NELER OLUYOR
 • 05-10-2023

  Nobel Edebiyat Ödülü bu yıl Norveçli yazar Jon Fosse’ye armağan edildi. İsveç Akademisi “yenilikçi oyunları ve yazıları ile söylenemeyeni dile getirmesini” ödülün gerekçesi olarak sundu.

  Fosse, Henrik Ibsen'den sonra oyunları en çok sahnelenen Norveçli oyun yazarı. Akademi de yazarın Norveç Nynorsk* edebiyatının büyük öncüsü Tarjei Vesaas ile pek çok ortak noktası olduğunu, eserlerinde dilsel ve coğrafi yerel bağları modernist sanatsal tekniklerle birleştirdiğini belirtti.

  Norveç Nynorsk dilinde yazılmış ve çeşitli türleri kapsayan eserleri arasında çok sayıda oyun, roman, şiir koleksiyonu, deneme, çocuk kitabı ve çeviri yer alıyor. Fosse, bugün dünyanın en çok sahnelenen oyun yazarlarından biri olmasına rağmen, aynı zamanda düzyazılarıyla da giderek daha fazla tanınan bir yazar.

  29 Eylül 1959’da Norveç'in Haugesund kentinde doğan Jon Fosse, Bergen Üniversitesinde “karşılaştırmalı edebiyat” okudu. Norveç dilinin iki yazı standardından biri olan Nynorsk dilinde yazdığı ilk romanı Raudt, svart, 1983’te yayımlandı. İlk oyunu Og aldri skal vi skiljast, 1994’te sahnelendi.

  Fosse’nin Melankoli (Çev.: Banu Gürsaler Syvertsen), Sabahtan Akşama (Çev.: Deniz Canefe) ve Üçleme (Çev.: Banu Gürsaler Syvertsen) adlı eserleri Türkçede MonoKL Yayınları tarafından yayımlanmıştı.

  *Nynorsk: Norveççe dilinin iki yazılı dil formundan birisidir.

  0
  0
  1420
 • 28-09-2023

  Grammy ödüllü şarkıcı Doja Cat, Scarlet isimli dördüncü stüdyo albümünü yayımladı.

  Geçtiğimiz ay çıkardığı, Billboard Hot 100 Chart ve Global 200 Chart’ta 1 numaraya yükselen “Paint The Town Red” şarkısı ile büyük ses getiren Doja Cat, yeni albümü Scarlet ile birlikte “Agora Hills” şarkısı için bir müzik videosunu yayımladı. Doja Cat, Hannah Lux Davis ile birlikte klibin yönetmenliğini üstlendi. Şarkıcı, geçmiş albümlerindeki pop ağırlıklı sound’undan uzaklaşıp, kendi değimiyle Amerikan batı yakası rap öncülerinden ilham alarak dinleyicilerine yeni bir tarz sunuyor.

  Global listelerde 1 numarada yer alan “Paint The Town Red” şarkısı, bu yıl Hot 100 listesinde 1 numaraya yükselen ilk rap şarkısı oldu. Ayrıca şarkı Spotify’ın Top 50 - ABD listesinde 1 numaraya yükselerek Spotify tarihinde ilk kez bu listede zirveye ulaşan kadın sanatçı oldu.

  ​Doja Cat’in yeni albümü Scarlet’i buradan dinleyebilir, “Agora Hills” şarkısının klibini ise buradan izleyebilirsiniz.

  https://www.youtube.com/watch?v=0c66ksfigtU

  0
  0
  2386
 • 22-09-2023

  Edebiyat dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak görülen Booker Ödülü (The Booker Prize)’nün bu yılki kısa listesi duyuruldu.

  İngilizce yazılmış ve Britanya ya da İrlanda’da yayımlanmış kurgu eserlere verilen Booker Ödülü’nün 6 adaydan oluşan kısa listesindeki birçok kitapta aile krizi ortak teması bulunuyor. Ayrıca seçilen kitapların ilham kaynağı gerçek olaylar ve deneyimler. Bu listede yer alan hiçbir yazar daha önce kısa listede yer almadı. Sadece Paul Murray daha önce uzun listede yer almıştı. Listede bu yıl iki Amerikalı yazar Jonathan Escoffery ve Paul Harding yer aldı. Listedeki en kısa kitap 161 sayfayla Western Lane, en uzun kitap ise 640 sayfayla The Bee Sting oldu.

  Ödüle dair ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  2023 The Booker Prize Kısa Listesi

  Sarah Bernstein - Study for Obedience

  Jonathan Escoffery - If I Survive You

  Paul Harding - This Other Eden

  Paul Lynch - Prophet Song

  Chetna Maroo - Western Lane

  Paul Murray - The Bee Sting

  0
  0
  2604
 • 08-09-2023

  Efsanevi rock grubu The Rolling Stones, 18 yıl aradan sonra Universal Records etiketiyle yayımladığı “Angry” teklisiyle geri döndü.

  The Rolling Stones, Hackney Diamonds isimli yeni albümünden yayımladığı ilk tekli olan “Angry”i ilk olarak birkaç hafta önce dontgetangrywithme.com internet sitesi üzerinden yapılan şifreli paylaşımlar ile duyurdu. The Rolling Stones’un Amerika’da 26., İngiltere’de ise 24. stüdyo albümü olacak Hackney Diamonds, 22 Ekim’de yayımlanacak.

  ​The Rolling Stones’un Hackney Diamonds albümü öncesi yayımladığı ilk tekli olan “Angry”i buradan dinleyebilir, şarkı ile birlikte yayımlanan klibini ise buradan izleyebilirsiniz.

  https://www.youtube.com/watch?v=_mEC54eTuGw

  0
  0
  1831
 • 01-09-2023

  İtalyan rock grubu Måneskin’in “Honey (Are U Coming?)” isimli yeni teklisini müzikseverlerle buluştu. 

  Bu yılın başında yayımlanan son albümü RUSH!’tan kısa süre sonra “Honey (Are U Coming?)” teklisi ile geri dönen grup, dün gece (31 Ağustos) Roma’daki Gazometro’da canlı yayımlanan bir etkinlik düzenleyerek “Honey (Are U Coming?)” de dahil olmak üzere üç parça seslendirdi. Måneskin, 3 Eylül’de başlayacak RUSH! albümünün turnesi kapsamında dünyayı gezecek. Ayrıca MTV VMA ödüllerine de katılacak grup, burada yeni parçayı seslendirdikleri bir performans gerçekleştirecek.

  Basçı Victoria De Angelis yeni tekli ile ilgili şunları söylüyor: "Şarkıyı turneden hemen sonra yazdık, turne ve seyahatlerden dolayı hâlâ çok enerjimiz vardı. Şarkıyı Londra ve Los Angeles arasında yazdık. Sonuçtan gerçekten memnunuz ve bunun bizim için oldukça yeni bir şey olduğunu düşünüyoruz."

  Solist Damiano David ekliyor: "Bu, cinsiyeti ya da herhangi bir kimliği olmayan birinin hikâyesi, kim olduğuna siz karar verin. Gözlerinde kendini yersiz hissettiği için üzgün olduğunu gördüğünüz birini bunun ve bu, bir kişiden diğerine, aslında ne bulacaklarını bilmeden yeni bir maceraya katılmaları için bir davettir, sadece maceranın tadını çıkarın."

  ​Måneskin’in “Honey (Are U Coming?)” isimli yeni teklisini buradan dinleyebilirsiniz.

  0
  0
  2049
 • 25-08-2023

  Yedi kez Grammy adayı olan ikili Black Pumas’ın yeni albümünden ilk teklisi “More Than A Love Song” müzikseverlerle buluştu.

  Şarkıcı/söz yazarı Eric Burton ve gitarist/yapımcı Adrian Quesada’dan oluşan Black Pumas, Chronicles Of A Diamond isimli yeni albümünü 27 Ekim’de Türkiye’de GRGDN Müzik temsilciliğinde ve ATO Records/[PIAS] etiketiyle yayımlanacak. Chronicles of a Diamond için kaydedilen ilk parça olan “More Than A Love Song” geliştikçe, ışıltılı gospel armonileri ve Burton’ın sözlerinden güç alan saf ama sarsıcı bir coşkuya dönüşüyor. Burton ve Quesada’nın ortak yazdığı “More Than A Love Song”un yapımcılığını Quesada, ortak yapımcılığını Burton üstlenirken, ek prodüksiyonu ise Grammy ödüllü John Congleton’a ait. Şarkının Los Angeles’ta çekilen müzik videosunun yönetmenliğini ise Juliana ve Nicola Giraffe yaptı.

  Eric Burton şarkıyı şu sözlerle açıklıyor: “‘More Than A Love Song’, Steve amcamdan ödünç aldığım bir mesaj… Bir söz yazarı ve bakıcı olarak şarkılarımı uzaktan dinlerdi ve eğer şanslıysam bana bir iki öneride bulunurdu… Hayat bir aşk şarkısından daha fazlasıdır.”

  Black Pumas’ın “More Than A Love Song” isimli şarkısını buradan dinleyebilir, klibini ise buradan izleyebilirsiniz.

  Chronicles Of A Diamond Şarkı Listesi:
  1. “More Than A Love Song”
  2. “Ice Cream (Pay Phone)”
  3. “Mrs. Postman”
  4. “Chronicles Of A Diamond”
  5. “Angel”
  6. “Hello”
  7. “Sauvignon”
  8. “Tomorrow”
  9. “Gemini Sun”
  ​10. “Rock And Roll”

  https://www.youtube.com/watch?v=hXYrJOiNoq0

  0
  0
  1740
 • 10-08-2023

  Tasarımcı Matt Stevens, Good Movies as Old Books serisinde sevilen filmleri eski kitap kapaklarına dönüştürüyor.

  Genellikle bir kitabı kapağına göre yargılamamanız gerektiği söylenir, ancak hem okuyucular hem de yayıncılar kapak tasarımının kitabın içeriği hakkında çok şey söylediğini bilirler. Matt Stevens’ın rafın üzerinde duran aşınmış kitapların estetiğine olan sevgisi ve filmlere olan tutkusu, Good Movies as Old Books serisinin ortaya çıkmasına neden oldu. Projenin fikri, Stevens’ın müşterisi olan prodüksiyon şirketi ile yaptığı bir tekliften ortaya çıktı. Dijital araçların analog nesnelerin gerçekçi tasvirlerini yaratma potansiyelinden yararlanan Stevens, somutluk hissini yeniden yaratmak için dijital dünya ile ilgilendiğini belirtiyor.

  Matt Stevens şunları söyledi: “Bilgisayarların güvenilir tasarım araçları hâline geldiği dönemde ben de bu alandaydım ve tasarım okulunda hâlâ Fransız eğrileri, fotokopi makineleri ve çokça el yazısıyla kullanıyorduk - çünkü mecburduk. El yapımı hissi veren, serigrafi baskı, baskı makinesinde basılmış, yıpranmış hissi veren şeyleri gerçekten seviyorum. Bu sayede görüntüdeki süreci ve yaşanmışlığı görebilirsiniz.”

  Stevens’ın illüstrasyonları, cep boyutundaki korku/gerilim kitaplarından, klasik Penguin kapaklarına kadar 20. yüzyılın çok okunan ve çok sevilen ciltleriyle ilişkilendirdiğimiz bir görünüm ve duygudan yararlanıyor. Stevens’ın tasarımları, fiyat etiketleri, sırt ve köşelerdeki kırışıklıklarla, gerçekten alıp okumaya başlamak isteyecek kadar gerçekçi görünüyor.

  Stevens tasarımları hakkında şunları söylüyor: “Bu kapaklar, aşınmış kenarları ve renkli folyo damgaları olan keten kapaklı eski kitapları keşfetmemle başladı. Ancak ilerledikçe, işin en eğlenceli kısmı geçen yüzyılın kapaklarının tarihini araştırmak ve buna nasıl tepki verdiğimi, bu belirli kapakların neden işe yaradığını görmek oluyor.”

  ​Matt Stevens, Good Movies as Old Books serisinin ikinci cildini basmak için bir Kickstarter kampanyası başlattı, bu da 100 yeni tasarımı ve tükenen ilk cildin yeniden basımını içeriyor. Daha fazla bilgiye Stevens’ın internet sitesinden ve Instagram hesabından ulaşabilirsiniz.

  Kaynak: Colossal

  0
  0
  2715
 • 07-08-2023

  Andrew Haigh’in Andrew Scott ve Paul Mescal’lı yeni filmi All Of Us Strangers’tan ilk görsel yayımlandı.

  Weekend ve 45 Years gibi klasikleşen filmleri ile tanınan Andrew Haigh’in yazıp yönettiği All Of Us Strangers, Searchlight Pictures aracılığıyla 22 Aralık 2023’te vizyona girecek. Filmde Paul Mescal ve Andrew Scott’a Claire Foy ve Jamie Bell eşlik ediyor. Film, Taichi Yamada’nın 1987 tarihli Strangers isimli romanına dayanıyor. Ayrıca daha önce Strangers olarak açıklanan filmin ismi All Of Us Strangers olarak değiştirildi.

  ​Kaynak: Indie Wire

  0
  0
  4069
 • 03-08-2023

  Şarkıcı ve söz yazarı LP’nin yeni albümü Love Lines’ın üçüncü teklisi “Love Song” müzikseverlerle buluştu.

  “Love Song”, LP’nin hem güçlü bir icracı hem de söz yazarı olarak çok yönlülüğünü etkili bir şekilde sergiliyor. Sanatçının merakla beklenen stüdyo albümü Love Lines ise eylülde yayımlanacak.

  LP bugüne kadar altı albüm ve üç EP yayımladı. “Girls Go Wild” ve onlarca ülkede bir numara olmayı başaran “Lost On You” ile büyük bir hayran kitlesine ulaştı. Rihanna (“Cheers - Drink To That)”), Rita Ora (“Shine Ya Light”), Cher (“Pride,” “Red”), Backstreet Boys (“Love Will Keep You Up All Night”), Leona Lewis (“Fingertrip”), Céline Dion (“Change my Mind”) ve Christina Aguilera (“Beautiful People”) gibi isimlere şarkılar yazdı. Aylık 25,7 milyondan fazla dinleyici/izleyiciye ulaştı ve dünya çapında 150’den fazla şehirde kapalı gişe konser verdi.

  LP’nin “Love Song” isimli yeni şarkısını buradan dinleyebilirsiniz.

  Love Lines Şarkı Listesi:

  1.”Golden”
  2. “Wild”
  3. “Dayglow”
  4. “Long Goodbye”
  5. “Love Lines”
  6. “Hola”
  7. “One Like You”
  8. “Love Song”
  9. “Big Time”
  10. “Blow”
  11. “Burn it Down”
  ​12. “Hold the Light”

  0
  0
  1672
 • 03-08-2023

  David Hockney, Harry Styles’ı Normandiya’da yer alan stüdyosunda resmetti. Portre, kasım ayında “David Hockney: Drawing From Life” sergisi kapsamında National Portrait Gallery’de izleyici karşısına çıkacak.

  Harry Styles geçtiğimiz mayıs ayının sonunda David Hockney’i görmek için Normandiya’ya gitti. Styles için “O zamanlar onun şöhretinin gerçekten farkında değildim. Stüdyoya gelen başka bir kişiydi” diyen Hockney, iki gün boyunca hasır sandalyesine oturan Styles’ın çizgili hırkasından kot pantolonunun indigo rengine, boynundaki inci kolyesinden dağınık saçlarına kadar kırmızı ve sarının tam tonlarını yakalamak için çalıştı.

  Hockney hayranı olduğunu belirten Styles bu portre çalışması için, “David Hockney, onlarca yıldır dünyaya bakış açımızı yeniden keşfediyor. Onun tarafından resmedilmek tam bir ayrıcalıktı” diyor. Amacının yalnızca karşıdaki kişinin özünü yakalamak olduğunu belirten Hockney, resim yapmaya kafadan başladığını daha sonra oradan diğer parçaları yerleştirdiğini söylüyor.

  “David Hockney: Drawing From Life” sergisi, 2020’de sokağa çıkma yasağı ilan edilmeden birkaç hafta önce National Portrait Gallery’de açılan Hockney’nin portrelerinin yer aldığı serginin güncellenmiş bir versiyonu olacak. Styles’ın portresi dahil olmak üzere David Hockney’in 33 portresinin yer alacağı bu genişletilmiş sergi 2 Kasım 2023 - 21 Ocak 2024 tarihleri arasında National Portrait Gallery’de sergilenecek.

  Kaynak: British Vogue

  Künye:
  1. Hockney paints Harry Styles at the artist’s studio in Normandy, where his portrait of Clive Davis can also be seen in the background
  ​2. Harry Styles, 31st May 2022 by David Hockney. Acrylic on canvas. 1219.2 x 914.4 mm © David Hockney Photo: Jonathan Wilkinson

  0
  0
  1205
DAHA FAZLA
Geldanlage