NELER OLUYOR
 • 18-07-2021

  Radiohead’in solisti ve bestecisi Thom Yorke, “Creep”in yeni yorumu olan “Creep (Very 2021 Rmx)” şarkısını yayımladı.

  Thom Yorke, Japon tasarımcı Jun Takahashi’nin Tokyo Moda Haftası’nda UNDERCOVER Sonbahar/Kış 2021 Kadın koleksiyonu için sergilediği Creep Very şovuna özel olarak şarkının yeni remix’ini hazırladı. 1992 yılında yayımlanan grubun ünlü şarkısının 9 dakikalık yeni remix’i yavaş temposuyla orijinal hâline bambaşka bir hava katıyor. “Creep (Very 2021 Rmx)” 30 yılını dolduran ünlü şarkıyı 2021 yılına ve modern dünyaya yeniden kazandırıyor. Teklinin kapak tasarımı da Jun Takahashi’ye ait.

  Beggars/XL Recordings etiketi ve Türkiye’de GRGDN Müzik temsilciliğinde yayımlanan “Creep (Very 2021 Rmx)” şarkısını buradan dinleyebilirsiniz.

  0
  0
  1595
 • 07-07-2021

  Rhythm Section, Karşı Sanat ve Salon Bınar iş birliği ile hayata geçirilen “Rhythm Section Salon Binär” 11 Temmuz’a kadar Münih’in metro, tren ve tramvay istasyonlarında sanatseverlerle buluşuyor.

  Kamusal alanda dijital bir galeri olan “Rhythm Section Salon Binär” pandemi döneminin kültür sanat alanı için yarattığı sıkıntıları da göz önüne alarak sanat deneyimini kentsel kamusal alanlara açmayı amaçlıyor. Sanatçılara görülme fırsatı veren ve izleyicileri çağdaş sanatın gelişimine katılmaya davet eden “Rhythm Section Salon Binär” ile kamusal alanda bulunan 1800 ekran dijital sergi mekânına dönüşüyor.

  ​Avrupa’nın başka kentlerine yayılmak üzere de geliştirilmiş bir proje olan “Rhythm Section Salon Binär”da M. Cevahir Akbaş, Ekin Çekiç, Bekir Dindar, Daniel Geiger, Erdem Varol, Gonghong Huang, Denef Huvaj, Oleksiy Koval, Thomas Rieger - Dailydosage 24 ve Veronika Wenger yer alıyor.

  0
  0
  1324
 • 06-07-2021

  Tilda Swinton, yer aldığı en az beş filmle Cannes Film Festivali’ne geri dönüyor. Swinton’ın Cannes Film Festivali’nde yer alacağı filmler arasında Apichatpong Weerasethakul filmi Memoria, Joanna Hogg’un The Souvenir filminin ikinci bölümü olan The Souvenir: Part II, Frances McDormand, Timothée Chalamet ve bir sürü tanıdık yüzle birlikte oynadığı Wes Anderson’ın yeni filmi The French Dispatch yer alıyor. Bunların yanı sıra Swinton festivale bağlı olarak gerçekleştirilen bir Variety röportajında yeni bir film için çalışmaların başladığını açıkladı. Wes Anderson ve Tilda Swinton’ın tekrardan bir araya geleceği bu yeni filmin İspanya’da çekileceği duyuruldu.

  Wes Anderson ve Tilda Swinton’ın yeniden bir araya geldiği bu yeni projede yer alacağı onaylanan tek oyuncu Tilda Swinton oldu. Bilindiği üzere Wes Anderson’ın sevdiği oyuncularla tekrar çalışma eğilimi var, bu yüzden yeni projesinde tanıdık yüzler görürseniz şaşırmayın. Anderson’ın yeni filminde Timothée Chalamet’ten birkaç sahne göreceğimizi düşünüyor muyuz? Bu mümkün ancak bu muhtemelen kısa bir görünüm olur.

  Başlangıçta Wes Anderson’ın yeni filmini bu yaz Roma’da çekeceği ve çekimlerine de bu ay başlayacağı düşünülüyordu. Ancak son zamanlarda konum Madrid’in 50 km dışındaki Chinchón adlı bir kasabaya taşındı. Paylaşılan bir fotoğrafa göre Chinchón’da eski western’lere benzeyen setler inşa ediliyor. İspanyol El Pais gazetesine göre film bir western değil. Genellikle Anderson’ın filmleri gizli tutulur ancak bu yeni projenin dış mekân konumları nedeniyle Eylül ayında çekimler başladığında film hakkında daha fazlasını öğreneceğiz gibi duruyor.

  Tilda Swinton’ın başrolde olduğu bu yeni projenin en erken 2022’nin sonlarında gösterime çıkacağı tahmin ediliyor.

  Kaynak: i-D

  Tilda Swinton fotoğrafı Floria Sigismondi tarafından çekilmiştir.

  0
  0
  1483
 • 30-06-2021

  Dokuz yıl önce bir Yunan galerisine yapılan soygun sırasında çalınan Pablo Picasso’nun Head of a Woman tablosu bulundu. Polis, 49 yaşındaki bir inşaat çalışanının Picasso’nun Head of a Woman tablosunu ve Hollandalı sanatçı Piet Mondrian’ın Stammer Windmill eserini çalmaktan tutuklandığını söyledi.

  2012 yılında Atina Ulusal Galerisi’ne (Athens National Gallery) yapılan soygunda iki hırsız suçlanıyordu. Sanat eserleri, sabahın erken saatlerinde yedi dakika süren soygunda çerçevelerinden çıkarılarak çalınmıştı. Ayrıca polis İtalyan sanatçı Guglielmo Caccia’nın 16. yüzyıldan kalma kalem ve mürekkeple yaptığı bir eserin de çalındığını ancak şüphelinin eserin hasar gördüğünü ve onu tuvalete attığını söylediğini açıkladı. Polis Picasso’nun Head of a Woman eserini ve Mondrian’ın 1905 tarihli Stammer Windmill eserini pazartesi günü geç saatlerde kurtarıldığını ve ertesi sabah gazetecilere açıklandığını belirtti.

  Kültür Bakanı Lina Mendoni gazetecilere verdiği demeçte sanat eserinin satılmasının imkânsız olduğunu çünkü tablonun arkasına Picasso’nun “Yunan halkı için Picasso’dan bir övgü” yazdığını söyledi. Picasso eseri, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası’na karşı Yunan direnişinin onuruna Atina’daki Ulusal Galeri'ye vermişti. 1939’da boyanmış bu Kübist eser, Picasso’nun sevgilisi Dora Maar’ın bir dizi portresinden biri.

  Yapılan basın toplantısında polis 49 yaşındaki zanlının hırsızlığı itiraf ettiğini ve soygunu altı ay önceden planladığını açıkladı. Toplantıda, zanlının güvenlik görevlilerinin ve diğer personelin hareketlerini neredeyse her gün izlediği, gardiyanların sigara molası verdiği zamanları takip ettiği belirtildi. Polis, 9 Ocak 2012’de zanlının binanın başka bir bölümünde yanlış alarm vererek müzenin zemin katına girdiğini açıkladı. Yapılan soygunda birkaç dakika içinde dört eser çalındı, ancak tahminlere göre ikinci bir Mondrian tablosu kaçış sırasında düştü. Polis, zanlının tabloları yıllardır evinde sakladığını ve satmaya niyetinin olmadığını söyledi. Zanlının son zamanlarda Atina’nın dışındaki bir depoya taşıdığı bu eserler polis tarafından sağlam bir şekilde ele geçirildi. Müzenin güvenlik sistemi ise soygundan sonra yükseltildi.

  Kaynak: BBC

  0
  0
  1293
 • 30-06-2021

  Fransız asıllı ikili Polo & Pan’ın Cyclorama isimli yeni albümleri Universal Music Türkiye etiketiyle yayımlandı.

  2021’in ilk yarısında “Ani Kuni” isimli şarkısını dinleyiciyle paylaşan Polo & Pan şimdi de Cyclorama ile sevenlerinin karşısına çıkıyor. Farklı türleri bir araya getiren elektronik müzik grubunun yeni albümünde üçü 2020 yılında yayımladıkları EP’leri “Feel Good”dan alınan 14 şarkı yer alıyor.

  Polo & Pan’ın yeni albümü Cyclorama’yı buradan dinleyebilir ya da satın alabilirsiniz. Ayrıca albümle birlikte yayımlanan tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

  0
  0
  1150
 • 29-06-2021

  Lady Gaga, 2011 yılında çıkardığı Born This Way albümünü 10. yıl dönümüne özel olarak Born This Way The Tenth Year Anniversary ismiyle tekrardan müzikseverlerle buluşturuyor.

  Born This Way albümüne ek olarak bu albümde LGBTQIA+ destekçisi sanatçıların kendi dokunuşlarını ekledikleri şarkılar yer alıyor. Albümde Britanyalı müzik grubu Years & Years tarafından yorumlanan “The Edge of Glory” parçası bulunuyor. Bunun yanı sıra albümde Kylie Minogue, Big Freedia ve Orville Peck gibi oldukça başarılı isimler de yer alıyor.

  “Kendi olmaktan korkmayan, cesur ve özgür insanlara!”

  Lady Gaga’nın Born This Way The Tenth Year Anniversary isimli albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  1184
 • 24-06-2021

  Yann Tiersen’in 27 Ağustos’ta yayımlanacak Kerber albümünden “Poull Bojer” isimli parça [PIAS] etiketiyle müzikseverlerle buluştu.

  Müzik videosuyla birlikte paylaşılan “Poull Bojer”, “Ker al Loch”dan sonra Kerber albümünden yayımlanan ikinci şarkı oldu. Şarkının klibi albümün kaydedildiği The Eskal stüdyosunda Murat Gökmen’in yönetmenliğinde çekildi. Klip, elektronik altyapısıyla albümün kaynağını oluşturan özün ve Tiersen’in hipnotize eden manipülasyonlarıyla nasıl etkileşime girdiğinin ekrana yansımasından oluşuyor. Şarkıyla beraber Tiersen’in yapacağı dünya turu tarihlerini de açıkladı. 2021 kasım ayında Kuzey Amerika’da dinleyicileriyle buluşacak olan sanatçı, 2022 yılının şubat ayı boyunca Avrupa’da sahne alacak.

  Yann Tiersen’in hayatındaki yeni bir bölümün temsil eden Kerber albümü sanatçının incelikli ve hoş yaklaşımına sadık kalarak dans müziğine yönelik bir U dönüşünü değil, güzelce dokunmuş, oldukça kapsayıcı ve nazikçe inşa edilen elektronik dünyaya atılan bir adımı yansıtıyor. Sanatçının şimdiye kadar yaptığı işlerin evrimleşmiş hâli olan albümde asıl kaynak piyano olsa da elektronik müzik, birlikte barındıkları ortamı biçimlendiriyor. Tiersen ayrıca yaşamakta olduğu, albümün de kaydedildiği ve albüm kapağına ilham veren Ushant adasından tüm dünyada canlı yayımlanacak bir organizasyon da planlıyor. Albüm ismini Kerber bu adadaki küçük bir kasaba bulunan bir şapelden alıyor.

  Yann Tiersen’in “Poull Bojer” isimli parçasını buradan dinleyebilirsiniz.

  0
  0
  1304
 • 23-06-2021

  Kings of Convenience’ın uzun süredir beklenen albümü Peace or Love Universal Music etiketiyle müzikseverlerle buluştu.

  Grubun dördüncü stüdyo albümü olan Peace or Love, beş yıl boyunca beş farklı şehirde kaydedildi. Duygusal ve saf aşktan bahseden 11 şarkıdan oluşan albümün içerisinde keyifli bir aşk şarkısı olan “Catholic Country” de yer alıyor. Kings of Convenience’ın son teklisi olan “Catholic Country”, grup üyelerinin yakın arkadaşı olan Kanadalı şarkıcı ve söz yazarı Feist’in vokallerini ön plana çıkaran bir şarkı.

  Kings of Convenience’ın yeni albümünü buradan dinleyebilirsiniz.

  ​Fotoğraf: Salvo Alibrio

  0
  0
  853
 • 22-06-2021

  Prodüktör Sebastiaan Dutilh ve vokalist Belle Doron ikilisinden oluşan Amsterdamlı elektronik müzik ikilisi CUT_’ın yeni teklileri “Breathe” [PIAS] etiketi ile tüm dijital platformlarda yayımlandı.

  Dutilh ve Doron, diskografilerine ekledikleri “Breathe” ile başka dünyaya ait hissi veren ritim ve vokalleriyle dinleyicilerini farklı bir boyuta taşıyorlar. “Artık devir değişti; dünya artık ayaklarımızın altında, parmaklarımızın hemen ucunda. Bütün dünya yanı başımızdayken uyuyoruz, yemek yiyoruz, yürüyoruz ve yaşıyoruz. Sıradan olmanın kaygısı ve korkusu, bugünlerde hepimizin kendini içinde bulduğu ortak bir durum. Önemli olmaya o kadar odaklanmışız ki etrafımıza bakmayı unutuyoruz. Hissetmek, hareket etmek, dinlemek, nefes almak…”  için geç olmadığını hatırlatıyor.

  ​​2013 yılında kurulan CUT_, pop ve elektronik müziğin kombinasyonundan oluşan tarzlarıyla hem dünyada hem de ülkemizde büyük bir hayran kitlesine sahip. 2014 yılında ünlü Fransız şarkıcı Stromae’nin “Papaoutai” şarkısına yaptıkları cover’larıyla adlarını duyuran ikili, o günden beri daha pek çok başarılı çalışmaya imza attı ve sayısız konserler verdi. Flume, Aluna George, Jamie xx gibi isimlerden ilham alan CUT_, Netflix’in Elite dizisinde yer alan “Out Of Touch” şarkıları ile ünlerine ün kattı. 

  https://www.youtube.com/watch?v=lZzBdB3_UxE

  0
  0
  800
 • 18-06-2021

  Kanada Ontario'daki bir çöp sahasının girişinden 5 Kanada dolarına (yaklaşık 4 Amerikan doları) satın alınan müzisyen David Bowie imzalı nadir bulunan bir tablo açık artırmaya çıkıyor.

  Uzmanlara göre tablonun arkasında bulunan Ziggy Stardust imzası eserin orijinalliğini kanıtlıyor. The Cowley Abbott müzayede evi, tablonun kimliği belirsiz bir kadın tarafından, Machar bölgesinin belediye çöp sahasının dışındaki bir bağış merkezinden satın alındığını belirtiyor.

  "DHead XLVI" başlıklı, 1997 tarihli 9.75 x 8 inç ölçülerindeki tablonun arkasında “Kanvas üzerine akrilik ve bilgisayar kolajı” yazan bir etiket yer alıyor. Eserin ismi de, Bowie’nin “Dead Heads” adını verdiği ve her birini Roma rakamıyla isimlendirdiği 1995-1997 yılları arasında yaptığı 47 kanvas tablodan oluşan portre serisinin bir parçası olduğunu kanıtlıyor. Eserin orijinalliğini Bowie koleksiyoneri ve şarkıcının ölümünün ardından 2016 yılından beri bilirkişiliğini yapan Andy Peters da onaylıyor.

  Müzayede evi başkanı Rob Cowley, tablonun tarifini “kırmızı ve mavi tonlardaki tabloda yarı soyut profilden, ayırt edici özelliği olmayan, 1960'ların ve 70'lerin modasına uygun saçl bir yüzün portresi olduğu” şeklinde yaptı.

  Tahmini 9.000- 12.000 Amerikan doları arasında beklenen satış için şu an toplam teklif 50.100 Amerikan doları. Tablonun fiyatını her geçen gün katlayarak ilerlediği müzayede 24 Haziran’da sona erecek. Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

  ​Kaynak: BBC

  0
  0
  854
DAHA FAZLA
Geldanlage