15 KASIM, SALI, 2016

15-20 Kasım Haftasında Dikkat Çeken 8 Sanat Etkinliği

Bir bienal ve fuarın ardından hareketli günlerini özlemiş İstanbul sanat dünyası soluklanmadan sergi açılışlarına devam ediyor. Bu hafta uğramanızı şiddetle tavsiye ettiğimiz sekiz açılış var. Şimdiden iyi seyirler.

15-20 Kasım Haftasında Dikkat Çeken 8 Sanat Etkinliği

Poz 

Pg Art Gallery 15 Kasım – 15 Aralık tarihleri arasında Merih Akoğul’un küratörlüğünü üstlendiği; Ozan Bilgiseren, Emine Ceylan, Murat Dikmen, Abdullah Hekimhan, Işıl Arısoy Kaya, Derya Kılıç, Mehmet Ömür, Ahmet Sel, Muammer Yanmaz ve Hakan Yaşar’ın çalışmalarının yer aldığı “Poz” adlı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. 

“Poz ya da fotoğraf makinesinin karşısında durma eylemi, bakan (model) ile bakılan (fotoğrafçı) arasında saniyeler süren sessiz iletişimin adıdır. Karar anı sanılanın aksine yalnızca hareketin olduğu yerde değil, hareketsiz bir biçimde duran ya da uzayan sürecin içinden koparılan o seçkin parçada kendini daha fazla belli eder. Tüm iyi fotoğrafların oynadığı alan da tam burasıdır.”

Pastoral Diyaloglar II 

C.A.M. Galeri sonbahar aylarında toprağın ve doğanın o erişilmez gizemini, gücünü ve devinimini farklı mediumlar ile aktaran sanatçılardan oluşan “Pastoral Diyaloglar II” adlı bir grup sergisi düzenliyor. Mahmut Celayir, bitkilerin form ve renk çeşitliliğini kozmik bir hareketin döngüsü içinde resmederken; Murat Durusoy, tecavüze uğrayan kentlerin doğa karşısındaki çırpınışlarını fotoğra arıyla belgeliyor; Neslihan Başer, insan ve doğa ilişkilerini kumaş ve nakışlarla oluşturduğu resimleri ile aktarıyor; Yusuf Aygeç ise kayıp cennet arayışlarını desenleri ve parçalanmış tuvalleriyle izleyiciye sunuyor. Serkan Yüksel, kağıt kesim resimleriyle günümüz insanının içinde bulunduğu şartlarla hayvanları özdeşleştirerek eleştirisini yapıyor; Dieter Mammel, insan bedeninin devinimini ve doğa ile uyumunu sade bir dille ham canvas üzerine mürekkep ile aktarıyor; Sinem Yıldırım, sonsuz hazzı somutlaştırdığı postmodern cennet tasvirlerini yağlı boya çalışmalarıyla izleyiciye sunuyor.

Murat Germen ise çalışmasında, küresel eğilimler ve ekonomik şartların tarihsel geçmişe sahip kentlerdeki çok katmanlı geleneksel yapıyı zorlaması, kent dokusu ve onu oluşturan bileşenlerinin mutasyona uğraması gerçeğıne vurgulama yapıyor. Sergi 17 Kasım – 31 Aralık tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

There Was a World, Once, You Punk

“There was a world, once, you punk”, 18 Kasım 2016 – 6 Ocak 2017 tarihleri arasında BLOK art space Çukurcuma'da ziyaret edilebilecek. Sergide ilk olarak Andreas Greiner (GER), Lydia Ourahmane (ALG) ve Serkan Taycan (TUR) çalışmalarıyla doğanın siyasi sembolizmini ve kentsel mekânda yetersizliğini inceliyor. Dunja Herzog (CH) ve Lars Bjerre’nin (DK) işlerinde doğanın ve botaniğin estetik boyutu, doğadan motiflerin ve materyalin kullanımını içeren stratejilerle şiirsel veya kapsayıcı bir anlatıma odaklanıyor. Son olarak doğal ve yapay peyzajların zıtlığı ve yıkıcı materyallerle estetik mekanların yaratılmasıyla Florian Meisenberg (DE) ve Markus Hoffmann'ın (DE) yerleştirmeleri günümüz görsel kültüründe doğanın çoğunlukla olumlu ve ütopik sembolizmine eleştirel bir bakış açısı sunuyor.

Made by Beton 

Hülya Küpçüoğlu'nun 17 Kasım’da açılacak olan yeni sergisi “Made by Beton” adını taşıyor. Sergi, ironik bir yaklaşımla İstanbul'da, arasında yaşadığımız ‘beton’a gönderme yapıyor. Sanatçı, beton yığınlarının, günümüzde artık bir şehir manzarası haline geldiğini, doğanın ise bu görüntünün içinde neredeyse hiç yer almadığını belirtiyor. “Made by Beton” 1 Aralık’a dek PASAJist’de ziyaret edilebilir.

12.12.12

Galerist, 17 Kasım – 30 Aralık 2016 tarihleri arasında figüratif ve hipergerçekçi eserleriyle tanınan sanatçı Rasim Aksan’ın “12.12.12” isimli üçüncü kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. İsmini sanatçının askerliğe başladığı 12 Aralık 2012 tarihinden alan sergi, zorunlu askerlik sürecinin sona ereceği tarihten geriye gün sayma pratiğine odaklanırken, bir biçim ve nesne olarak bu pratiğin merkezinde yer alan şafak kartlarından esinleniyor. Aksan bu yeni çalışmalarında şafak kartlarının anavatan, sevgiliye duyulan özlem ve kadın bedeni imgeleri arasında kurduğu çağrışımsal ilişkiyi merkeze alarak kartların ön yüzündeki imgelemi yeniden yorumluyor.

Kurgulan(an)

Zilberman Gallery, 19 Kasım - 31 Aralık tarihleri arasında Zeynep Kayan’ın “Kurgulan(an)” isimli yeni sergisini ağırlıyor. Zeynep Kayan işlerinde fotoğrafın iki boyutlu yüzeyinden kaçma içgüdüsünü şans ve yine yüzey üzerinde gerçekleştirdiği deneyler aracılığıyla irdeliyor. Aynı anı tekrar tekrar yakalama üzerine kurduğu süreç ile sanatçı, sonsuz fırsatların peşinden giderek imgenin olduğu gibi kalmasından kaçma arzusunu yansıtıyor. Kayan, geçmişle ilgili anıları toplayarak ve bu anıları günümüze getirerek fotoğrafın sonsuz ve durmadan değişen durumunu, bir mecra olarak portre ve performansla ilişkilendiriyor ve imkânların sınırsız olduğunun altını çiziyor. 

Cankurtaran 

Zilberman Gallery, ayrıca Janet Bellotto’nun “Cankurtaran” adlı proje sergisine de ev sahipliği yapacak. Galerinin proje mekânında gerçekleşecek olan sergi, 19 Kasım - 31 Aralık tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Janet Bellotto’nun çalışmalarında ağırlıklı olarak kendini gösteren “su” metaforu, su altında kalma ve yansıma gibi durumları yorumlar nitelikte. Bellotto’nun sanat pratiği, arada kalmış, durmadan değişen halleri yakalamaya odaklanıyor. Sanatçı, sözel tarih, başlıklar, efsaneler, ve onların günlük hayattaki yansımalarıyla ilgileniyor. “Boğulan bir dünya”yı olası hale getiren Atlantis’in hikayesi ve büyük sel, sanatçının pratiğinin merkezinde yer alıyor. Su ve kara arasındaki sınırı irdeleyen pratiğinde heykel, fotoğraf, video ve performans gibi birçok mecrayı kullanıyor.

İntaniye

artnivo.com project space, Sadık Arı’nın “İntaniye” isimli ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Mikrobik enfeksiyonların yayılması anlamını taşıyan “intaniye”, sergide organik yayılma biçimlerine yer veriyor. Arı’nın son üç sene içerisindeki üretimini içeren sergide, sanatçının sürreal tasvirlerini titizlikle ve hayranlık uyandırıcı detaylarla aktardığı kağıt çalışmaları yer alıyor. Sergi 18 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

0
5619
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage