23 HAZİRAN, PERŞEMBE, 2022

“Yıldızlar Altında Sinema” 3 Temmuz’da Başlıyor

Sinematek/Sinema Evi’nin her yıl Kalamış Atatürk Parkı’nda gerçekleştirdiği “Yıldızlar Altında Sinema”, bu yıl Kurukahveci Mehmet Efendi’nin desteği ile 3 Temmuz - 30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

Kadıköy Belediyesi çatısı altında kurulan Sinematek/Sinema Evi’nin hayata geçirdiği “Yıldızlar Altında Sinema” kapsamından 17 film sinemaseverlerle buluşacak. Program 3 Temmuz Pazar günü 22.00’de Charlie Chaplin’in sessiz klasiklerinden1928 yapımı Sirk (The Circus) ile başlayacak. Filme Şef Orçun Orçunsel yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası müzikleriyle eşlik edecek. Seçkide Steven Spielberg imzalı iki film, 1961 yapımı klasik müzikal Batı Yakası’nın Hikâyesi’nin geçen yıl vizyona giren yeniden çevrimi, 1982 yapımı E.T, John Belushi ve Dan Aykroyd’lu Cazcı Kardeşler ve 2000 yapımı High Fidelity gibi filmler yer alıyor. Ayrıca seçki kapsamında Almodóvar’ın son filmi Paralel Anneler de izleyicilerle buluşacak.

Miyazaki’nin ünlü filmi Ruhların Kaçışı Japon Büyükelçiliği, Katalonyalı şeftali yetiştiricilerinin toprağından olma tehdidiyle karşı karşıya kalışını anlatan ve bu yıl Berlin Film Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı’yı kucaklayan Alcarràs MUBI, bir Wong Kar-Wai klasiği olan Chungking Ekspresi ise Hong Kong Ekonomi ve Ticaret Ofisi Brüksel iş birliğiyle seçkide yer alıyor.

​Seçki kapsamında Türkiye’den usta yönetmen Ertem Eğilmez’in Yeşilçam’ı tiye alan son filmi Arabesk ve Nesli Çölgeçen’in hikâyesi gerçek bir olaya dayanan Selamsız Bandosu filmi de gösterilecek.

0
1446
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage