21 ŞUBAT, ÇARŞAMBA, 2024

Yılın İlk İKSV Galası: “Demir Pençe”

Amerikan güreşinde (NWA, WCWA) bir döneme damga vuran, spor dünyasının Kennedy’leri, bu sporun rock yıldızları olarak anılan Von Erich ailesinin hikâyesini anlatan Demir Pençe filmi vizyona girmeden önce İKSV Galaları ile 7 Mart’ta Atlas 1948 ve Kadıköy Sineması’nda sinemaseverlerle buluşacak.

Zac Efron, Jeremy Allen White, Harris Dickinson, Maura Tierney, Stanley Simons, Lily James, Holt McCallany gibi isimlerin rol aldığı, A24 imzası taşıyan Demir Pençe filmini Sean Durkin yazıp yönetti. Raging Bull ve The Deer Hunter’dan esinlenen Sean Durkin, filmi “Demir Pençe yas ve acı hakkında değil; acıyı görmezden gelmenin sonuçları üzerine; aile, baba-oğul ilişkileri ve kardeşler hakkında bir film” sözleriyle anlatıyor.

Demir Pençe, Von Erich ailesinin zaferler ve trajediler içeren, duygu yüklü hikâyesini ele alıyor. Kendisi çok başarılı bir güreşçi olan baba Fritz Von Erich, oğullarını da zirveye taşımak için despotça, zalimce yöntemler uygulamaktadır. Şampiyon kardeşler sporda zirveye doğru tırmanırken, tüm aile çalkantılı olaylara, büyük güçlüklere göğüs germek zorunda kalır.

Filmde yer alan dövüş sahneleri canlı olarak izleyici karşısında tek seferde çekildi. Filmin müziklerini ise Arcade Fire’dan Richard Reed Parry besteledi. Film, Indiewire’da Zac Efron, “hayatının performansını sergiliyor”, Rolling Stone’da Jeremy Allen White ise “The Bear’de müthiş bir aktör olduğunu kanıtlamıştı; bu filmle geri kalan herkesi ikna edecek” sözleriyle övülüyor. Demir Pençe ayrıca ABD Ulusal Eleştiri Kurulu’nun 2023’ün En İyi 10 Filmi listesinde yer aldı ve En İyi Oyuncu Kadrosu seçildi. 

Demir Pençe 7 Mart Perşembe akşamı saat 21.00’de Atlas 1948 ve Kadıköy Sineması’nda izleyicilerle buluşacak. Filmin biletleri 22 Şubat Perşembe günü 10.30’da başlayacak Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından, 22 Şubat Perşembe günü 14.30’da Passo üzerinden genel satışa açılacak.

0
659
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage