06 EYLÜL, CUMA, 2013

durmadurmadurma

RES Art World / World Art dergisinin yanı sıra sanat kuramı ve sanat eleştirisi alanlarında kitap yayınlamaya başlayan RES Yayınları’nın ikinci yayını Hans Ulrich Obrist’in durmadurmadurmadurma’sı (dontstopdontstopdontstop) Eylül 2013 itibariyle raflarda yerini alacak.

durmadurmadurma

RES’in ilk yayını Heinz Peter Schwerfel’in Sinema ve Sanat: Bir Aşk Hikayesi, Nisan ayında yayınlanmıştı. Sabri Gürses tarafından İngilizce’den çevrilen durmadurmadurmadurma, RES Art World / World Art’ın neredeyse her sayısına katkıda bulunmuş olan Hans Ulrich Obrist’in 1990 – 2006 yılları arasında kaleme aldığı yazılarından bir seçkiyi içeriyor. Thomas Bayrle, durmadurmadurmadurma’nın kapağında yer almak üzere HUO isimli yeni bir eser üretti ve kitap Bülent Erkmen tarafından tasarlandı. durmadurmadurma, 14 Eylül Cumartesi günü 11.00-14.00 arası yazarın da katılımıyla Salt Galata’da RES Yayınları ve Dirimart’ın evsahipliğinde gerçekleşecek bir kahvaltı daveti ile lanse edilecek.

Güncel sanatın öncü bağımsız küratörlerinden Hans Ulrich Obrist, gerek bir yazar gerekse küratör olarak üretkenliğiyle tanınıyor. Halen Londra’daki Serpentine Gallery’nin Sergi ve Programlar Direktörlüğü görevini yürüten Obrist, 250’yi aşkın sergi düzenledi ve yaptığı sayısız söyleşiyi derlediği Conversation Series (Söyleşi Dizisi) 22. sayısına erişti. Obrist haklı şöhretine, museum in progress ya da The Robert Walser Museum gibi düzenlediği sergi ve deneysel projelerinin yanı sıra söyleşilerinde en sade soruları en can alıcı şekilde sorarak muhatabının çok özel ve kişisel yanıtlarını kayıt altına alışı ve böylelikle güncel sanatın önemli figürlerinin sanat üretimlerine derin bir içgörü sağlayışıyla erişmiştir. Sergileme alanlarının ve sergilenen sanat eserlerinin değişkenliği ve “değişebilirliği” üzerinden Obrist; sergileri, farklı formüllere sahip bağımsız –ileride birbirine bağlanmayı bekleyen- deneyler olarak ele alır. Fikir, sanatçı ve küratör temelinde oluşan her denklem, hala canlıyken, Obrist’in “kalıcı” ve “yazılı” dünyasında yerini buluyor.

Obrist’in küratör, yazar ve söyleşici kimliklerinin hepsini birden özlü biçimde yansıtan metinlerinden oluşan durmadurmadurma, aynı zamanda son yirmi yılda gittikçe küreselleşen dünyada güncel sanatın oynadığı role öznel bir şahitlik ve güncel sanat ile tasarım ve mimarinin Rem Koolhaas, Cedric Price, Rikrit Travanija gibi önde gelen yaratıcılarının üretimlerine özgün bir yaklaşımı içeriyor.

0
5084
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage