18 MAYIS, ÇARŞAMBA, 2016

Borusan Contemporary’de Yeni Medya Keşfi

Borusan Contemporary “yeni medya” sanatını merceğine alan yeni seminer programıyla sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Mayıs ayında düzenlenen iki konuşma programı vesilesiyle ve bu konuşma programlarını tamamlayıcı nitelikte gerçekleştirilmesi planlanan seminer; günümüzün sanat gündemini en çok meşgul eden yeni medya sanatına odaklanacak.

Borusan Contemporary’de Yeni Medya Keşfi

Tarihe bakıldığında, teknolojiyle sanatın her zaman yakın bir ilişkisi olduğunu görebiliriz. Kimi zaman teknoloji sanattan beslendi, kimi zamansa sanat teknolojiden faydalandı. Özellikle Sanayi Devrimi öncesine bakacak olursak mucit, mühendis ve sanatçının çoğu zaman aynı insan olduğu ile karşılaşırız. Tabii teknolojinin de gelişimi ve yeni icatlarla birlikte sanatçılar da kendilerini geliştirerek yeni üretimlere doğru yelken açtılar. Bu teknoloji-sanat kesişmeleri, birbirinden beslenme ve birbirini etkileme durumu günümüzde de devam etmekte. Bilgisayar yazılımları, internetin sınırsız gücü, robotlar, bioteknoloji, bilişim ve iletişim alanındaki gelişmeler şüphesiz ki sanatçılara yeni ilham ummanları yaratıyor.

Wang Sishun, Truth, 2014

Borusan Contemporary de odak noktasını yeni medya sanatına çeviriyor ve 21–22 Mayıs 2016 tarihlerinde, Cumartesi ve Pazar günleri saat 10.30–16.30 arası düzenlenecek olan bir seminer programını ağırlamaya hazırlanıyor. Ekmel Ertan tarafından yürütülecek olan seminer, yeni medyanın bilinmeyen yönlerini keşfetmeyi hedefliyor. Seminerin başlıca üzerinde duracağı konular arasında ise: 1960’lardan bu yana yeni medya sanatçıları, sanatçıların üretimleri ve bu alanda düzenlenen etkinlikler yer alıyor. Ve tabii ki bu konuların beraberinde çağımızın popüler sanat akımı yeni medyanın problematikleri, sağladığı çözümler, diğer sanat disiplinleriyle etkileşimleri ve bu sanatı icra etmenin zorlukları da tartışılacak.


Küratör, sanatçı ve eğitimci olarak çalışmalarını sürüdüren Ekmel Ertan, ise seminerin konuşmacısı olacak. Sanat ve teknoloji alanında araştırma, sanatsal üretim ve sergileme yapan, İstanbul’da kurulu BİS Beden İşlemsel Sanatlar Derneği’nin (amberPlatform) kurucusu ve sanat yöneticisi olan Ertan, 2007’den bu yana gerçekleştirilmekte olan amber Sanat ve Teknoloji Festivalinin yöneticiliği ve küratörlüğünü yürütüyor. 2009’da başlayan amber Sanat ve Teknoloji Konferansı’nın da kurucusu olan Ertan, sanat ve teknoloji bağlantılı çeşitli Avrupa Topluluğu destekli uluslararası projenin yerel koordinatörü veya yöneticiliğini yapıyor.

Erdal İnci, Hierapolis, 2013

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektronik ve Haberleşme mühendisi olarak mezun olan ve yüksek lisansını Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Etkileşimli Medya Tasarımı alanında yapan Ekmel Ertan’ın; Amerika, Avrupa ülkeleri ve Türkiye’de fotoğraf ve yeni medya çalışmaları sergilendi. Küratör, sanatçı ve eğitimci kimliğiyle tanıdığımız Ertan; Türkiye (Netaş), Almanya (Alcatel SEL, Stuttgart) ve Belçika’da (Bell Labs, Alcatel, Antwerp) tasarım mühendisi olarak çalıştı. 1997 ile 2005 yılları arasında İstanbul’da kendi multimedya tasarım şirketini yönetti. 1999’dan bu yana Bilgi ve Yıldız Teknik üniversitelerinin tasarım bölümleri ve İstanbul Teknik Üniversitesi TBT programında multimedya tasarımı, proje geliştirme, tasarım için programlama gibi dersler verdi. 2006–2014 yılları arasında Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal bilimler Fakültesi’nde Etkileşim Tasarımı, Web Tasarımı ve son sınıf Proje Stüdyosu dersleri verdi.

Bilişim ve iletişim teknolojilerinden beslenen yeni medya sanatının tarihsel gelişimi, tarihi gelişim sürecindeki önemli olayları, klasikleşmiş işleri ve öncü rol oynamayı sürdüren etkinlikleri ele alınacak olan bu seminer; sanat profesyonellerini, sanatçıları ve sanatseverleri bambaşka bir deneyimin kapılarını aralamaya davet ediyor.

Rafael Lozano-Hemmer, Surface Tension, 1992

21 - 22 Mayıs, Cumartesi ve Pazar tarihlerini not almayı unutmayın. Seminer 10:30-16:30 saatleri arası Borusan Contemporary Perili Köşk’te gerçekleşecek. Seminer ücreti 150 TL ve kontenjan 20 kişi ile sınırlı olacak. Kayıt yaptırmak içinbilet almak için tıklayınız.

0
6125
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage