11 ŞUBAT, PERŞEMBE, 2016

İçinden Aşk Geçen Oyunlar

“Yaşadığımız yüzyılda tüketmediğimiz bir şey kaldı mı?” diye düşündüğümüzde vereceğimiz cevap kuşkusuz hayır olacaktır. Peki her şeyin tükendiği bu çağda aşktan n’aber? Tiyatro, aşkın türlü hallerini barındırdığı oyunlarla bizi aşktan yana hala umudun var olduğuna inandırmaya devam ediyor. Buradan yola çıkarak, sezonun aşka dair oyunlarını derledik.

İçinden Aşk Geçen Oyunlar

İki Kişilik Yaz (Midsummer)

35. yaşın keskin virajında Edinburgh’da bir barda, hayatın denk getirdiği, yaraları olan bir kadın ve bir erkek. İki Kişilik Yaz, Dot Tiyatro’nun sunduğu kasvetli, danslı, müzikli ama tutkulu bir aşk hikayesi.

Gizem Erdem ve Tuğrul Tülek’in oynadığı oyunda Helena bir boşanma avukatı ve kendini hala çekici olduğuna inandırmaya çalışan bir kadın, Bob ise boşanmış, suça bulaşmış ve neşelenmek için Yeraltından Notları okuyan bir erkek. Tek ortak noktaları yalnız ve yaşlarının artık geçiyor olduğunun farkında olmalarıdır. Dekorun önünde değil dekoru içinde yaratan, dans eden, sarhoş olan, sevişen ikili sahnede oynanabilecek en iyi romantik komedilerden birini sahneliyor. David Greig ve Gordon McIntyre’nin kaleme aldığı oyunu Serkan Salihoğlu yönetiyor.

Program:

14 Şubat Pazar / 17:00

19 Şubat Cuma / 21:00

20 Şubat Cumartesi / 15:00

20 Şubat Cumartesi / 21:00

21 Şubat Pazar / 17:00

26 Şubat Cuma / 21:00

27 Şubat Cumartesi / 15:00

27 Şubat Cumartesi / 21:00

28 Şubat Pazar / 17:00

İki Kişilik Yaz (Midsummer)

Tesir

Siyah Beyaz Renkli Tiyatro tarafından sahneye taşınan, İngiliz yazar Lucy Prebble’nin kaleme aldığı Tesir, 21. yüzyılda yalnızlaşan ve mutsuzlaşan insanın anti-depresan bağımlılığı altında büyüyen bir aşkının hikayesi.

İnsanın bir kimyası olduğu gibi duyguların da bir kimyası var. Yalnızlığın, aşkın, beklentilerin, hırsın... Ve bunları bir hapa sığdırmaya çalışan bilim insanları gerçeği. Oyunda da bilimin hakimiyetindeki bir kontrol mekanizmasının gölgesinde depresyona çözüm arayan bir deneyde, kobayların doktorun tüm müdahalesine rağmen büyüyen aşkları anlatılıyor. Bilim aşkın karşısında çaresiz kalıyor.

Oyunda ilaç mümessili rolünde Metin Yavuzoğlu’nu, doktor rolünde Aslı Yılmaz’ı ve anti-depresan deneyi altındaki iki aşığı Salih Bademci, Güneş Sayın canlandırıyor. Oyunun yönetmenliğini Çağrı Şensoy yapıyor.

24 Şubat’ta Talimhane Tiyatrosu’nda izlenebilir.

İnternette Tanışan Son Çift

İletişim çağının doruklarında yaşadığımız 21. yüzyıl, bizi iletişimsizliğin de doruklarına çıkarıyor. İnisiyatifimize kalmış “dürüstlük”le açtığımız sosyal medya hesaplarında tanıştığımız sanal arkadaşlarımız ve onların sözde gerçek profilleri. Üzerine filtreler eklenmiş kimliklerle izin verildiği kadar tanıştığımız insanlarla gerçek hayatta karşılaşırsak peki?

Oyun tamamen hayaller ve hayatlar ikilemi üzerine kurulu. Elmas’a can veren Akasya Asıltürkmen feleğin çemberinden geçmiş, ilişkiler konusundan bahtsız ama profili bunun tam tersini söyleyen, Sinan’a can veren Ozan Akbaba ise boğaz manzaralı evde cool bir adam tipi takınan ama gerçekte tam bir sünepe olan iki karakteri canlandırıyorlar. İkisi de kendilerini tanıttıkları tiplerin zıttı tipler. Oyun devam edip, muhabbet ilerledikçe söylenen her yalan tek tek masaya dökülüyor, gerçekler de yüzümüze tek tek çarpıyor. İnternette tanışan son çift olmayabilirler ama günümüz ilişkilerini ti’ye alan en güzel oyunlarından biri olduğu kesin. Tito ve Dilek Sever’in kaleme aldığı oyunun yönetmenliğini Levent Özdilek yapıyor.

27 Şubat Bo Sahne’de.

İnternette Tanışan Son Çift

Köpek, Kadın, Erkek

Moda Sahnesi tarafından sahnelenen oyunda kadını Zamire Zeynep Kasapoğlu, erkeği Caner Cindoruk, köpeği ise Barış Yıldız canlandırıyor. Oyunda kadın ve erkeklerin klişelerle dolu ilişkisi bir köpeğin gözünden oldukça nesnel biçimde aktarılıyor. Karakterler yalnız kalmamak için türlü oyunlara başvuruyor. Modern insanın yalnızlığı, bencilliği ve duygularının yüzeyselliğini yüzünüze çarpsa da bunları köpeğin ağzından dinlemek oyun için oldukça sempatik.

Yalnızlıklarını kuracakları birlikteliklerle gidereceğini düşünen çiftlerin, ilişkilerindeki çıkmazları birtakım hamlelerle çözmeye çalıştığı bir ilişkiler sarmalını üçüncü bir gözle, bir köpek gözüyle anlatıldığı oyunu kaçırmayın. Sibylle Berg’in yazdığı oyunu Kemal Aydoğan yönetiyor.

28 Şubat, saat 17.00’de Moda Sahnesi’nde.

Köpek, Kadın, Erkek

Özel Kadınlar Listesi

Mam’art’ın ilk oyunu olan Özel Kadınlar Listesi, bir adamın geçmişindeki birbirinden farklı ama aynı yaraları bıraktığı beş kadınla yüzleşmesinin hikayesini anlatıyor. Dünyada bu kadar insan varken aralarındaki ilişkilerinin kimyası da elbette farklı. Bir erkeğin her kadınla yaşadığı ilişkinin kimyasının farklı olması gibi.

Neil La Bute’un yazıp Tuğrul Tülek’in yönettiği oyunda Deniz Karaoğlu, Hülya Gülşen, Feri Baycu Güler, Beste Bereket ve Başak Daşman rol alıyor. Bulduğu gerçek aşktan sonra geçmişindeki kırdığı kalplerin peşine düşen bir adam ve sessizce terk edilmişliğin sebebini arayan kadınların hikayesi bu. Dört farklı otel odasında geçen oyunda evlenmeden önce kendini aklama çabasındaki bencil bir adam ve birbirinden farklı, kalpleri kırık dört kadınla modern dönemlerdeki aşkın bir kara mizahı çiziliyor.

Program:

20 Şubat Afife Jale Sahnesi

27 Şubat Ankara Akün Sahnesi

29 Şubat Akatlar Kültür Merkezi

8 Mart Afife Jale Sahnesi

17 Mart Akatlar Kültür Merkezi

Özel Kadınlar Listesi

12. Gece

Klasik bir Shakespeare eserinin özünü bozmadan modern bir şekilde yorumlanışının en iyi örneği 12. Gece. Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen oyun dekoruyla, canlı video çekimini sahneye hiç de göze batmayacak şekilde yerleştirilmesiyle ve etkileyici oyunculukların ışığında harika bir oyun. Komedya ve romansın aynı dil içinde eritildiği oyunda umutsuz aşk hikayelerinin pek de umutsuz işlenmeyişine şahit oluyoruz. Sevdiğinin yanında olmak için erkek kılığına giren Viola’nın gidip yaralı bir kadını söylemek zorunda kaldığı güzel sözlerle kendine aşık etmesi. Uşak Malvolio’nun hizmet ettiği Olivia’ya aşık olması… Birbiri ardında sıralanmış karşılıksız aşklar serisi. Aslında hepsi bir arkasındakine baksa gerçek aşkı bulacak. Oyunda Senan Kara, Bennu Yıldırımlar, Levend Öktem, Özge Özder, Kubilay Pembeklioğlu, Erkan Sever ve Tolga Yeter gibi yetenekli isimler yer alıyor.

“Sen aşk, ne zapturapta gelmez,
Ne delişmen şeysin sen.
Bağrın açık enginler gibi, yine de
En yükseklerde kanat çırpan bile
Bu ummana dalmaya görsün.
O dakika ne hükmü kalır ne şuncacık değeri,
Öylesine ustadır ki sevgi kılık değiştirmede
Havsalan almaz, aklın, şaşar.”
(Shakespeare, William, On İkinci Gece, çev. Sevgi Sanlı, İş bankası y., s.1)

24, 25, 26 ve 27 Şubat’ta Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

Aşk Delisi

Sam Shepard’ın kaleme aldığı, Haluk Bilginer’in çevirisini yaptığı Moda Sahnesi’nin yeni oyunu Aşk Delisi, sezonun iddialı oyunlarından. Pınar Çağlar Gençtürk, Berk Hakman, Beyti Engin ve Avni Yalçın’ın oynadığı oyunda karanlık geçmişlerinden kaçmaya çalıştıkça içine gömülen bir kadın ve adamın yasaklı aşk hikayesi anlatılıyor. Bir otel odasında bütün sırlar ortaya saçılıyor.

Aidiyetsizliğin, köksüzlüğün, güvensizliğin ortasında birbirlerine sığınan May ve Eddie bir karara vermek zorundadırlar: Birlikte olmak mı, ayrı olmak mı? Hangisi daha az acı verir? Birbirlerine aşık ama aşkları imkansız bir çift; çünkü tam olarak “siz birlikte olamazsınız, siz kardeşsiniz” durumuyla karşı karşıyadırlar. Bu durumdan habersiz birbirine aşık olmuş çift. İki tarafın da masum olduğu bu “yasak aşk” hikayesi aklınızdan çıkmayacak.

12, 13, 14 Şubat’ta Oyun Atölyesi’nde izlenebilir.

0
28948
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage