23 MAYIS, PAZARTESİ, 2016

23-29 Mayıs Haftasında Dikkat Çeken 9 Sanat Etkinliği

Sanat dünyası bir yıllık bir koşturmacayı ardında bırakıp yavaş yavaş yaz uykusuna dalmaya hazırlanırken sezon sonu sergileri ardı ardına sıralanmaya başladı. Tatile kaçmadan önce bu sergileri görmeyi, açılışları gezmeyi unutmayın.

23-29 Mayıs Haftasında Dikkat Çeken 9 Sanat Etkinliği

İz 

Değartlab, farklı disiplinlerden gelen kişilerin bir araya gelip birtakım kavramlar üzerine beyin fırtınası yaptıkları bir oluşum. Ortak bir kavram üzerinden yola çıkıp işbirliği içerisinde üreten grup, bir yıldır üzerinde çalıştıkları üçüncü projeleri “İz”i sergilemeye hazırlanıyor. Hande Yılmaz, Tansu Bakkal, Necla YIlmaz Şeker, Ömür Çakatay, Didem Çinar, İlhan Altınbulak, Merve Çetin, Mehmet Kayacan ve Tao Ulusoy’un dahil olduğu değertlab grubu, “İz” sergisinde içinde bulunduğumuz ve çıkamadığımız döngüleri temel alıyor. “Brainstorming değertlab / İz” sergisi 24 – 30 Mayıs tarihleri arasında Eskişehir’de yer alan değertlab’da ziyaret edilebilir.

Seyir 

Bugüne kadar grup sergilerinde ve kitap kapaklarında işlerini gördüğümüz İlhan Sayın’ın ilk kişisel sergisi “Seyir”, Depo’da açılıyor. Mimar Sinan Heykel Bölümü mezunu Sayın, daha çok desen ve kolajlarıyla biliniyor. “Seyir”de Sayın’ın, son iki senede ürettiği desenleri yer alacak.

“Seyir”de yer alan desenlerde, doğadan formlar / pastoral manzaralarla yapıntı eşya / atılmış eşyanın manzarasının oluşturduğu birliktelikler dikkat çekiyor. Klasik doğa manzaraları ile birden doğaya terkedilmiş otomobil tekerlekleri, tahta kasalar, atılmış şilteler ya da plastik su depoları içiçe geçiyor. 24 Mayıs saat 18:30’da açılacak olan sergi 3 Temmuz’a dek ziyaret edilebilir.

Mario Prassinos 

Mario Prassinos sergisi, İstanbul’da Rum, sanatçı bir ailede dünyaya gelen Mario Prassinos’un Paris’te 20. yüzyıl avangardları arasında başlayan sanatsal kariyerini konu alıyor. Sanatçının resimlerden kitap illüstrasyonlarına ve dokuma örneklerine, portrelerden gravürlere uzanan farklı eserlerini bir araya getiren sergi, Prassinos’un çarpıcı ve özgün karakterini, sürrealizmle başlayıp realist bir anlayışa yönelen üslubunu ortaya koyuyor. Seza Sinanlar Uslu küratörlüğünde düzenlenen sergi ile 20. yüzyılın bu özgün ve Türkiye için gizli kalmış sanatçısı, doğumunun 100. yılında, doğduğu semt olan Pera’ya geri dönüyor. 25 Mayıs’ta açılacak olan serge 14 Ağustos’a dek ziyaret edilebilecek.

Bitkilerin Enigması

Krank Art Gallery, 26 Mayıs – 18 Temmuz tarihleri arasında Camila Rocha’nın “Bitkilerin Enigması” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapacak. Ali Akay’ın küratörlüğünü üstlendiği sergi, doğanın sanatla olan ilişkisini temel alıyor. Serginin odak noktası olan özel üretim bitkiler, çizim ve enstelasyonla buluşuyor. Sergideki her bir eser birbirine eklemlenerek mekânı bir deney alanına çeviriyor. Sanatçı, bir yandan yaratıcılık için doğaya ihtiyacımız olduğunu vurgularken diğer yandan doğanın varoluşumuzdaki önemini farkettiriyor. Brezilya asıllı sanatçı, 13 yıldır İstanbul’da yaşıyor ve bitkiler üzerinden çizim, video, fotoğraf, performans ve enstelasyon işleri üretiyor. Sergi 25 Mayıs akşamı saat 18:30’da açılacak.

Küçük, Daha Küçük, En Küçük...

Galerist “Carte Blanche” sergilerine, Serkan Özkaya ve Paulina Bebecka‘nın küratörlüğünü üstlendiği “Küçük, Daha Küçük, En Küçük...” sergisi ile devam ediyor. Küçük nesneler ve büyük fikirlerden oluşan sergi 25 Mayıs – 25 Haziran 2016 tarihleri arasında Postmasters Gallery, New York işbirliği ile gerçekleşiyor. Porselen heykel, üç boyutlu baskı, bronz gibi geleneksel malzemelerin yanı sıra at dışkısı, pikseller ve sözcüklerden inşa edilmiş objelerden oluşan sergideki yapıtlar 33 sanatçı tarafından, 1980’den günümüze uzanan geniş bir zaman diliminde üretildi. Sergi 25 Mayıs akşamı saat 19:00’da açılacak.

Yüzey ve Ötesi 

Dirimart, Dolapdere’de ikinci bir galeri açıyor. New York merkezli Studio MDA mimarlarından Markus Dochantschi tarafından tasarlanan yeni Dirimart binası, heykel bahçesi ve ofis bölmesiyle müze tipi bir galeri olacak. Mekanın ilk sergisi "Yüzey ve Ötesi", dünyaca tanınmış Türk ve yabancı çağdaş sanatçıların eserlerini bir araya getirecek. Franz Ackermann, Sarah Morris, Bernard Frize, Ayşe Erkmen, Haluk Akakçe, Ebru Uygun, Autoban, Shirin Neshat, Isaac Julien, Tomas Saraceno ve Eva Rothschild'ın işlerinin yer alacağı bu sergi, 26 Mayıs – 30 Temmuz tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

O Ağacın Altı 

“O Ağacın Altı” grup sergisinin açılışı 28 Mayıs 2016 Cumartesi Öktem&Aykut'ta olacak; açılış aynı zamanda yazın gelişi ve bir sanat yılının daha sağ salim nihayete erişinin şerefine akşam 22.00'ye dek sürecek bir teras toplaşmasına vesile olacak. “O Ağacın Altı”nda eserleri yer alan sanatçılar: Murat Bulut Aysan, Ahmet Civelek, Jennifer İpekel, Komet, Emel Kurhan, Lara Ögel, Aslı Özdemir, Erdem Taşdelen, Ekrem Yalçındağ. Sergi 2 Temmuz’a dek ziyaret edilebilir.

Aletheia-Açığa Çıkan 

Ali Şimşek’in küratörlüğünde, Bengisu Bayrak’ın son dönem işlerinden oluşan solo sergisi “Aletheia-Açığa Çıkan” 28 Mayıs günü 18:30’da Space Debris’de açılıyor. Yerleştirme, kolaj ve yağlıboya işler içeren sergi 2 Temmuz'a kadar devam edecek, sergi kapsamında farklı sanatçılardan oluşan bir performans serisi de yer alacak. 

Her Anıyla Alıntılanan Geçmiş 

“Her Anıyla Alıntılanan Geçmiş – Walter Benjamin’in Tarih Kavramı Üzerine bir Sergi Denemesi” Türkiye’den altı, Almanya’dan beş sanatçıyı Walter Benjamin’in Tarih Kavramı Üzerine tezlerini İstanbul’da okumaya, irdelemeye ve dönüştürmeye davet ediyor. 28 Mayıs – 17 Temmuz tarihlerinde görülebilecek sergide yer alan sanatçılar: Sezgi Abalı, Patrizia Bach, Doğu Çankaya, Juliane Eirich, Benjamin Maus, Lara Ögel, Neriman Polat, Çağrı Saray, Elena Tezak, Andreas Töpfer, Bilal Yılmaz.

0
4065
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage