24 KASIM, CUMA, 2023

Zehra İpşiroğlu’ndan Çok Sesli Bir Roman: “Hatırlayamadıklarımız”

Yazar ve akademisyen Zehra İpşiroğlu’nun son dönemlerde kaleme aldığı interaktif tiyatro oyunlarında yarattığı dünyayı yeniden kurduğu romanı Hatırlayamadıklarımız, Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıktı.

Yıllardır tiyatro oyunlarıyla Türkiye’deki toplumsal cinsiyet sorununa odaklanan İpşiroğlu, bu romanda sonu her şeye rağmen umuda açılan bir anlatı sunuyor. Derin, Suzan, Selen, Selim ile Yunus’un yaşadıkları ve anlattıkları, bu ülkede yaşanan nice şiddet olayının birer küçük örneği. Parçalanarak çöp torbasına atılan, gözü dönmüş bir minibüs şoförünün parçaladığı, öldürüldükten sonra intihar ettiği söylenen Münevver’lerin, Özgecan’ların, Şule’lerin, Hatice, Melike, Selen veya ismini bilmediğimiz daha onlarcasının hikâyesine dokunuyor.

“Birden yoğun bir yaşam sevincini hissettim içimde, ayak uçlarımdan bacaklarıma, bacaklarımdan karnıma, karnımdan göğsüme ve kollarıma doğru yükselen inanılmaz bir güç ve enerji yayıldı bütün bedenime, koşmak istiyordum, evet yine koşacaktım. Ama yaşamdan kaçmak için değil, tersine yaşamın akışını yüreğimin çok çok derinlerinde duymak için...”

0
695
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage