22 MART, SALI, 2016

22-27 Mart Haftasında Dikkat Çeken 9 Sanat Etkinliği

Bu hafta İstanbul’un sanat dünyası buruk ama hareketli bir şekilde devam ediyor. Salı akşamından cumartesi akşamına kadar yedi tane sergi açılışı yapılacak. Bunların haricinde gerçekleşecek sanatçı konuşmaları, performanslar ve diğer etkinlikleri derledik. 

22-27 Mart Haftasında Dikkat Çeken 9 Sanat Etkinliği

Düzülke 

Bozlu Art Project Nişantaşı, 22 Mart-26 Nisan tarihleri arasında Aydın

Büyüktaş’ın"Flatland / Düzülke" isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Bilimkurgu edebiyatından referanslarla hareket eden Büyüktaş’ın mekân içinde mekân yaratarak sürpriz bir boyut kurguladığı yapıtları Oğuz Erten’in küratörlüğünde izleyiciye sunuluyor. Gerçekliğin sadece algıladıklarımızla sınırlı olamayacağını vurgulayan "Flatland / Düzülke" isimli sergi, izleyiciyi farklı boyutlar ve farklı bakış açıları üzerinde düşünmeye çağırıyor. Sergi 22 Mart akşamı saat 18.00'da Bozlu Art Project Nişantaşı'nda açılıyor.

Akışkan Olan Her Şeyim Katılaştı Dün Düşümde 

Çağla Köseoğulları “Akışkan Olan Her Şeyim Katılaştı Dün Düşümde” başlıklı sergisiyle 23 Mart-23 Nisan tarihleri arasında Sanatorium'da olacak. Köseoğulları ilk sergisinde odağını kente, kente göç eden bireylere ve onların arkada bıraktıklarına yöneltmişti. Bu ikinci sergisinde ise odağını doğaya ve doğanın içinde insan varoluşuna çeviriyor. Bu kez anlatımcı dili ve figürleri, yavaş yavaş yerlerini eşyalara, dokulara, ‘şey’lere bırakıyor... Serginin açılışı 23 Mart 18:30'da gerçekleşecek.

Toplumsal Cinsiyet, İşgücü ve Göç için Deneme Çekimleri 

Alt, her ayın ikinci ve dördüncü haftası çarşamba ve pazar günü yapacağı etkinlikler serisine, "Gülşen & Hüseyin: Toplumsal Cinsiyet, İşgücü ve Göç için Deneme Çekimleri" adlı üçüncü konuşma ile devam ediyor. Konuşma, 23 Mart Çarşamba günü 19:00’da gerçekleşecek.

“Kapıdan giremezsen pencereden gir” sergisinde gösterilmekte olan Aykan Safoğlu’nun “İsimsiz (Gülşen & Hüseyin)” (2015) adlı işini çıkış noktası alacak konuşmada, anıtların İstanbul’daki kamusal mekânlardan kayboluşu, işgücü göçü ve yazar Tezer Özlü’nün (1943-1986) yaşamı ve külliyatı gibi konulara değinilecek.

Cennetten Hemen Önce 

Cengiz Tekin’in Pilot Galeri’deki ikinci solo sergisi “Cennetten Hemen Önce” 24 Mart-23 Nisan tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor. Tekin bu sergi için galeriyi bir proje alanına dönüştürüyor. Sanatçı, günümüzün en öncelikli küresel meselesi olan mülteci krizini, sözü dağıtmadan ele alabilmek için birbiriyle yakın ilişkili az sayıda işi bir araya getirmeye odaklandı. Sergi, 24 Mart Perşembe 18:30'da Pilot Galeri’de açılacak. 

Performance: İhtilaf Sanatı 

Işıl Eğrikavuk'un "İhtilaf Sanatı" adlı performansı 24 Mart Perşembe 20:00'da SALT Galata'da sanatseverlerle buluşacak. İlk kez 2015’te SALT Ulus’ta gerçekleştirilen performans, Işıl Eğrikavuk'un ihtilafa ve bunu başarabilme sanatına yönelik ilgisini yansıtıyor. Sanatçı, anlaşamama, fikir ayrılığı, farklı görüşlerin neden olduğu tartışma ve uyuşmazlık olarak tanımlanan ihtilaf kavramından hareketle performansında şu soruları tartışmaya açmayı amaçlıyor: "İhtilafı kabullenerek makul hâle getirmek mümkün müdür? Bir çatışmada olumsuz da olsa bir sonuca ulaşılıp bundan yarar sağlanabilir mi? Yahut ihtilaf, hiddet ve kargaşaya mı eş değerdir?"

Galeri Zilberman'da İki Sergi

Galeri Zilberman proje alanı 26 Mart-7 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek, Selçuk Artut’un "Sımsıkı" adlı proje sergisini ağırlayacak. Proje, sanatçı tarafından tasarlanarak üretilmiş, içerisinde elektronik devre olan kavanozlar üzerinden sanat nesnesi ve endüstri nesnesi arasındaki ince çizgiyi gündeme getiriyor. Sergi 25 Mart akşamı saat 18:30'da açılacak.

Galeri Zilberman ise yine aynı tarihler arasında Extramücadele’nin "Ben Sadece Bana Söyleneni Yaptım" isimli solo sergisini ağırlıyor. Küresel olduğu kadar bölgesel konuları da kendine has sanatsal bir dille yeniden yorumlayan sanatçı, bu sergisinde kutsalları ters yüz ederek insanlık için yenilerini tanımlıyor. Sergi, 25 Mart akşamı saat 18:30'da açılacak.

Kayıpta Saklı 

"Kayıpta Saklı", hayatta kalmakla ilgili bir sergi. Arzu Yayıntaş, CANAN, Evrim Kavcar, Fulya Çetin, Nalan Yırtmaç ve Neriman Polat “kaybın” kenarından dipsiz boşluğa düşmemek için, konuşmak, hatırlamak, anlatmak, paylaşmak, bağ kurmak zorunluluğu ile bu sergide yan yana gelmişler. 25 Mart akşamı 19:00'da açılacak olan sergi, 17 Nisan’a kadar devam edecek.

Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Almanya 

İstanbul Modern’in başlattığı “Müzeler Konuşuyor”, başlıca uluslararası müze profesyonellerini Türkiye’deki meslektaşlarının yanı sıra müze ziyaretçileriyle, hatta internet üzerinden küresel izleyicilerle buluşturan bir söyleşi platformu. Program bu yıl Goethe-Institut İstanbul işbirliğiyle Almanya’ya odaklanıyor.

Almanya’daki sanat kurumlarının küratörlerinin ve müze direktörlerinin davetli olduğu “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Almanya” kapsamında, Almanya’daki sanat kurumu modelleri ele alınıyor. Kültürel alanda demokratik bir öz temsil imkânı sunan “Kunsthalle” ve “Kunstverein” gibi çeşitli oluşumlara sahip bu ülkenin, sanat kurumu anlayışına ve müzecilik alanına getirdiği özgün katkılar değerlendiriliyor. Program 25 Mart akşamı 19:00'da gerçekleşecek.

Beklerken

Çalışmalarını Viyana ve İstanbul’da sürdüren Kemal Seyhan’ın son dönem işlerinden oluşan “Beklerken” (Vivid Dark of a Space) adlı sergi, art ON İstanbul’un Şişhane’deki yeni alanında izleyicilere farklı görsel deneyimlerin kapılarını aralayacak. Necmi Sönmez’in küratörlüğünde gerçekleşen sergi, saf soyut resmin geleneği içinde kalmaya özen gösteren sanatçının farklı doku, form ve monokrom renklerle geliştirdiği çok katmanlı yapıtlarını bir araya getiriyor. Sergi 26 Mart Cumartesi günü saat 17:00’da açılacak.

0
3405
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage