19 MART, CUMARTESİ, 2016

Bahar ve Yaz Aylarının Dikkat Çeken 7 Sanat Fuarı

Her yıl yeni bir sanat fuarı ismi sanat ajandamızda yerini alıyor. Diğer taraftan bir de her yıl istisnasız görülmesi gerekenler var. Kısacası 2016 yılı yine birbirinden dikkat çekici fuarlarla dolu. Üstelik plan yapmak için geç kalmış sayılmazsınız. İşte önümüzdeki bahar ve yaz döneminde yurtdışında düzenlenecek önemli sanat fuarları.

Bahar ve Yaz Aylarının Dikkat Çeken 7 Sanat Fuarı

Art Basel | Hong Kong

24-26 Mart’ta düzenlenecek olan Art Basel | Hong Kong sanat fuarı dünyadan modern ve çağdaş sanatçılar ile önemli galerileri sanatseverlerle buluşturacak. Asya'nın uluslararası sanat sahnesindeki yerinin bir kez daha altını çizen fuar, Avrupa, Kuzey Amerika, Latin Amerika, Asya ve Afrika'dan birçok katılımcıyı ağırlıyor. Film gösterimleri, konuşmalar ve birçok paralel etkinliği bir araya getirecek olan Art Basel Hong Kong, 3 binden fazla sanatçı eşliğinde resim, heykel, çizim, fotoğraf, video ve baskı alanında eserleri sanatseverlerle buluşturacak. Li Zhenhua ve Alexie Glass-Kantor küratörlüğünde gerçekleşen fuarda bu yıl 187 galeri yer alacak.

Affordable Art Fair | New York

Ulaşılabilir sanat temasıyla 500’den fazla sanatçı ağırlayan Affordable Art Fair, bu yıl 30 Mart-3 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. İlham verici atmosferiyle dikkat çeken fuar, sanat eserlerinin erişilebilir fiyatlarda olması gerektiğini savunarak fiyat aralığını da ona göre belirliyor. Kalıplaşmış fuar anlayışının dışına çıkan Affordable Art Fair yeni deneyimler arayanlara göre.

Art Cologne

1967’den beri gerçekleşen Art Cologne, Almanya’nın Köln şehrinde düzenleniyor. Bu yıl 14-17 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan fuar, 60 binden fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapacak. Sanatçı ve sanat eseri arasındaki aracı kavramını ortadan kaldırmasıyla dikkat çeken fuar, nisan ayında büyük bir kitleyi Köln şehrine çekiyor.

Art Brussels

34. edisyonuyla 22-24 Nisan tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak olan Art Brussels, 28 ülkeden 141 galeriyi ağırlayacak. Prime ve Discovery programlarıyla dikkat çeken fuara bu yıl bir de Rediscovery bölümü eklenecek. Fuar ayrıca solo programlara da ev sahipliği yapacak. Brüksel’de gerçekleşen fuar, sanat çevresinin bakışlarını Belçika’ya çevirmesine neden oluyor.

Frieze Art Fair | New York

New Yorklu sanatseverlerin yılın heyecanla bekledikleri dönemi yavaş yavaş yaklaşıyor. The Armory Show, VOLTA NY, PULSE Contemporary, Moving Image ve Scope New York’un gerçekleştiği mart başını kaçıranlar üzülmesin 4-8 Mayıs tarihlerinde New York yollarına düşebilirler. Zira Randall's Island Park'ta gerçekleşecek olan fuar, Frieze Projects, Frieze Sounds, Frieze Talks ve Frieze Education bölümleriyle bu yıl da oldukça dolu bir programa sahip. Cecilia Alemani küratörlüğündeki Frieze Projects bölümüyle dikkat çeken fuar, bahar aylarında New York’a gitmek için güzel bir bahane olabilir.

Art Athina

1993 yılından beri gerçekleştirilen Art Athina, Yunanistan’ın en dikkat çeken sanat etkinliklerinden biri. Birçok sanatsever, koleksiyoner, saantçı ve sanat kurumunu bir araya getiren fuar, Faliron Pavilion’da gerçekleşecek. Art Athina bu sene 26-29 Mayıs tarihlerinde sanatseverlerle buluşacak.

Art Basel | Basel

Art Basel 280’den fazla galeri ve 4000’den fazla sanatçıyı ağırlayarak sanat dünyasının en konuşulur fuarlarından biri olmaya devam ediyor. Fransa ve Almanya’ya yakın oluşuyla konum olarak oldukça önemli bir bölgede olan Basel, fuar dönemi yaklaşık 98 bin katılımcıyı ağırlıyor. Gianni Jetzer, Samuel Leuenberger, Maxa Zoller küratörlüğünde gerçekleşecek olan fuar, bu yıl da 16-19 Haziran tarihleri arasında birçok sanatseveri misafir edecek.

0
4306
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage