09 ŞUBAT, SALI, 2016

Zamanın Bir Anında, Zamansız Bir Müzik: The Dears

Müzikal geçmişlerinde 20 yılı geride bıraktı The Dears. Yaptıkları şarkılarla kulaklarda biraz The Smiths ve biraz Serge Gainsbourg tadı bıraktı. Romantizmi 22 yaşında öldürdü. Kanadalı indie rock grubu The Dears, 30 Mart'ta bir kez daha İstanbul'da. Salon konserleri öncesi grubun en eski üyelerinden Natalia Yanchak  ile sohbet ettik, bir de yeni albüm müjdesi aldık!

Zamanın Bir Anında, Zamansız Bir Müzik: The Dears

The Dears, 20 yıldan fazla süredir müzik yapıyor. Bu zaman içerisinde müziğiniz nasıl bir değişim geçirdi?

The Dears'ın müziği sürekli bir gelişim içinde. Dünyadan ilham alıyor, çevremizdeki insanlar ve olaylardan etkileniyor; çünkü sanat böyle bir şey, kültürün zenginleştirilmesi ve yorumlanması gerekir. Bu durum The Dears için her zaman aynı oldu, değişen sadece dünya oldu. Müziğimiz kesinlikle hiç bir şekilde popüler değil, aslında tam tersi için çabalıyoruz: zamanın belirli bir anında, zamansız bir müzik yapmaya uğraşıyoruz.

Quebec, Montreal'de müzik yapmak nasıl bir his, orada bulunmanın avantaj/dezavantajları var mı?

Şu an Montreal’de mevsim kış ve çok soğuk. Her yer kar. Rüzgar o kadar soğuk esiyor ki, dışarı çıktığımızda tenimiz acıyor. Bu açıdan Montreal bizi kapalı yerlerde kalmaya, çay içip müzikle uğraşmaya zorluyor. Ama hava dışında, oldukça güzel bir yer aslında. Huzur dolu bir enerji var, sanat kitlesi de pozitif ve destekleyici. Güzel yemekler, harika kahve, eğlenceli barlar ve müziğimiz var. Daha ne olsun? 

Son albüm "Times Infinity Volume One" Eylül 2015'de yayınlandı. 10 harika şarkı! İlk tepkiler nasıl?

En çok söylenen şey "Times Infinity Volume One" albümünün bir "öze dönüş" niteliği taşıdığı. Bir şekilde bu albümle kimliğimizin esasını yakaladığımızı düşünüyoruz. Eski işlerimizi de hatırlatan, klasik bir The Dears albümü oldu ve bu da insanların albümü daha huzurlu ve tanıdık bir hisle dinlemelerini sağlıyor.

30 Mart'ta Salon'da konseriniz var. Daha önce de İstanbul'da çalmıştınız. İstanbul ya da dinleyicisi ile ilgili bir hatıranız var mı?

İstanbul'daki ilk konserimiz büyüleyiciydi. Bu kadar insanın bizi ve müziğimizi bildiğini tahmin etmiyorduk. Grup İstanbul'da bir hafta boyunca kaldı, hatta bazılarımız Türkiye'nin farklı yerlerine de seyahat etti. Gittiğimiz her yerde çok sıcak karşılandık.

Türkiye'deki müzik hakkında bir fikriniz var mı?

Hayır, pek yok. Kimleri dinlememi önerirsin? (Kendisine Duman, Mavi Sakal, Kalben ve She Past Away'den bir kaç şarkı örneği gönderdik.)

Bugünlerde kimleri dinliyorsun?

Aslında çok fazla müzik dinlemiyorum. Sadece çocuklarımla birlikte olduğumda dinliyorum, bu nedenle çoğu zaman The Beatles, Bruno Mars, Katy Perry, Silento, Psy ve  iLoveMemphis diyebilirim.

Müzik "streaming" hakkında ne düşünüyorsun? Dijitalleşen dünyada müziğin geleceği ile ilgili riskler var mı?

Riski belirlemek için çok geç, çünkü streaming oldukça popüler. Son beş yılda bile, müzik sektörü çok fazla değişti. Eski bir grupta çalışan bir müzisyen olarak, çoğu zaman nereye ait olduğumuzu anlamak zor. Platformlarda çok fazla grup ve ücretsiz müzik var. Bu da ortamı oldukça gürültülü yapıyor. Müzik her yerde, parmak uçlarımızda ve cep telefonlarımızda. Bence bir noktadan sonra insanlar çok fazla müziğe sahip olduklarının farkına varacak ve işte o zaman bir şekilde sadece kendilerine hitap edene odaklanacaklar.

Yakın gelecek için planlarınız neler?

“Times Infinity Volume Two”yu bitirdik bile. 2016 içerisinde çıkartıyoruz!

Son yıllarda, duyduğunuza şok olduğunuz bir şey oldu mu?

Her zaman, her yerde çok fazla şoke edici şey oluyor. Aslında dünyamızın hiçbir zaman gerçekten barış içerisinde olmayacağını bilmek oldukça şoke edici.

Cevaplar için çok teşekkürler... Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?

Tekrar Türkiye'ye gelmek için sabırsızlanıyoruz. Yakında görüşürüz!

0
5085
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage