02 EKİM, PAZAR, 2016

Sahneler Yeni Sezona Hazır

Sahneler üç aylık aradan sonra tekrar izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Bu sezon devam eden oyunların yanı sıra yeni pek çok oyun da seyirci karşısına çıkacak. Biz de bu sezon neler izleyeceğimize bir göz atalım istedik. Herkes için güzel bir sezon olsun...

Sahneler Yeni Sezona Hazır

Moda Sahnesi

Kurulduğu ilk günden bu yana kalitesinden ödün vermeyen, klasiklere getirdikleri özgün yorumlarla seyircisine tadına doyulmaz oyunlar sunan Moda Sahnesi, oyunlarına bir yenisini daha ekledi: Torun İstiyorum. Thomas Jonigk’in yazdığı Kemal Aydoğan’ın yönettiği oyunda Nazan Kesal, Münircan Cindoruk, Caner Cindoruk, Aslı Samat, Hülya Gülşen, Bülent Çolak ve Ahsen Özercan rol alıyor. Oyun, farklılıklara tahammülü olmayan totaliter anlayışın izlerini, toplumun yapı taşı olan aile içindeki ilişkilerde sürüyor.

Devam eden diğer oyunlar: Bira Fabrikası, Bütün Çılgınlar Sever Beni, Roberto Zucco, Seviyoruz ve Hiçbir Şey Bilmiyoruz, Hamlet, En Kısa Gecenin Rüyası. Oyunların tarihleri ve bilet için tıklayınız

D22

Geçtiğimiz sezon sahneleri Hamursuz Fırın’ından ayrılan D22, bu sezon farklı mekânlarda oyunlarıyla seyirci karşısına çıkıyor. Sahneye koydukları Karabatak, Yirmi Beş, Bent ve devam eden Kuş Öpücüğü ile farklılıklarını gösteren Berkay Ateş, Can Kulan ve Emir Çubukçu şimdi de çağdaş Alman tiyatrosunun önde gelen oyun yazarlarından Lothar Kisttstein‘in Dünyaya Gözlerimden Bak adlı oyunuyla sahnede. Frank Heuel’in rejisi ve Tiyatro Fringe Ensemble‘ın uluslararası ortaklığı ile hazırlanan, finansal olarak Kunststiftung Nrw tarafından desteklenen oyun 1 Ekim’de Kadıköy Hasanpaşa’daki tarihi köşkte prömiyerini yaptı. Oyun seyircilerine mekân içinde gezerek izleyecekleri bir deneyim sunacak.

Dünyaya Gözlerimden Bak’ın yanı sıra başrollerinde Berkay Ateş, Güneş Hayat ve Mesut Özkeçeci’nin yer aldığı Kuş Öpücüğü, Salon İKSV’de oynanmaya devam edecek.

Dünyaya Gözlerimden Bak’a rezervasyon yaptırmak için: 0 (531) 332 85 68

Oyun Atölyesi

Her sezon adından söz ettiren oyunları sahneye koyan Oyun Atölyesi,dünya harikası Artemis Tapınağı’nın yakılmasıyla başlayan bir oyunu, Kundakçı’yı sahneye koyuyor. Grigory Gorin’in yazdığı ve Haluk Bilginer’in dilimize çevirdiği oyunu Muharrem Özcan yönetiyor. Oyun ekim ayında izleyiciyle buluşacak.

Oyun Atölyesi Kundakçı’nın yanı sıra devam eden oyunları Pencere, Aşk Delisi, Köprüden Görünüş, Hansel ve Gretel’in Öteki Hikayesi izleyiciyle buluşmaya devam edecek. Program için tıklayınız.

Kumbaracı50

İşini iyi yapan insanların bir araya gelmesiyle güzel işlerin ortaya çıkacağını gösteren Altıdan Sonra Tiyatro, sahneye koyduğu çılgın oyunlara bir yenisini daha ekliyor: Pera’nın Zamanı. Yaman Ömer Erzurumlu’nun yönettiği; farklı bölümlerini Gülhan Kadim, Seda Özen Yürük, Selin Girit, Selen Orcan, Yaman Ömer Erzurumlu’nun kaleme aldığı oyun Pera Palace’ın Agatha Christie, Greta Garbo, Ernest Hemingway ve Franz Joseph gibi ikonik misafirlerinin adlarını taşıyan odalarında ve bugüne kadar "İlk Cumhuriyet Balosu" gibi pek çok özel etkinliğe ev sahipliği yapmış Grand Pera Balo Salonu’nda geçiyor. Oyuncuyu mekân içinde dolaştıracak oyun ilk kez 1 Ekim’de sahnelendi. Ayrıca bu sezon prömiyerini 20. İstanbul Tiyatro Festivali'nde yapan ve Yiğit Sertdemir’in hayat verdiği Şizo Şeyks sezonun yeni oyunları arasında.

Kumbaracı50, 21 Ekim’de taze bir metne de ev sahipliği yapacak. Tiyatro Diftong’un oyunu olan Doğuş Algün'ün yazıp yönettiği Yürüsem mi sonuna? ilk kez seyirciyle bulaşacak. Ayrıntılı program ve bilet için http://kumbaraci50.com/

Taşra Kabare

Cemal Toktaş ve Nergis Öztürk tarafından 2015 yılında bir kültür ve sanat yapım merkezi olarak kurulan Taşra Kabare, bu yıl kendi mekânına kavuştu. Bünyesinde tiyatro oyunları ve film projeleri üretmeyi amaçlayan ekip yepyeni bir oyunla seyirciyle buluşuyor.

Sezona 1 Ekim’de absürt tiyatronun en önemli örneklerinden biri sayılan Eugène Ionesco’nun Kel Şarkıcı oyunu ile perde diyen ekip bünyesinde pek çok oyuna da ev sahipliği yapacak. Bilet ve ayrıntılar için tıklayınız.

Sarı Sandalye

Sahneledikleri her oyunda çıtayı biraz daha yukarı taşıyan Sarı Sandalye ekibi, hayran bırakacak bir oyunla oyuncu karşısına çıkıyor. Geçtiğimiz sezon sahneledikleri Knut Hamsun’un aynı isimli romanından uyarlanan ve üç ödüle layık görülen Açlık oyunlarının yanı sıra O/Hakkâri'de Bir Mevsim oyununu ekliyor.

Ferit Edgü'nün aynı isimli romanından uyarlanan O/Hakkâri'de Bir Mevsim, geçtiğimiz sezon prömiyerini 20. İstanbul Tiyatro Festivali'nde yaptı. Sezonun ilk gösterimi kasım ayında gerçekleşecek. Ayrıntılar için tıklayınız. 

Galata Perform

Galata Perform bu sezona “Yeni Metin Yeni Tiyatro” kapsamında atölye ve gösterimleriyle başladı. Tiyatro sezonuna İz, Kabuk gibi izleyenleri hayran bırakan oyunlarına bir yenisini daha ekledi: Yaşlı Çocuk.

Aylan, Cemal, Cemile ve Veysel nezdinde farklı coğrafyalarda farklı sebeplerle öldürülmüş, hayatını kaybetmiş savaşa, şiddete ve haksızlığa maruz kalmış tüm çocuklara ithaf edilenYaşlı Çocuk. Oyun Suriye’den kaçarken, Bodrum üzerinden Kanada’ya gitme çabası ölümle sonuçlanan ve cesedi Ege sahiline vuran üç yaşındaki Aylan Kurdi, Gazze’deki Al-Shati kampındaki çocuk parkına düşen bombayla ölen sekiz çocuk arasında olan sekiz yaşındaki Jamal Salih I’lyan, Cizre’de çatışma sırasında evinin önünde kurşunlara maruz kalan ve sokağa çıkma yasağından dolayı cesedi derin dondurucuda saklanan 10 yaşındaki Cemile Çağırga ve Ankara’daki barış mitingi sırasındaki bombalamada babasıyla hayatını kaybeden dokuz yaşındaki Veysel Deniz Atılgan’ın hayatlarından yola çıkarak hayal edildi ve yazıldı. Ayrıntılar için tıklayınız. 

Tatavla Tiyatro

Tatavla Tiyatro, “iyi şeyler sezonu” olarak tanımladığı yeni sezonunu 1 Ekim’de açanlardan oldu. Sezonun yeni oyunu Sophokles’in ünlü tregadyası, Jean Anouilh’in II. Dünya Savaşı sırasında Fransız direnişini desteklemek amacıyla yeniden yazdığı Antigone oyunu oluyor. Oyun dünya edebiyatının ilk ‘’direniş’’ örneği olarak kabul ediliyor.

Rezervasyon için: Rez: 0212 2335230

Semaver Kumpanya

Semaver Kumpanya sezona Aristofanes’in klasik eserinin modern bir uyarlaması olan Kuşlar, günümüz iş dünyasının acımasız yönlerini anlatan Metot ve  Moliere'in ünlü eseri Cimri eserini kendi yorumlarıyla sahneye koymaya devam ederken geçtiğimiz günlerde yeni oyunlarının müjdesini de verdiler. Semaver Kumpanya, yeni sezona Hakan Tabakan'ın yazdığı Mağrur Fil Ölüleri adlı oyununu da ekleniyor. Bilet için tıklayınız. 

DOT Tiyatro

Çağdaş tiyatronun seçkin yapıtlarını tiyatroseverlerle buluşturan Dot Tiyatro, sezonu 23 Eylül’de açtı. Dot Tiyatro bu sene İki Kişilik Yaz, Bunu Ben de Yaparım oyunlarına bir yenisini, Nefesinizi Nasıl Tutarsınız? oyununu da ekleyerek sezona devam ediyor.

Zinnie Harris’in yazdığı Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?,'ın başrollerinde Tuğrul Tülek, Gizem Erdem, Ece Dizdar ve İbrahim Selim başrollerinde oynayacak, oyunu Murat Daltaban yönetecek. Oyun aralık ayında seyirciyle buluşacak. Diğer oyunlar için tıklayınız.

Mekan Artı

Geçtiğimiz sezonu Burada. Bugün oyunuyla kapatan Mekan Artı, bu sezona 1 Ekim’de yeni oyunu Jean Genet'in ünlü Balkon oyunu ile başladı.

Islahevinde büyüyen; Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde hırsızlık, kaçakçılık olaylarına karışan serseri hayatı süren ve sık sık hapse giren, 1958’de hırsızlıktan 10. kez yargılanan ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan bir karakter Jean Genet. Balkon'da Jean, dünyayı kendi penceresinden yorumluyor. Sahtelik ve gerçeklik olgusunu iktidar - otorite - güç olgusu üzerinden yeniden yorumlayan Balkon bir başkaldırı oyunu. Oyunun biletleri için tıklayınız.

Görseller: Vikk Shayen

0
10700
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage