27 HAZİRAN, PAZARTESİ, 2016

27 Haziran - 3 Temmuz Haftalık Kültür Yaşam Dozu

İstanbul çok sıcak, evet. Şehrin nem oranı yükseldikçe, sahile inenler çoğaldıkça etkinlikler azalıyor mu? Tabii ki hayır! Bu hafta neler olup bitiyor diye bakarken bu hafta konserlerin diğer etkinliklerin biraz daha yoğunlukta olduğunu farkettik. İyi haftalar.

27 Haziran - 3 Temmuz Haftalık Kültür Yaşam Dozu

27 Haziran Pazartesi

23. İstanbul Caz Festivali

İstanbul’un birçok mekanından yayılmaya başlayacak olan müzik seslerine hazır mısınız? Bu yıl 23 yaşına giren İstanbul Caz Festivali çok sıkı bir programla karşımızda olacak. Festival, 27 Haziran Pazartesi Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda Damon Albarn’ın sahneye çıkışı ile başlıyor. Blur, Gorillaz ve The Good The Bad &The Queen gruplarının kurucusu, alternatif müzik tanımına alternatif açıklamalar getiren isim Damon Albarn’ın sahnesine The Orchestra of  Syrian Musicians ve sürpriz isimler eşlik edecek. 21.30’da başlayacak konser için Biletix ve mekan gişelerine doğru hareket ediyoruz.

28 Haziran Salı

Nile Rodgers

25 Temmuz’a kadar Garanti Bankası sponsorluğunda devam edecek olan İstanbul Caz Festivali’nin ikinci gün konuğu disko ve funk genrelarının efsanelerinden Nile Rodgers olacak. 28 Haziran Salı günü Küçükçiftlik Park’ta bizleri karşılayacak olan Rodgers öncesi Unknown Mortal Orchestra’yı dinleyeceğiz. Sadece kendi müzik hayatı içerisinde yarattığı hitler ile değil Chic grubuyla yaptığı şarkılar sınırlı kalmayan müzisyen David Bowie, Madonna, Daft Punk gibi çalıştığı isimlerle de müzik tarihine kalıcı izler bıraktığı aşikar. Nile Rodgers’ın kaçırılmayacak konseri için Biletix’e tıklamayıp biletleri satın alabilirsiniz. Konserin başlama saati 20.00.

Bü(s)k Açık Hava Film Gösterimleri

Açık hava film gösterimleri yazın en çok beklenen etkinlikleri arasında üst sıralarda yer alanlardan. Çeşitli mekanlarda devam eden bu etkinliklere Boğaziçi Üniversitesi de 28 Haziran’da başlayan programıyla dahil oluyor. 28 Temmuz’a kadar devam edecek olan gösterimler üniversitenin Güney Kampüsü ve Kilyos sahilindeki yerinde yapılacak. Üniversite dışından katılmak isteyenlerin sadece form doldurması gereken film gösterim programı ise şöyle;

Güney Kampüsü
 
28 Haziran Salı
üçyüzbir (Alican Mansuroğlu)
Vivre Sa Vie (Jean-Luc Godard)
 
30 Haziran Perşembe
Gone Girl (David Fincher)

12 Temmuz Salı
La Grande Bellezza (Paolo Sorrentino)
 
14 Temmuz Perşembe
Lost Highway (David Lynch)
 
Kilyos
 
19 Temmuz Salı
The Lobster (Yorgos Lanthimos)
 
21 Temmuz Perşembe
Umut (Yılmaz Güney&Şerif Gören)
 
26 Temmuz Salı
Ex Machina (Alex Garland)
 
28 Temmuz Perşembe
Trois Couleurs Bleu (Krzysztof Kieslowski)

29 Haziran Çarşamba

Kalben

Anadolu yakasının alternatif müzik mekanlarından olan Dorock XL, 29 Haziran Çarşamba günü Kalben’i sahnesinde ağırlayacak. Naif şarkı sözleri ve duru sesiyle son dönemin Türk müzik altyapısının aranılan isimlerinden olmayı başaran Kalben, One Love Festival öncesi ‘kırılan, dökülen ve her seferinde güzelliğe dönüşen şeyler için şarkılar’ söyleyecek. 22.15’te başlayacak konserin biletleri Biletix’te. Daha önce Babylon, Nublu, Salon İKSV ve çeşitli müzik festivallerinde sahne alan sanatçıyı daha da yakından dinleyip, izleyebileceğiniz fırsat karşınızda…

A.I.D. Takes Over! / Isidor Fink

Mutlaka herkesin unutamadığı (en azından) bir anısının ev sahibi olan, yılların eskitemediği sıfatını kullanabileceğimiz bir mekan varsa o da Nevizade’de yer alan, Peyote. İkinci katındaki alanda yer verdiği canlı performanslarda hala keşfedilmemişi keşfetmemizi sağlayan Peyote ekibi, alt kattaki DJ performansları ile de müdavimlerini hayal kırıklığına uğratmadan devam ediyor. İşte 29 Haziran Çarşamba akşamı da tam olarak böyle bir Peyote akşamının yaşanacağı gün olacak. A.I.D. (Art is Dead) kolektifine alan yaratan ve bu kapsamda Isidor Fink’i sahneye alacak olan gece, 22.00’de başlayacak. Isidor Fink, Matt Sellir ve Gabriel EA Clark’tan oluşan, farklı enstrümanları dijital platformlarla birleştiren ikili. İkiliye performansları sırasında davulda Alper Erkut eşlik edecek.

30 Haziran Perşembe

Bulaşan Bedenler: Ağ Siyaseti Seminerleri – 7

Akbank Sanat, Bulaşan Bedenler: Ağ Siyaseti Seminer Dizisi’nin yedincisini DECOL Academy (Dijital Deneyimler Akademisi) ile beraber 30 Haziran Perşembe günü gerçekleştirecek. Doç. Dr. Ebru Yetişkin’in moderatörlüğünde yapılacak olan konferansda Burak Arıkan konuşmacı sanatçı olacak. Yazılım, baskıi yerleştirme ve performans üzerine çalışan sanatçı aynı zamanda Arikan Graph Commons platformunun da kurucu üyesi. Büyük Verinin Yaratıcı ve Eleştirel Kullanımı başlığı altında sosyal ağ kullanımları, ağların siyasal ve politik düzlemdeki konumu gibi alt başlıkları inceleyecek olan konferans saat 18.30’da başlayacak.

2 Temmuz Cumartesi

Artists’ Film International 2016

İstanbul Modern kuruluşundan bugüne sadece çağdaş sanatın değil farklı disiplerin de etkinliklerinin dönem dönem bünyesine dahil ettiği programlarına istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Londralı Whitechapel Gallery öncülüğünde 2008 yılında başlayan Artists’ Film International, 13 farklı kurumun bir araya gelmesiyle film gösterimleri ve sergilemeleri kapsayan, teknoloji üzerine uluslararası sanatçı fimlerine odaklanıyor. Küratörlüğünü Çelenk Bafra’nın yaptığı programa bu yıl Türkiye’den Zeyno Pekünlü dahil olurken 2 Temmuz’da açılacak olan sergileme 6 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek.

Chicago vs Detroit: Robert Hood, Paul Johnson

Kilyos sahilleri yaz boyunca İstanbul’da kalanların ikinci evi niteliğinde, malum. Geçtiğimiz haftasonu Vortex Festival’e ev sahipliği yapan Kilyos Suma Beach 2 Temmuz Cumartesi günü elektronik müzik atışması havasında geçecek bir etkinliğin ev sahibi olacak. Chicago ve Detroit gecesinin kabine geçecek isimleri Robert Hood ve Paul Johnson olurken ikili öncesi Mr. Sür setin başındaki isim. Etkinlik 22.00’de Suma Beach’in orman tarafındaki sahnesinde başlıyor.

Kaosmos / Skata

Yaz, sıcak, nem, esmiyor kelimelerine inat, Peyote sahile inmeyip şehirde kalanlar için bu cumartesi canı sahnesinde Kaosmos ve Skata’yı ağırlıyor. Elektronik ve ambient müziği harmanlayan Uzay Uzay’ın solo projesi Kaosmos 2013 yılında kuruldu. Bir yıl sonra 2014’te kurulan Skata ise Arya AfsharEngin DağlıkAhmetcan GökçeerTolga Tohumcu ve Özgün Tuncer’den oluşan indie, post rock arası gidip gelen müziğine eletronik tınıları da ekleyen bir ekip. Konserlerin başlama saati 23.00.

0
4421
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage