19 KASIM, PERŞEMBE, 2020

Yılın Yönetmeni Ödülü Ümit Ünal’a

2018 yılından beri düzenlenen ve Türkiye’nin önde gelen festivalleri arasında yer alan Başka Sinema Ayvalık Film Festivali kapsamında ana sponsor Kariyo& Ababay Vakfı tarafından verilen Yılın Yönetmeni Ödülü’ne bu yıl Aşk Büyü vs. filmi ile Ümit Ünal layık görüldü.

“Kariyo & Ababay Vakfı Yılın Yönetmeni Ödülü” son bir yıl içinde uzun metraj sinema filmi ticari gösterime girmiş ya da ulusal ve uluslararası festivallerde yer almış olan yönetmenlerden birine üstün sanatsal başarısı için veriliyor.  Ödül, ilk yılında Ahlat Ağacı filmi ile Nuri Bilge Ceylan’a, geçen yıl ise Kız Kardeşler filmiyle Emin Alper’e vermişti. Bu yıl Kariyo & Ababay Vakfı Yılın Yönetmeni Ödülü Danışma Kurulu; yönetmen Ceylan Özgün Özçelik, senarist ve yönetmen Deniz Akçay Katıksız, görüntü yönetmeni Emre Erkmen, gazeteci Pınar Öğünç ve oyuncu Tilbe Saran’dan oluşuyordu. Danışma Kurulu’nun belirlediği dört aday arasından Kariyo & Ababay Vakfı tarafından seçilen Ümit Ünal, “Aşk, Büyü vs.” filmi ile 100.000 TL değerindeki ödülün sahibi oldu.

İskoçya’dan seslenen Ünal bu yılki ödülü kazandığı haberini alınca açıklamasında, “Yılın yönetmeni olmak çok gurur verici. Ama inanın 2020'nin yönetmeni ben olsam çok daha eğlenceli bir yıl geçirirdik. Bu salgın da ancak gerilim unsuru olarak bir ay kadar sürerdi. Şaka bir yana çok mutluyum, KAV Vakfına, Danışma Kuruluna ve elbette filmde yer alan herkese çok çok teşekkür ediyorum,” sözlerine yer verdi.

Kariyo & Ababay Vakfı adına açıklama yapan Sami Kariyo ve Dürin Ababay da, “Bu yıl üçüncüsünü vereceğimiz ödülü yine festivalimizde açıklamayı planlamıştık. Ne var ki, pandemi koşulları nedeniyle festivalimizi gerçekleştiremeyince, ödülümüzü bir yıllığına iptal etmek ile iptal etmemek seçenekleri arasında kaldık. Cesaretlendirici güzel haberlere her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğu gerçeğinden hareketle, seçimimizi devamlılıktan yana yaptık. Değerli danışma kurulumuzun önerdiği dört yönetmeni zor bir süreç sonrası teke indirdik. Kariyo & Ababay Vakfı Yılın Yönetmeni Ödülü’nün üçüncü yıl kazananı Ümit Ünal’ı kutluyor, sinemamıza katkılarının devamını diliyoruz. Gelecek yıl Ümit Ünal’ı Ayvalık’ta ağırlamayı umuyoruz,” dediler.

​Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin 2020 yılının ekim ayında yapılması planlanan üçüncüsü, seyircilerin ve sinemacıların sağlığı düşünülerek iptal edilmişti. Festival, pandemi nedeniyle bu yıl düzenlenemedi ancak Kariyo & Ababay Vakfı sinemaya desteğini sürdürmeye devam ediyor. 

0
1363
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage