23 MAYIS, PAZARTESİ, 2016

Haftalık Kültür Yaşam Dozu

Mayıs’ın son haftası nerde, ne yapacağım sorularınızı karşılayan kültür yaşam dozu tam olarak burada! Haftaya başlarken programlarınızı kontrol etmeyi ve etkinlikleri eklemeyi unutmayın! İyi haftalar!

Haftalık Kültür Yaşam Dozu

23 Mayıs  Pazartesi

Oyun Salonu: Köpeklerin İsyan Günü Sahnede!

20. İstanbul Tiyatro Festivali’nin son haftasında bizi karşılayan Sao Luiz Teatro Municipal ve İstanbul Tiyatro Festivali ortak yapımı Köpeklerin İsyan Günü olacak.

Nişantaşı'nda, köpek gezdiricisi olarak çalışan genç, bir kehanet fısıldar; lüks mağazalar ile ışıltılı vitrinler arasında görünmez olanlara dair... Semtteki eski bir apartman dairesinde yaşayan yaşlı kadın, bakıcısı tarafından ölü bulunur. Küçük lüksleri için hiç durmadan çalışıp, yıpranan evliliğiyle boğuşan Suzan'ın, annesinin ölümünden haberi yoktur. Köpekler semti saran kehanetin izini sürerken, geçmişin seçkinleriyle bugünün kazananları arasındaki çatışmaya ve her devrin kaybedenlerinin hikâyelerine uzanan oyun Ceren Ercan kaleminden Mark Levitas yönetmenliğinde 23 Mayıs Pazartesi saat: 20.30’da Tatbikat Sahnesi’nde. Biletler gişeden temin edebilir.

Fine Talking Dinner Bu Akşam!

Every Bite A Signature mottosu ile hareket eden Auteur Mutfak şefleri deneysel lezzetleri ile bir süredir bizlere Maslak’tan sesleniyordu... Bu akşam gerçekleştirecekleri etkinlik ile klasik yemek ve şarap uyumunu kendi deneysellikleri ile birleştirip bira ve yemek uyumuna yönelecekler. Fine Talking Dinner’a bilgi ve rezervasyon için  info@keyifadami.net mail adresnden ulaşılabilir. Pazartesi sendromunu sosyalleşerek ve farklı tatlar deneyerek yok etmek için güzel bir alternatif. Saatlerinizi 19.30’a ayarlayın!

24 Mayıs Salı 

Shakespeare’in Bütün Ölümleri (Spymonkey)

Moda Sahnesi 24 Mayıs Salı akşamı, bir Shakespeare oyunu ile karşımızda olacak. Brighton Festival ve Derngate Northampton ortak yapımı oyun, Tim Crouch yönetiminde sahnelenecek. Türkçe üstyazılı oyunun içeriğindeki canlandırma İngiltere’nin en büyük dört palyaçosuna ait. Oyun ise William Shakespeare'in oyunlarındaki ölümler üzerine. Üstadın oyunlarında sahne üzerinde yetmiş beş ölüm gerçekleşir. Julius Caesar’da Romalıların intiharından, Kral John'da Prens Arthur'un ölüme düşüşüne, Hamlet'in sonundaki katliamdan Antonius ve Kleopatra'daki sepet içindeki yılanlara, pek çok ölüm vardır yazarın oyunlarında; ayrıca Titus Andronicus'taki pastayı da unutmamalı. İşte Shakespeare’in Bütün Ölümleri (Spymonkey) bu "bütün ölümleri" bazen uzatarak, bazen altını üstüne getirerek, bazen dokunaklı, bazen müzikal ve her daim deli dolu bir şekilde canlandıracak. Aitor Basauri, Stephan Kreiss, Petra Massey, Toby Park’ı palyaço (clown) rölünde izleyeceğimiz oyun 24 ve 25 Mayıs akşamı da oynacak. Biletler Biletix’te!

Baba ve Piç

Zorlu PSM’de misafir etkinlik olarak karşımıza çıkan Elif Şafak imzalı hikayesi ve vurucu kadrosuyla bizleri bekleyen bir oyun: Baba ve Piç. Yazarın en çok okunan ve en çok sansasyona sahip eserini Mehmet Ergen yönetiminde hayata geçiren oyuncular ise Serra Yılmaz, Nihal Koldaş, Nora Tokhosepyan, Hande Ataizi, Gökçen Gökçebağ. 1915 yılında yaşanan olaylar; Türk ve Ermeni kökenli iki aile arasındaki ilişkiler üzerinden iki toplum incelenirken, erkeklerin zamansız öldüğü, geride hep kadınların kaldığı bir sülaleden dört kuşak kadının hikâyesiyle birlikte anlatılıyor. 2015 yılında İtalya’da da sahnelenen oyun büyük ilgi görmüştü. 24 Mayıs Salı akşamı saat 20.30’da başlayacak oyunun biletleri için adres Biletix!

25 Mayıs Çarşamba

HerAnHerŞeyOlabilir

Zorlu PSM, gerçek dünya ile anlaşmakta zorlanan şarkıları, tasarımı, analog videoları ve ışık gösterileri birleştiğinde “HerAnHerŞeyOlabilir” dedirtecek bir performansa hazır! Çıplak Ayaklar Stüdyosu’nun prodüksiyonu ile gerçekleşek olan performans 11 şarkının gerçeklerle nasıl yakınlaşıp uzaklaştığını anlatacak. Biletler için Biletix’e göz atın!

Faik- Albüm Lansman Konseri

Fransa’da yaşayan ve pop ile folk etkileri taşıyan İngilizce müzik yapan Faik'in solo projesi ile doğduğu şehirde vereceği ilk konser COOP’ta gerçekleşecek. Konser, aynı zamanda Faik'in ilk solo albümü olan ve soyadı Şardağ'dan ilham alan Sharr Mountains'ın da lansman konseri olacak. Gecenin biletleri COOP’ta kapıdan temin edilebilir.

26 Mayıs Perşembe

Gerçek Hayattan Alınmıştır

Christian Rizzo’nun 2014 yılında İstanbul’daki ziyaretinde bir festivalde izlediği halk danslarının kendisinde yarattığı etki üzerine yazdığı oyun Gerçek Hayattan Alınmıştır, 20. İstanbul Tiyatro Festivali’nin son haftasında 26-27 Mayıs’ta Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde olacak. Dansın toplum karakteri üzerine nasıl bir etkisi olduğuna dair anlatımını sekiz dansçının bireysel ve toplu hareketleri üzerinden inceleyen eserde dansçılar arasında Kerem Gelebek de yer alıyor. Gelebek ve Rizzo’nun daha önce Avignon Festivali’nde Sakınan Göze Çöp Batar isimli beraber çalıştıkları bir performans olduğunu da hatırlatalım. Biletler Biletix’te.

27 Mayıs Cuma

Wes Montgomery

Garanti Caz Yeşili kapsamında Caz Ağacı 216 seansının konuklarından biri 27 Mayıs Cuma günü Wes Montgomery olacak. Amerikalı caz gitaristi, nuDC ve Salon İKSV işbirliği ile Salon’da, Cem Tuncer (gitar), Ayşe Gencer, Ece Göksu, Elif Çağlar (vokal), Kağan Yıldız (kontrbas), Ferit Odman (davul), Vedat Özdemiroğlu (sunucu) ekibi ile anılacak. 22.30’da başlayacak konserin biletleri Biletix’te satışta!

Jackmaster

’86 doğumlu Glasgowlu DJ; Jackmaster, Jack Revill, Klein’da Burn sponsorluğunda devam eden gecelerin 27 Mayıs Cuma günkü misafiri. 2010 yılında kurduğu plak şirketi Numbers ile elektronik müzik çalışmalarına devam eden Jack, kabinde “houe tech house” ve “deep house” hünerlerini sergileyecek. Jackmaster’ın yanı sıra geceye Orkun Bozdemir de eşlik edecek. Kapı açılış 23.00!

Mercan Dede Secret Tribe

Borusan Müzik Evi’nin kapanışını gerçekleştirecek olan Mercan Dede, Secret Tribe ile sahnede! 27 Mayıs Cuma günü saat 21.00’de başlayacak olan konserin biletleri Biletix’te satışta! Gelenekselleşen sezon kapanışlarının 2016 sezon sonunu kaçırmayın!

28 Mayıs Cumartesi

Jeton Records Label Night

28 Mayıs Cumartesi günü Burn desteğiyle garajistanbul’da elektronik müzik durmayacak! Uluslararası Türk plak şirketi Jeton Records’un seri halinde düzenleyeceği etkinliklerden olan bu gecenin line up’ı şöyle: Jon Rundell, LOCO&JAM, Steve Mulder, Ferhat Albayrak, Volkan Gündüz. Kapı açılış saati 21.30 olan organizasyon için Biletix’e buyrun!

29 Mayıs Pazar

Kendini “yerli bağımsız plak şirketlerine adanan mini festival” olarak tanımlayan Yerli Baskı Festivali 3.edisyonu ile karşımızda! Arkaoda’da gerçekleşecek etkinliğin katılımcıları: Shalgam Records, Olmadı Kaçarız, DOMUZ RECORDS ve Müzik Hayvanı. Festivale ek olarak Arkaoda’nın bahçe kısmında çeşitli stantların da yer alacağı etkinliğin detayları ise şöyle;

19:00 Gap in Delay
20:00 Özgün Semerci
21:00 Reverie Falls On All
22:00 Can Güngör

Girişler için Arkaoda kapıya yöneliniz…

0
4000
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage