31 MAYIS, SALI, 2016

30 Mayıs - 5 Haziran Haftalık Kültür Yaşam Dozu

Her ne kadar geçtiğimiz yıllara nazaran geniş skalası ile göz doldurucu line up’ları göremesek de, müzik festivali sezonumuz açılmıştır! Geçtiğimiz hafta sonu Chill Out Music Festival güzel bir girizgah yaptığımız konserler zincirinden sonra bu hafta neler olup bitiyor, nasıl program yapalım diye düşünmemek adına işinizi kolaylaştırıyoruz.

30 Mayıs - 5 Haziran Haftalık Kültür Yaşam Dozu

1 Haziran Çarşamba

44. İstanbul Müzik Festivali

‘Eğer Müzik Aşkın Gıdasıysa, Durmadan Çalınız’ diyen Shakespeare’den hareket eden İstanbul Müzik Festivali, bu yıl 44. kez kapılarını açıyor. 1-24 Haziran arasında İstanbul’un çeşitli mekanlarından yükselecek ezgileri duyabileceğimiz festivalin açılış konseri 1 Haziran Çarşamba akşamı Lüfti Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Borusan Filarmoni Orkestrası’na ait olacak. Program detayları İKSV’de biletler ise Biletix’te!

24 Haziran’da bitecek festival sonrası 27 Haziran – 25 Temmuz arasında 23. İstanbul Caz Festivali’nin de programına bakmakta fayda var.

8. Kadıköy Kitap Günleri

1-5 Haziran arası Haydarpaşa Garı’nda düzenlenecek 8. Kadıköy Kitap Günleri kütüphanenize yeni ufuklar katmak için hazırlanıyor. Kadıköy Belediyesi’nin ve Kadıköy Gönüllüleri’nin katkıları ile hazırlanan organizasyonun onur konuğu Selim İleri olurken, birçok yayın evi ve eş zamanlı etkiliğin yer alacağı Haydarpaşa Garı’nda peronlar arası bilgi akışı sizi bekliyor. Detaylı bilgi için Kadıköy Belediyesi’ne göz atın.

2 Haziran Perşembe

Sefatoryum

Çoğunluğu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Konservatuar, Modern Dans Bölümü’nden mezun dansçıların oluşturduğu, kollektif bir bilinçle ilerleyen bünyesine zaman içerisinde oyuncuları, müzisyenleri dahil eden ve yaptıkları her performansta dikkatleri üzerine toplamayı başaran ekip Çıplak Ayaklar Kumpanyası’ndan bu sefer bir sergi etkinliği var! İstanbul Modern’de son haftasına giren sergi Yok Olmadan için hazırladıkları özel performans Sefatoryum, serginin girişindeki Camila Rocha’nın aynı adlı eseri için tasarlandı.

3 Haziran Cuma

İstanbul’un Rum Mimarları

Kabul edelim ki, gayrimüslim mimarların İstanbul mimarisinin gelişimindeki katkıları oldukça fazla. Bilgileri tazelemek ve güncel tutmak için yönetmen Grigoris Oikonomidis’i de anarak İstanbul’un Rum Mimarları belgeselinin tek günlük gösterimi yapılıyor. Galata Rum İlkokulu’nda gerçekleşecek gösterim 19. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar İstanbul’da bilfiil faaliyet göstermiş Rum asıllı mimarların, kentsel mimari okumalarına yaptıkları katkıları içeriyor.

Istanbul Arts&Culture Festival

İstanbul’74’ün 2010 yılından bu yana devam ettirdiği Istanbul Arts&Culture Festival bu yıl 3-5 Haziran arasında düzenleniyor. Global olarak müzik, sanat, moda, sinema ve tiyatro alanında söz sahiplerini İstanbul’da çeşitli mekanlarda yaptığı söyleşi, panel ve sergilerde ağırlayan festivalin bu yılki katılımcıları arasında; Anton Corbijn, Jose Parla, Anja Rubik, Robert Montgomery, Jefferson Hack, Jean Charles de Castelbajac, Waris Ahluwalia gibi isimler yer alırken detaylı program ve katılımcıların tam listesi için İstanbul’74’ün web sitesine tıklıyoruz. Ayrıca festivalin bir diğer etkinliği 3 Haziran Cuma günü İstanbul’74’ün Galataray’daki sergi mekanında açılacak olan Anton Corbijn sergisi olacak.

MindBody Festival

Bu yıl 4. yaşını kutlayacak olan festival MindBody olacak! Festival mekanı olarak Santralistanbul’u tercih eden MindBody ekibi, 3-5 Haziran arası kendi mottolarını benimsemiş herkesi çağırıyor: ‘Sağlıklı Yaşam Bir Hayat Tarzıdır’! Farklı disiplinleri bir araya getiren seminerler, paneller ve aktiviteleri birleştirecek olan festival 50’ye yakın etkinlik ve wowrkshop’u da kapsıyor. Farklı kategorilerde satışa çıkan biletlerin detayları Biletix’te!

4 Haziran Cumartesi

Babylon Soundgarden

Yazının başında da belirttiğimiz gibi malum festival sezonunu açtık. İşte sezonun ikinci ve bileri sahile inderecek festivali, Babylon Soundgarden! Babylon Kilyos’ta yapılacak olan festivalin line up’ı Türkiye’ye ilk kez gelecek olan Milky Chance, Oscar and the Wolf, Jamie Woon, Büyük Ev Ablukada, Is Tropical, Jacques Greene, Tiger&Woods, Jimmy Edgar,

Debruit ve Kaan Düzarat b2b Tufan Demir’den oluşuyor. Biletler için Biletix’teyiz.

5 Haziran Pazar

Dropout Festival

Ve bir diğer festival, Dropout! KüçükÇiftlik Park’ta yapılacak olan festivalin ‘ağır’ konuğu, Türkiye’ye ayak basması uzun süredir beklenen, 3 stüdyo albümüne sahip, her vide klibinde şaşırtmayı başaran, rap, hip hop, dubstep üzerine yoğunlaşan, Die Antwoord olacak. Line up’ın diğer isimleri, Modestep, Ceza, Lust, Orkun Bozdemir iken biletler için adresi hatırlatalım, Biletix. 5 Haziran Pazar gününü not etmeyi unutmayın!

0
3940
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage