12 OCAK, ÇARŞAMBA, 2022

Yılın İlk İKSV Galası Filmi “Flee” Olacak

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gerçekleştirilen İKSV Galaları’nda Jonas Poher Rasmussen'in yönettiği Flee, 19 Ocak Çarşamba 21.30’da City’s Nişantaşı-Cinewam ve 20 Ocak Perşembe 21.30’da Kadıköy Sineması’nda sinemaseverlerle buluşacak.

Cannes’dan Sundance’e, Avrupa Film Ödülleri’nden Oscar’a, yılın en çok konuşulan filmlerinden, çokça övgü ve ödül toplayan Flee, çocuk yaşta Afganistan’dan Danimarka’ya mülteci olarak gelen Amin’in gerçek hayat hikâyesini anlatıyor. Evlenmek üzere olan Amin, yirmi yıl boyunca kendinden bile sakladığı, zorluklarla kurduğu hayatın alt üst olmasına yol açabilecek korkunç sırrıyla yüzleşmek zorunda kalıyor ve göç sürecini ilk defa dile getiriyor. El çizimi canlandırma sekanslarla arşiv görüntülerini bir araya getiren Flee’nin yapımcıları arasında ünlü oyuncular Riz Ahmed ve Nikolaj Coster-Waldau da yer alıyor.

2022 Oscar’larda En İyi Uluslararası Film dalında Danimarka’nın adayı olarak kısa listede yer alan Flee, En İyi Uzun Metraj Belgesel ve En İyi Animasyon dalında aday adayı gösterildi. Cannes 2020 etiketini alan film, dünya prömiyerini yaptığı 2021 Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması Belgesel dalında Büyük Jüri Ödülü’nün sahibi oldu. Flee, Bağımsız Ruh Ödülleri'nde En İyi Belgesel, New York Eleştirmenler Birliği En İyi Kurmaca Olmayan Film, Avrupa Film Ödülleri En İyi Avrupa Belgeseli, En İyi Avrupalı Uzun Metraj Canlandırma Film ve Avrupa Üniversite Ödülü, Britanya Bağımsız Film Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Bağımsız Film, Gotham Ödülleri'nde Özgürlük Ödülü, Annecy Canlandırma Film Festivali’nde Cristal En İyi Film, Dağıtım Ödülü, En İyi Özgün Müzik ödülleri gibi 50’yi aşkın ödül kazandı.

Flee’nin biletleri 14 Ocak Cuma günü saat 10.30’da passo.com.tr üzerinden, Passo perakende noktalarından ve İKSV gişesinden genel satışa açılacak.

0
531
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage