08 EYLÜL, PERŞEMBE, 2016

Toronto Film Festivali’nden Sabırsızlıkla Beklediğimiz Filmler

Rolling Stone dergisinden Charles Bramesco ve David Fear Toronto Film Festivali’ne sayılı gün kala, festivalde görmek için sabırsızlandıkları filmleri listeledi. İkilinin listesinde hayli çok film olsa da biz listeden beş tanesini sizin seçtik. 

Toronto Film Festivali’nden Sabırsızlıkla Beklediğimiz Filmler

American Pastoral

Ewan McGregor’ın ilk uzun metraj yönetmenlik denemesi olan ve 1968 senesinde geçen filmi Philip Roth’un kitabından uyarlama. McGregor, senelerce topluma hizmet etmiş orta sınıfa mensup bir aile babasını canlandırdığı filmde kızının politik harekete katılmasıyla toplumsal değerleri sorgulamaya başladığı noktaya gelir. Dakato Fanning ve Jennifer Conelly’nin oyuncuya eşlik ettiği filmin senaryo uyarlaması John Romano’ya ait. Fragmana ulaşmak için tıklayınız.

Snowden

Oliver Stone’un yönettiği ve Kieran Fitzgerald’la birlikte senaryosunu üstlendiği biyografik politik film Luke Harding’in The Snowden Files kitabına dayanıyor. Başrollerini Joseph Gordon-Levitt, Shailene Woodley, Melissa Leo, Zachary Quinto’nun paylaştığı film, CIA belgelerini 2013 senesinde basına sızdıran Edward Snowden hakkında. Fragmana ulaşmak için tıklayınız.

A Quiet Passion

Amerikalı şair Emily Dickonson’ın genç kızlık günlerinden son yıllarına uzanan hikayenin yönetmenliğini Terence Davis üstleniyor. Bu sene Berlin Film Festivali’nde hayli takdir toplayan film için “Oscar Wilde’ın Eily Dickenson’ın hayatını yazdığını hayal edin” yorumu yapılıyor. Başrolde Cynthia Dickonson performansıyla hayli takdir toplayan filmin oyuncu kadrosunda Jennifer Ehle ve Duncan Duff da yer alıyor. Filmin senaryosu ise yine Terence Davis’e ait. Fragman için tıklayınız.

The Rolling Stones Olé Olé!: A Trip Across Latin America

Rolling Stones ekibinin Havana’daki sahne şovundan evvel Orta ve Güney Amerika’ya  yolculuğunu konu edinen tur belgeseli “tam bir rock & roll filmi” olarak tanımlanıyor. Küba’daki ilk konserlerini “Dostluk Konseri” başlığıyla 2016 senesinde ücretsiz olarak düzenleyen grubun Paul Dugdale tarafından Havana Moon başlıklı kaydı aynı sene sinemalarda gösterime girmişti. Bu kez Dugdeale bu yolculuğun hikayesini izleyiciyle buluşturuyor. Fragman için tıklayınız.

I Am Not Your Negro

James Baldwin’in tamamlayamadığı son kitabı Remember This House’u filme uyarlayan Raoul Peck’in açık uçlu filmi üç sivil hak savunucusu liderin –Martin Luther King Jr, Malcolm X ve Medgar Evers- Amerikan sosyal ve politik yapısına dair bir manzara sunuyor. Baldwin’in lirik retorik anlatımını Civil Rights ve Black Power hareketleri döneminden arşiv görüntüleriyle birleştiren film, adalet ve eşitlik tartışmasının geçmişteki açmazını bugünün hareketiyle ilişkilendirerek anlatıyor. 

undefined
0
3927
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage