07 OCAK, CUMARTESİ, 2017

Borusan Contemporary Ocak Ayı Çocuk Atölyeleri

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan beslenen, sergiler, etkinlikler, eğitici aktiviteler, yeni eserler ve mekâna özgü yerleştirmeler gibi çeşitli programlara yer veren Borusan Contemporary, yeni dönemde çocuk atölyeleri programıyla dikkat çekiyor. Programın Ocak 2017’de gerçekleştireceği atölyeleri mercek altına aldık.

Borusan Contemporary Ocak Ayı Çocuk Atölyeleri

Borusan Contemporary yılın ilk ayında birbirinden yaratıcı çocuk atölyeleriyle karşımıza çıkıyor. Çocuklar bu ay Edward Burtynsky’ye ait “Aqua Shock” sergisinden ilhamla Sulama Sistemi, Su Akarken; Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na katılan yeni eserleri, İlhan Berk’in şiirleriyle birlikte ele alan “Yazıt” sergisinden ilhamla İlhan Berk ve El Yazması Hikaye Kitabı ve Borusan Contemporary’de yer alan sergiler kapsamında Bir Serginin İz Düşümü adlı atölyelere katılabilecekler. Ayrıca Pinhole Kamera Yapıyoruz! atölyesinde fotoğraf makinesi yapımı üzerine düşünüp ve üretirken uzun süreli Çağdaş Sanat Laboratuvarı atölyelerinde yaratıcılıklarını sergileyebilecekler.

Kısa Süreli Atölyeler

Sulama Sistemi

Edward Burtynsky’ye ait “Aqua Shock” sergisi yakından incelenir. İnsanın su ve doğaya müdahalesinin konu alındığı keyifli bir soyut resim çalışması gerçekleştirilir.

Önemli Not: Katılımcılar biletlerini Biletix üzerinden veya etkinlik günü Borusan Contemporary gişesiden satın almaları gerekmektedir. Bilet satın almak için biletix'in web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kontenjan: 15
Seans Tarihi: 07 Ocak 2017 Cumartesi
Saat: 14:00 - 16:00
Yaş Aralığı: 7 - 10
Eğitim Ücreti: 20 TL

Su Akarken

Kısa müze gezisi sırasında Edward Burtynsky’ye ait “Aqua Shock” sergisi yakından incelenir. Su ve sanat arasındaki ilişki fotoğraf sergisinde yer alan çalışma örnekleri üzerinden sorgulanır. Farklı çiziciler ve tutkalın kullanılacağı eğlenceli ve renkli bir sanat çalışmasıdır.

Önemli Not: Katılımcılar biletlerini Biletix üzerinden veya etkinlik günü Borusan Contemporary gişesiden satın almaları gerekmektedir. Bilet satın almak için biletix'in web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kontenjan: 15
Seans Tarihi: 08 Ocak 2017 Pazar
Saat: 14:00 - 16:00
Yaş Aralığı: 5 - 8
Eğitim Ücreti: 20 TL

İlhan Berk ve El Yazması Hikaye Kitabı

İlhan Berk’in şiirinden yola çıkılarak oluşturulan sergi gezilir ve ortak kavramlar çıkartılır. Çocuklarla hikaye yazma yöntemleri üzerine konuşulur. Sonra, küçük denemelerin ardından seçilen tema üzerinden kolektif bir hikaye yazılması sağlanır. Bu kısa hikaye farklı bir çoğaltma tekniği kullanılarak resimlendirilir. Her katılımcının, bir hikaye kitabına sahip olacağı eğlenceli bir atölyedir.

Önemli Not: Katılımcılar biletlerini Biletix üzerinden veya etkinlik günü Borusan Contemporary gişesiden satın almaları gerekmektedir. Bilet satın almak için biletix'i web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kontenjan: 15
Seans Tarihi: 21 Ocak 2017 Cumartesi
Saat: 14:00 - 16:00
Yaş Aralığı: 8 - 11
Eğitim Ücreti: 20 TL

Bir Serginin İz Düşümü

Rehberler eşliğinde yapılacak sergi turunda katılımcıların; etkileyici boğaz manzarası ile yeni serginin eşsiz atmosferinde, kişisel bir deneyim yaşaması sağlanır. Ardından bu deneyim ve pencerelerden görünen İstanbul manzarasından yola çıkarak iki boyutlu malzemelerle yapılacak bir resim çalışması gerçekleştirilir.

Önemli Not: Katılımcılar biletlerini Biletix üzerinden veya etkinlik günü Borusan Contemporary gişesiden satın almaları gerekmektedir. Bilet satın almak için biletix'in web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kontenjan: 15
Seans Tarihi: 22 Ocak 2017 Pazar
Saat: 14:00 - 16:00
Yaş Aralığı: 5 - 7
Eğitim Ücreti: 20 TL

Özel Çocuk Atölyesi

Pinhole Kamera Yapıyoruz!

Konserve kutusundan, ayakkabı kutusundan, fotoğraf makinesi olur mu? Olursa nasıl olur?

Bu programla katılımcılar Kanadalı sanatçı Edward Burtynsky’nin sanayileşmiş manzaraların geometrik detaylarından oluşan büyük ölçekli fotoğraflarından yola çıkarak; konserve, ayakkabı, bisküvi kutularından, yani içi ışık almayan tüm kutulardan fotoğraf makinesi yapıp siyah beyaz fotoğraflar çekerler. Çektikleri bu fotoğrafları karanlık odada kırmızı ışık altında, görüntüye dönüştürüp banyolarını yaparak ilk fotoğraflarını üretirler.

Katılımcılar fotoğraf makinesinin en ilkel hali sayılan ve Camera Obscura ilkesine dayalı çalışan Pinhole (İğne Deliği) tekniğini deneyimlerler.

NOT 1: Her katılımcı birbirinden farklı büyüklükte, kapağı takılıp çıkartılan, ışık almayan (şeffaf olmayan) kutusunu yanında getirebilir. Getiremeyenlere eğitim sırasında verilecektir.

NOT 2: Fiyata öğle yemeği dahildir.

NOT 3: ​Önemli Not: Katılımcılar biletlerini Biletix üzerinden veya etkinlik günü Borusan Contemporary gişesiden satın almaları gerekmektedir. Bilet satın almak için biletix'i ziyaret edebilirsiniz.

Kontenjan: 10
Seans Tarihi: 29 Ocak 2017 Pazar
Saat: 10:30 - 17:30
Yaş Aralığı: 9 - 14
Eğitim Ücreti: 90 TL

Uzun Süreli Atölyeler

Çağdaş Sanat Laboratuvarı (6 - 8 Yaş Grubu)

Borusan Contemporary müze ve eğitim alanında yarattığı ilklere bir yenisini daha ekliyor. DC Art desteği ile 6-9 yaş aralığında bulunan çocuklara alternatif bir sanat eğitim programı sunuluyor.

Sekiz hafta sürecek ve her hafta 3’er saatlik eğlence dolu atölyelerden oluşan programla çocuklar; çağdaş sanatla tanışacak, iki boyutlu, üç boyutlu sanat disiplinlerinin yanı sıra yeni medya sanatını tanıma, üretim ve uygulama alanları ile ilgili deneyim edinecekler.

Basamak şeklinde planlanan program, çocukların her hafta farklı bir teknik ve yönetimi deneyecekleri dinamik bir içeriğe sahip. Pisuardan sanat olur mu? sorusu ile başlayarak çağdaş sanat dünyası ile bir bağlantı kurulacak. Kanadalı sanatçı Edward Burtynsky’nin “Aqua Shock” isimli sergisinden seçilen yapıtlardan oluşan yeni sergi merkeze alınarak, çağdaş sanatın anlatım biçimleri ve terminolojisi hakkında altyapı oluşturulacak. Çoğaltma - baskı teknikleri denenecek, tasarım ve teknoloji ilişkisinin sorgulandığı üç boyutlu, hareket eden kumandalı araçlar tasarlanıp üretilecek. Stop-motion film için; mini heykel yapımı, karakter tasarımı, film seti oluşturma, senaryo yazma, film çekimi ve montajı gibi etkinlikler yapılacak. Ana iskeleti bu şekilde belirlenen program, katılımcıların talep ve ilgileri doğrultusunda yeniden şekillenerek son halini alacak.

Program, 20 yıllık sanat eğitim deneyimi ve binlerce çocuğun, öğretmenin ve gencin hayatında farkındalık yaratan projeleri ile sanat eğitim alanında saygın bir yere sahip, eğitimci, sanatçı Gazi Selçuk yönetiminde alanında uzman bir ekip tarafından yürütülecek.

Programın Alt Başlıkları:

14 Ocak – 21 Ocak: Marcel Duchamp  ve kavramsal sanatla tanışma

28 Ocak – 04 Şubat: Andy Warhol’la Pop Art ve çoğaltma kültürü ve teknikleri

11 Şubat – 18 Şubat: Üç boyutlu tasarımlar, geleceğin aracını tasarlıyoruz, kil, motor, uzaktan kumanda, tasarım yapma,  kalıp alma ve teknoloji entegrasyonu

04 Mart– 11 Mart: Video sanatı ve stop-motion deneyimi

Kontenjan: 12 kişi

Atölye çalışmasının süresi: 14 Ocak Cumartesi itibari ile 04 Mart tarihine kadar 8 hafta boyunca her Cumartesi. 24 Şubat tarihinde sergi değişimi nedeniyle Borusan Contemporary kapalı olacaktır.

Ücret: 330 TL

Minikler İçin Çağdaş Sanat Laboratuvarı (4 - 5 Yaş Grubu)

Borusan Contemporary Eğitim Departmanı müze ve eğitim alanında yarattığı ilklere bir yenisini daha ekleyerek dört, beş yaş aralığındaki çocukları çağdaş sanatın eğlenceli dünyası ile buluşturuyor. Kentin beslenme çantaları olan müzeleri gezme ve sanatı keşfetme alışkanlığını küçük yaşlarda edinmeleri için fırsat sunuyor.

Borusan Contemporary, çocukların yetişkinlik dönemlerini şekillendiren bu kritik dönemde, doğru kaynaklardan ve uygun ortamdan beslenebilmesi için Minikler İçin Çağdaş Sanat Laboratuvarı programını açıyorMimari yapısı, ofis ortamında sergileme konsepti ile başlı başına bir ilham kaynağı olan Perili Köşk,  programa ev sahipliği yapıyor.

DC Art desteği ile hazırlanan programın ilk iki haftası ebeveynlerin katılımı ile gerçekleşecek. Çocukların anne veya babalarıyla katılacakları bu bölümde, müzeyi keşfetme, atölyeyi tanıma, birlikte üretme ve yaratma üzerine şekillenecek.

Sonraki haftalarda çocuklar; dokuz kattan oluşan müzenin ofislerinde sergilenen yapıtları yakından incelerken, eğlenceli drama aktiviteleri ile kendilerini beden dili ile ifade etmenin yolların keşfedecek. “Mağara duvarına resim olur mu?” sorusu ile başlayarak sanat dünyası ile bağlantı kurulacak. Sanat eseri, sanatçı, resim, heykel, baskı, fotoğraf ve çağdaş sanatın anlatım biçimleri hakkında fikir sahibi olacaklar. Yeni sergi ile çağdaş sanatla tanışacak, her hafta farklı teknikleri, çok özel malzemelerle deneyip üretecekleri iki ve üç boyutlu sanat disiplinlerinin yanı sıra, yeni medya sanatını tanıma, üretim ve uygulama alanları ile ilgili deneyim edinecekler. 

Program, 20 yıllık sanat eğitim deneyimi ve binlerce çocuğun, öğretmenin ve gencin hayatında farkındalık yaratan projeleri ile alanında saygın bir yere sahip, eğitimci, sanatçı Gazi Selçuk yönetiminde alanında uzman bir ekip tarafından yürütülecek.

Program Altbaşlıkları ve Tarihler:

 1. Hafta 15 Ocak 2017: Ebeveynlerle  Müzeyi Keşfetme, Sanatla Tanışma,

 2. Hafta 22 Ocak 2017: Mağara Duvarında Sanat olur mu?

 3. Hafta 29 Ocak 2017: Sanat Eseri avındayız, İlk Eserim,

 4. Hafta 05 Şubat 2017: Andy Warhol’la Pop Art , Çoğaltma Teknikleri.

 5. Hafta 12 Şubat 2017: Çizginin gücü, Karakter yaratıyoruz, Hikaye yazıyoruz,

 6. Hafta 19 Şubat 2017: Hikaye Kitabı Basıyoruz,

 7. Hafta 05 Mart 2017: Heykel yapıyoruz, Geleceğin aracını tasarlıyoruz

 8. Hafta 12 Mart 2017: Araçların motorlarını takıp, renklendiriyoruz.
 Kontenjan: 12 kişidir.

Atölye çalışmasının süresi: 15 Ocak Pazar itibari ile 12 Mart Pazar gününe kadar her Pazar. 25 Şubat tarihinde sergi değişimi nedeniyle Borusan Contemporary kapalı olacaktır.

Ücret: 330 TL

0
8058
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Advertisement
Geldanlage