25 ARALIK, CUMARTESİ, 2021

Yeni Bir Sanat Etkinliği: “One Akaretler”

Bilgili Holding ev sahipliğinde, bağımsız sanatçıları desteklemek amacıyla hayata geçirilen sanat etkinliği One Akaretler, 27 bağımsız sanatçıyı, yaklaşık 140 sanat eserini ve 3 sanat inisiyatifini 5 Ocak 2022 tarihine kadar Akaretler No: 37-39’da sanatseverlerle buluşturuyor.

Bağımsız sanatçıları desteklemek için yeni bir platform oluşturmayı hedefleyen Bilgili Holding’in düzenlediği One Akaretler, yeni yıl ruhu ile sanatı harmanlayarak izleyicilere keyifli bir deneyim sunuyor. Küratörlüğünü Begüm Güney’in yaptığı seçkide farklı disiplinlerden eserler sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. One Akaretler’de bağımsız sanatçı ve sanat inisiyatifi olarak Şahsenem Altıparmak, Oğulcan Arslan, Şeyma Barut, Duygu Deniz Bilgin, Yılmaz Bulut, Yağmur Çalış, Güneş Çınar, Volkan Dinçer, Yağmur Doğan, Bawer Doğanay, Delal Eken, Reach Geblo, Songül Girgin, Dilara Göl, Yekatryna Grygorenko, Zeynep Tunçel Kahyaoğlu, Serhat Kır, Pınar Marul, Gözde Mulla, Emrullah Örünklü, Muaz Özden, Aşir Can Turuthan, Deniz Varlı, Nergiz Yeşil, Gülnihal Yıldız, Pınar Yılmaz, Are Projects, Noks Art Space, Israil Indie Photography Group Gallery yer aldı.

Bilgili Holding Ceo’su Sinan Temo, One Akaretler hakkında şunları söyledi: “Pandemiyle sanatsal üretimlerin izleyiciye iletimi ve buna bağlı olarak sanat endüstrisi içindeki devinimi şekil değiştirdi. Sanatta dijitalleşmenin olumlu etkilerine karşın, sanatın izleyiciyle birebirde kurduğu bağ negatif etkilendi. Özellikle geleneksel malzemeyle çalışan sanatçılar dijital ortamda, izleyici ile yeni medya alanında üretim yapan sanatçılar kadar yoğun ve etkin bir etkileşime giremedi. Ayrıca dijital ya da geleneksel malzeme fark etmeksizin üretimin her alanında, hepimiz için bir sanat eseriyle karşı karşıya kalmanın yarattığı etki de bambaşka. Dolayısıyla One Akaretler, şehrin tam ortasında bağımsız sanatçılar, sanat izleyicileri ve koleksiyonerler ile buluşmak için bir alan açıyor.

Arkasındaki fikir hepimiz için zorlu geçen bu iki yılın ardından, tekrar sanatla bir araya gelirken aslında birlikte ‘bir olmak’ ile doğdu. Bilgili Holding olarak, bu bizim için de bir adım olacak. Bu gibi birçok referansla doğan One Akaretler pandemi sırasında ve sonrasında özellikle galeri temsiliyeti olmayan veya herhangi bir kurum tarafından desteklenmeyen bağımsız sanatçılar ve sanat inisiyatifleri için bir platform olarak kuruldu.

​Bu gibi etkinliklerin çoğalması toplumun sanata olan bakışını geliştirirken, bağımsız kurumlar ve küratörlerle de tüm endüstrinin gelişimi için katkı sağlayacaktır. Akaretler’in kültürel mirasıyla birlikte, Bilgili Holding olarak One Akaretler’i hayata geçirmek, bağımsız sanatçılara ve inisiyatiflere platform sağlamak yeni yılı karşılarken mutluluk verici.”

0
1362
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage