17 MAYIS, SALI, 2016

16-22 Mayıs Haftalık Kültür-Yaşam Dozu

Havaların hala kafasının karışık olduğu mayıs ayının ortalarına geldik bile. Ayın bitimine son bir hafta kala henüz sıcaktan bayılmadan dahil olunabilecek bol alternatifli İstanbul programı için buyrunuz.

16-22 Mayıs Haftalık Kültür-Yaşam Dozu

17 Mayıs Salı

Şehir-Orman

Moder Dans Topluluğu (MDT), Rudyard Kipling’in Jungle Book kitabından hareketle iki perdelik oyun Şehir-Orman, gelişmekte olan ülkelerin geleceğini tehdit eden sosyo-kültürel sorunların ekseninde; çevre ve doğa kirliliği, nesli tükenmekte olan hayvanlar ve yeşil alanların kaybı, metropolde büyümenin getirdiği sıkıntı ve sorunlar, sokakta yaşayan, çalışan çocuklar, ergenlik çağı sorunları gibi genç jenerasyonun her an maruz kalabileceği tehlikeleri onların gözünden işliyor.

Pop kültüründen de alıntılara yer veren, Rahman Altın'ın çoşkulu elektronik müziği eşliğinde, Mirgün Cabas ve Çiğdem Anad tarafından Şehir-Orman TV kanalından sahneye aktarılan haberler ve Athena ile Manga'nın oyuna hediye ettikleri birer parça; Jungle Book'taki kıymetli bilgilerin, Şehir-Orman'da güncel hale dönüşmesine yardımcı oluyor. Koreografisi Beyhan Murphy’e ait olan oyun, 17 Mayıs Salı günü Fulya Sanat Merkezi’nde. Biletler ise Biletiva’dan temin edilebilir.

18 Mayıs Çarşamba

Oceanvs Orientalis feat. İlhan Erşahin

Katıldığı yurt içi festivallerin yanı sıra geçen sene Burning Man’de sahneye çıkmasıyla bilinirliğini daha da popüler level’a atlatan Oceanvs Orientalis, ismi ile müessama orient ezgileri elektronik alt yapılarla harmanlıyor. Yalnız bu sefer ‘büyük’ bir farkla. İlhan Erşahin ile birlikte Cue kabinine geçecek olan Oceanvs Orientalis, öncesi YANG çarşamba gecesini ısıtmaya başlayacak. 

Oceanvs Orientalis

Space Girls

Baharın gelip geçişini henüz anlamasak da Çarşamba geceleri bol alternatiflerle hareketlenmeye başladı. Cue’ya alternatif olarak sizi Kiki’de, Space Girls’ü dinlemeye alalım. R&B, hip hop setleri ile dans etmekten yorulup oturduğunuzda bile omuzları oynatmanıza sebep ikili, Başak ve Valerie’den yine baharatlı bir gece geliyor. 

Türk Sinemasında Ustalar: Lütfi Akad

Küratörlüğünü Müge Turan’ın yaptığı, 18 Mayıs Çarşamba günü İstanbul Modern’de açılacak olan sergi serisi, Türkiye Sinemasında Ustalar kuşağının ilk ayağı, Sinemacılar Dönemi olarak anılan dönemin öncüsü, Lütfi Akad’a ait. Sinema fuayesinde gerçekleşecek sergi, Lütfi Akad'ın sinemasına bakıyor, filmografisinden bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış set fotoğrafları, film kareleri, orijinal senaryolar ve afişler gibi 100 parçalık arşiv malzemesini bir araya getiriyor. Sergi ile eş zamanlı bir katalog da hazırlayan İstanbul Modern, 31 Aralık’a kadar serginin ev sahibi.

Her Gün Biraz Daha

Mahin Sadri’nin kaleme aldığı yönetmen koltuğunda Afsaneh Mahian’ı ağırlayan İran çıkışlı Shieveh Tiyatro Grubu’na ait oyun Her Gün Biraz Daha, 18 Mayıs Çarşamba günü Uniq İstanbul’da. Türkçe üstyazı ile Farsça sahnelenecek oyun, Tahran Tiyatro Festivali’nden "En İyi Özgün Metin" ve "En İyi Kadın Oyuncu" dallarında ödüllerle dönmesinin yanı sıra Paris’te kapalı gişe oynadı. İran’da yaşayan üç kadının, 1981’den 2013’e kadarki sürede yaşadığı tutku, acı ve hayatta kalma taktikleri üzerinden ilerleyen oyunun biletiri Biletix’te.

19 Mayıs Perşembe

Cappadox Fest

Geçen yılki festival performansı ve farklı sahnelerdeki muazzam manzarası ile çoğu gencin kalbini çalan Cappadox Fest, bu yıl 19 Mayıs’ta Kapadokya’da başlıyor. Gelin Bahçemizi Ekelim mottosuyla hareket eden festival, 22 Mayıs’a kadar devam edecek ve eş zamanlı farklı etkinliklerin de ev sahibi olacak. Her biri farklı deneyimleri ile ziyaretçilerine bambaşka bir festival deneyimi yaşatacak olan Cappadox için cappadox.com’dan programı incelemek ve katılım koşullarına bir göz atmak şart.

21 Mayıs Cuma

Yaşlı Çocuk

20. İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımı olan Yaşlı Çocuk, 21 Mayıs Cumartesi günü Garajistanbul’da sahnede. Yazan ve yöneten Yeşim Özsoy’un Ortadoğu’dan hareketle kaleme aldığı dört farklı karakterin olamamış hikayesine davetliyiz. 70 dakikalık oyunun ekibi, Akant Çetin, Bertan Dirikolu, Ceren Demirel, Emre Yetim, Enginay Gültekin, Hümay Güldağ, Ümit Erlim’den oluşuyor. Biletler için adres Biletix.

22 Mayıs Pazar

G-Shock City Festival

Bu yıl ilk kez görücüye çıkacak olan G-Shock City Festival, #24hoursistanbul hashtagiyle iddialı geliyor. Konserlerin yanında etkinlerinde ev sahibi olan festival 22 Mayıs Pazar günü Küçükçiftlik Park’ta kapılarını açacak. 12 saat kesintisiz müziğin habercisi olan isimler ise;  Fatima & The Eglo Live Band, Henry Wu presents Yussef Kamaal Quintet, Catching Flies, My Expansive Awareness, Lara Di Lara, Nilipek., Can Kazaz, Can Güngör, Palmiyeler ve Islandman. Set aralarında ise Analog Kültür standından çalınacak plaklar ile ritim asla durmayacak. 12:00-16:00 arası ücretsiz olan festival, 16:00’dan sonra Biletix’ten ve gişeden temin edilen biletlerle devam edecek.

0
3480
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage