmet Polat, Fırat Engin, Mustafa Horasan ve pek çok yetenekli sanatçıyla beraber atıyoruz.

Heyecanla beklenen ikinci Plugin Istanbul’da, ünlü yeni medya katılımcıları olarak Galerie AKINCI, DAM Gallery, URAStudio, Yellow Peril Gallery, Sedition, Kasa Galeri, Zimoun gibi isimler yer alacak.

Bir başka yenilik, Dr. Marcus Graf’ın küratörlüğünde gerçekleştirel yeni özel sergi. Mekana has yaratılan CI 90 Minutes Shows’da, görsel sanatçılar tek bir mekanda ve ardarda olacak şekilde, sadece 90 dakika sürecek solo sergiler kuracaklar. 4 günlük fuar boyunca, 50 metrekarelik, konteyner-vari bir alanda, 20 sanatçı zaman ve mekana özgü enstalasyonlar ve süreç-bazlı işler sergileyecekler.

Bu Kasım ayında fuarı gezerken, The Empire Projects tarafından temsil edilen, fotoğrafı kendi kendine öğrenmiş ve insan bedeniyle mimarinin ilişkisini çarpıcı şekillerde sorgulayan Ali Taptık’ın işlerini veya Emmanuel Fremin Gallery’nin temsil ettiği dünyaca ünlü müzisyen ve görsel sanatçı MOBY’nin fotoğraflarını görmeniz mümkün.

Kendinizi fuar alanının hangi köşesinde bulursanız bulun, Contemporary Istanbul çağdaş sanatın doğasını her gün yeniden tanımlayan, Galeria Pilar Serra’nın temsil ettiği Tom Wesselmann, Edition Purrmann’dan Anselm Kiefer ve Galerie Kornfeld’in temsil ettiği Tamara Kvesitadze  gibi sanatçıların işleriyle karşılaşabilirsiniz.

Contemporary Istanbul’un panel serisi CI Dialogues günümüzün ve geleceğin sanat dünyası hakkında yapıcı tartışmalara ev sahipliği yapacak. Panel programının ana odakları arasında Plug-In Istanbul’un ikinci yılı ve Çin sanatı da yer alıyor. Ana tema olan “The Other Art: Alternatives. Choices. Options” çerçevesinde, panel programı “Gelecek Nasıl Koleksiyona Katılabilir?”, “Kar Amacı Gütmeyen Kurumların Gücü”, “Yarının Fuarı” ve daha pek çok başka konuyu kapsayacak. CI Dialogues, aralarında Sotheby’s International’ın Başkanı Robin Woodhead, Art Beirut’un kurucusu ve Fuar Direktörü Lauré D’Hauteville, Loop Art Fair’in Direktörü Emilio Alvatre ve Christie’s Auction House Hong Kong’un Yöneticisi Lauré Raibaut’un olduğu uluslararası sanat uzmanlarını, sanatçı ve koleksiyonerleri bir araya getiriyor.

Geçtiğimiz yıllarda pek çok sanat fuarı ortaya çıktı. Bu hem ilham verici hem de küresel sanat ortamında Contemporary Istanbul gibi yol açan fuarlarının etkisinin bir göstergesi. Çağdaş Türk sanatçılar işlerini Kore’nin başkenti Seoul’den İsveç’te Landskrona’ya, 14. Venedik Mimarlık Bienaline kadar, dünyanın dört bir yanında işlerini göstermeye başladılar.Bu gelişmelerin hiç biri şans eseri olmadı ve Contemporary Istanbul gibi fuarlar sabırla ve yine de büyük bir hızla yeni köprüler kurarak, sanat ortamının büyümesine katkı sağlamışlardır.

Contemporary Istanbul’un CEO’su Ali Güreli, “9. Contemporary Istanbul ile, yeni bir jenerasyon alanı ve sanat kuruluşu oluşturduğumuz için gururluyuz. CI, yeni ve çağdaş Türk sanatının kesinlikle arkasında duruyor. Geçmişe ya da bugüne doğru değil, geleceğe doğru ilerliyoruz. Statükonun önüne geçmek gibi bir kaygı gütmüyoruz çünkü bu tarz bir düşünce biçimi bir noktada tahmin işi. Hayır, biz ilham verenin, yeninin peşindeyiz. Eğer görmeyi seçersek de tam önümüzde olduğu aşikar. Yeniliğe çok açık bir şehirde olduğumuz için çok şanslıyız. Ancak bu potansiyel sadece İstanbul ile sınırlı değil. Bu nedenle de bölgedeki bütün diğer ülkelere kapımızı sonuna kadar açtık. Bölge derken geniş bir bölgeden bahsediyorum: Orta Doğu, Balkanlar, Kafkasya, Doğu Akdeniz ve tabii ki Avrupa.” şeklinde açıklıyor.

Her geçtiğimiz an birbirimize daha da bağlantılı bir hale geliyoruz. Herhangi bir haberin ömrü bir tweet veya Snapchat’te gönderilmiş 10 saniyelik bir görüntü kadar kısayken, unutulmaması gereken konuları bize hatırlatmaları için sanatçılara bakıyoruz; konuşmaların ne yöne gittiğini öğrenmek için sanatçılara bakıyoruz. 9. fuarımız bugüne kadarki en sesli etkinliğimiz olacak.

Geçtiğimiz on yılın muhteşem sanat eserleri ve etkinliklerini kutlamanın eşiğindeyken, sizleri bu seneki Art Istanbul Week’e davet ediyoruz. Kasım ayında sizi bu hareketli sanat başkentinde ağırlamak ve yeni keşiflerde bulunmak üzere Plug-In İstanbul, CI Editions ve tabii ki 9. Contemporary Istanbul’da ağırlamaktan mutluluk duyarız.

0
3033
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Advertisement
Geldanlage