09 OCAK, PAZARTESİ, 2017

Doğadan İlham Alan Spor ve Beslenme

Kaliteli bir yaşamın yolu sağlıklı beslenme, spor ve doğa ile iç içe olmaktan geçiyor. Hem fiziksel hem ruhsal sağlığımızı koruyup geliştirmek doğru dengeyi yakalayabilmekte saklı.

Doğadan İlham Alan Spor ve Beslenme

Dengeli beslenme, düzenli uyku, spor, sağlık kontrolleri, stresten uzak kalmak sağlıklı ve kaliteli yaşamın basamaklarının başında geliyor. Ne yediğimizden saat kaçta uyuduğumuza, ne kadar hareket ettiğimizden iç motivasyonumuza çok geniş bir yelpazeden oluşan sağlıklı yaşam kriterleri vücut ve ruh sağlığımızın da tartışılmaz en önemli değişkenleri. 

Organik besinler, sebze ağırlıklı gıdalar, meyve, et ve balık ürünlerini bilinçli tüketmek sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Vücuduna iyi bakmak ve dolayısıyla mutlu olmak isteyen birey sağlıklı beslenmenin kapılarını aralamak durumunda. Besin dengesi sağlandığı ve ölçülü hareket edildiği takdirde vejetaryen beslenme de sağlıklı beslenmenin ayaklarından bir diğeri. Bu beslenme çeşidinde çeşitli meyve ve sebzeye ek olarak, tüm tahıl grubundan gerekli takviyelerin de dengeli ölçüde alınması gerekiyor.

Sağlıklı yaşamın bir diğer şartı ise: Hareket. Hareketsizliği yaşamımızdan çıkartmak ve doğa ile başbaşa kalmak hem duygusal motivasyonumuz hem de sağlık durumumuz için fazlasıyla önemli. Sporun insan hayatına başlıca etkileri arasında fiziksel gelişim ve dayanıklılığın yanı sıra stresi azaltması, sağladığı psikolojik rahatlama, dikkat ve konsantrasyon gelişimine katkıları, kişiyi zinde ve sağlıklı hissettirmesi ve ona mutluluk vermesi gibi faktörlerle karşılaşıyoruz. 

Sporun insan hayatındaki öneminin fark edilmesi 80'li yıllara dayanıyor. 1980’li yıllarda spor ve günlük hareket konusunda tüm dünyada büyük bir değişim doğuyor. Sidney’de 16 bin kişinin koşmaya başladığı gazetelere yansıyor. 20 bin kişi Boston maratonunda koşuyor. Gazete arşivleri karıştırılınca zamanın ABD Devlet Başkanı J. Carter’ın düzenli olarak jogging ve spor yaptığını okuyoruz. Benzer tarihlerde zamanın Almanya Devlet Başkanı Caerstens, bir süre bazı yurt içi gezilerini yürüyerek yapıyor. Amerika’da Jogging, Sağlık İçin Spor, Aerobics başlıklı kitaplar büyük dikkat çekiyor. Ünlü yürüyüş dergisi Walking Magazine, 1980’li yıllarda 300 binin üstünde satış yapıyor. 80’lerde başlayan aydınlanma ve kıpırtılar günümüze kadar evrilerek gelişiyor. Ve şu an günümüzde de spor hayatımızda fazlasıyla önemli bir yer tutuyor.

Yaşam kalitesini en az spor kadar etkileyen bir diğer olgu da doğa. Her şeyden uzaklaşıp doğa ile başbaşa kalmak insanın ruhsal ve fiziksel sağlığını etkileyen en önemli etmenlerden. Uzun orman yürüyüşleri, temiz hava, manzara, sessizlik… Tüm bunlar kişisel arınmanın beraberinde fiziksel olarak da temiz hava almamızı ve hareket etmememizi sağlayarak hayat standartımızı arttırıyor. 

Bu bağlamda doğa sporları da değinilmesi gereken önemli bir nokta. Kendimizle başbaşa kaldığımız doğada trekking, tırmanış, kampçılık, kayak, rafting ve dağ yürüyüşü gibi daha pek çok spor dalıyla ilgilenerek iç huzuru ve fiziksel rahatlamayı sağlayabiliriz.  

Suyun iyileştirici gücünü kullanarak çeşitli rahatsızlıklara çözüm bulma, ayrıca estetik ve güzelliği kazanma amacı taşıyan spa’nın da etkisi göz ardı edilemez. Kan dolaşımını hızlandıran, vücuttaki ölü derileri atıp, cilt problemlerini ortadan kaldıran spa aynı zamanda ruhsal bir arınmaya ortam yaratıyor. 

Milas’ta konumlanan Kaplankaya Canyon Ranch Living ziyaretçilerine huzur, arınma, mahremiyet ve sessizlik imkânı sunduğu gibi spor seçenekleriyle de bedeninizi ödüllendirmenizi sağlıyor. Spa ve fitness merkezleriyle fiziksel gelişiminize katkı sağlayabileceğiniz Canyon Ranch Wellness Resort at Kaplankaya ve Ege Denizi manzarası ve doğa ile başbaşa kalabileceğiniz Kaplankaya Canyon Ranch Living yaşam kalitenizi arttırmak için büyük fırsat.

0
7758
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage